ment in voorlichtingsbijeenkomsten en gesprekken met de medewerkers voortdurend aandacht geschonken aan de gewenste verandering. Wij verwachten daarmee dit jaar de acceptatie van management en medewerkers voor de verandering te hebben verkregen. Komend jaar willen we doorgaan met een meer psycholo gisch georiënteerd programma. Het is de bedoeling dat de medewerkers het verleden mentaal opruimen en de nieuwe visie gaan verinnerlijken. Dat proces moet leiden tot een beweeglijker cultuur die als het ware vanzelf mee gaat met de stroom van de veranderingen die op ons zullen blijven afkomen. Voor de relatie tussen manage ment en medewerkers betekent dit dat leiding geven en leiding ontvangen worden gezien als natuurlijke bijdra gen aan de organisatie. hard en zacht. Hard in de zin dat je de prestatieve kant aandacht schenkt en zacht in de zin dat je ook de emo tionele kant honoreert. Verander eerst zelf Als laatste wil ik noemen de voorbeeldfunctie van het management. Niet in de binnen de overheid zo gebruike lijke zin dat de manager net wat beter in het vak is dan de medewerker, maar in gedrag. Als je zelf niet veran dert, veranderen ook de anderen en dus je organisatie niet. Een manager moet beginnen zich kwetsbaar op te stellen, moet op een andere, volwassen dus: gelijk waardige manier met de medewerkers omgaan en moet laten zien hoe je met elkaar moet omgaan om de organisatie te veranderen in een ondernemend bedrijf. Ontdekkingen Er lopen heel wat veranderingsprocessen door elkaar. Dit betekent dat wij onze uiterste best doen om op een ont spannen wijze de grote lijn in beeld te houden. Het is niet erg dat niet alle processen even snel gaan, zolang er sprake is van een duidelijke vooruitgang in de richting van de visie over IGT als professioneel en ondernemend bedrijf. Bij het sturen van dit veranderingsproces heb ik het volgende ervaren Durf te dromen In de eerste plaats moet je durven dromen en opti mistisch zijn om een visie op de organisatie te ontwikke len. Heb je die visie te pakken, probeer dan met behulp van concrete beelden de medewerkers duidelijk te maken hoe de organisatie in de nabije toekomst moet functio neren. Deze beelden kunnen worden ontleend aan de directe omgeving van de medewerkers (garage, drukke rij, tandarts) en aan de concurrentie (systeemhuizen, ingenieursbureaus, drukkerijen, leveranciers). Daarbij worden steeds vragen gesteld als: wanneer vind je dat zo'n bedrijf het goed doet; wat betekent dat dan concreet voor IGT. Ook wordt inmiddels veelvuldig met klanten gesproken over hun tevredenheid en verwachtingen en we proberen daar dan een vertaling van te geven in de organisatie. Draag de visie uit Praat veelvuldig over de veranderingen die je wilt. Klim op de zeepkist. De taal die je daarbij gebruikt, is heel belangrijk. Verkeerd gebruik van de taal kan enorme brokken veroorzaken, bijvoorbeeld doordat de mede werkers binnen de organisatie zich veroordeeld voelen. Met goed gebruik van de taal kun je de brug slaan tussen het verleden en de toekomst. Concrete actie Een derde belangrijk punt is de concrete actie, die visuali seert en inspireert. Daarmee kun je laten zien dat het ernst is en dat er daadwerkelijk wat verandert. Die acties hoeven niet zo spectaculair te zijn. Vele kleine stappen brengen je een heel eind. Vier successen met elkaar. Aandacht Er dient veel aandacht aan de individuele medewerker te worden geschonken. Dat de medewerker als volwassen mens wordt aangesproken, niet als een hiërarchisch on dergeschikte. Combineer in je aanspreken van mensen Je wilt veranderingen Steek je vinger op, ook ais je denkt dat er géén hond luistert! Tot slot Het Kadaster heeft op dit moment zijn handen vol aan alle maatregelen en veranderingen die het verzelfstandi gingsproces vereist. Naar mijn mening kan het Kadaster uitgroeien tot een moderne organisatie. Dat komt omdat er met alle veranderingen wordt aangesloten bij de maatschappelijke ontwikkelingen die bepalend zijn voor de nieuwe generatie organisaties: decentralisatie en con tractsturing (tussen hoofdkantoor en resultaatverantwoor delijke eenheden), cultuurverandering met als uitgangs punt de volwaardigheid en aanspreekbaarheid van de in dividuele medewerker, kwaliteitsmanagement en niet genoemd in bovenstaand verhaal toepassing van moderne informatietechnologie. En het komt ook omdat de veranderingsbereidheid groter is dan je aan de oppervlakte zou vermoeden. Zouden we het Kadaster van een aantal jaren geleden vergelijken met het Kadaster anno 1993, dan zou je niet anders kunnen constateren dan dat er al heel veel ten goede is veranderd. Er is een stevig Kadaster in aanbouw, dat nog veel gene raties mee zal kunnen. Illustraties: Gerard Lichten beid. EH. 612 NGT GEODESIA 93 - 12

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 20