Auteursrecht op topografische kaarten Geen bescherming voor gedigitaliseerde vastgoedgegevens Het auteursrecht verjaart na verloop van 50 jaar na de dood van de auteur. Indien een rechtspersoon (Staat, vennootschap, vereniging of stichting) als „maker" geldt, duurt het auteursrecht voort tot 50 jaar na eerste publi- katie. Op grond van een onlangs aangenomen Europese richtlijn zal in navolging van de Duitse auteurswet de duur worden verlengd tot 70 jaar (na de dood van de maker resp. eerste publikatie). Reeds verjaarde auteursrechten zullen zo mogelijk „herleven". Het oorspronkelijkheidsvereiste impliceert, dat een topo grafische kaart die niet meer behelst dan een door de regels van de topografie en kartografie gedicteerde neerslag van door landmeting, luchtfotografie, remote sensing of raadpleging van bestaande kaarten verkregen gegevens geen auteursrechtelijke bescherming zal kun nen genieten. Dergelijke kaarten zijn echter zeldzaam. Vrijwel steeds worden door de betrokken topograaf en kartograaf keuzen gemaakt waarvan de uitkomst niet a priori vastligt. Tenzij er sprake is van ordinaire piraterij (eenvoudig kopiëren), zullen de verzamelde gegevens na controle en correctie diverse bewerkingen ondergaan, waarbij zowel de topograaf als de kartograaf tenminste enige „creatieve speelruimte" toekomt. Weliswaar neemt deze ruimte af naarmate de kartografie in steeds verder gaande mate wordt gestandaardiseerd en geautoma tiseerd, het subjectieve oordeel van de topograaf en/of kartograaf blijft op tal van punten een rol spelen. Dit subjectieve oordeel manifesteert zich in de eerste plaats in de wijze waarop en de mate waarin de inge wonnen topografische informatie wordt vereenvoudigd, dat wil zeggen gegeneraliseerd. De makers van de kaart dienen een compromis te vinden tussen optimale precisie en optimale overzichtelijkheid. Uitgaande van de schaal, het doel en de functie van de te ontwerpen kaart wordt uit de beschikbare feitelijke gegevens de meest relevante in formatie geselecteerd. De ontwerpers genieten hierbij doorgaans een ruime mate van keuzevrijheid. Typisch „oorspronkelijk" in auteursrechtelijke zin is in de meeste gevallen de wijze waarop de kartograaf, uitgaan de van de geselecteerde gegevens, vorm geeft aan het kartografisch eindprodukt. Auteursrechtelijke oorspron kelijkheid kan zich manifesteren in (de combinatie van) een groot aantal elementen: het gebruik van kleuren, de classificatie van wegen, rivieren en steden, de typo grafische vormgeving, de legenda, symbolische aandui dingen voor bruggen, spoorlijnen, windmolens en provin ciegrenzen, kleurschakeringen, arceringen, enzovoorts. Voor zover de vormgeving van deze elementen niet is gestandaardiseerd, verlenen zij te zamen aan de kaart het voor auteursrechtelijke bescherming noodzakelijke „eigen persoonlijk karakter". De Nederlandse rechtspraak bevestigt de indruk dat de topografische kaart bij de Auteurswet veilig onder dak is. In alle gevallen die tot op heden aan de Nederlandse rechter werden voorgelegd, werd auteursrechtelijke be scherming toegekend. Het ging hierbij achtereenvolgens om een kaart van Amsterdam (Rechtbank Amsterdam 26 januari 1914, NJ 1914, 599), een watersportkaart van de Friese meren (Rechtbank Leeuwarden 2 november 1916, NJ 1917, 1096), enige plattegronden van vakantieoorden (President Rechtbank Den Bosch 16 februari 1976, BIE 1977, p. 259), een Amsterdamse stadsplattegrond (Kan tonrechter Amsterdam 26 april 1985, BIE 1986, p. 196), een plattegrond van de gemeente Meerssen (Rechtbank Roermond 14 juli 1988, IER 1989, p. 68) en een stads plattegrond van Maastricht (Rechtbank Amsterdam 8 juli 1992, AMI 1993, p. 11). Het auteursrecht beschermt geen feitelijke gegevens als zodanig. Gegevens worden geacht deel uit te maken van de bestaande (gegeven) werkelijkheid en zijn dus niet „oorspronkelijk". Op het (kadastraal geregistreerde) ge geven dat perceel X oppervlakte Y heeft en, met hypo theek bezwaard, eigendom is van Z, rust geen auteurs recht. Hetzelfde geldt voor het (door luchtfotografie ver kregen) gegeven dat van de bomen in het Amsterdamse Bos er 57% ernstig ziek zijn. Dat het verzamelen van feitelijke gegevens in veel ge vallen een moeizame, tijdrovende en geldverslindende activiteit is geweest, is auteursrechtelijk niet relevant. De Auteurswet beschermt niet ieder produkt van menselijke inspanning of organisatie, doch slechts werken die van enige „creativiteit" getuigen. Aan de afzonderlijke gegevens die als „grondstof" voor allerhande vastgoedinformatiediensten en produkten die nen, de door landmeting, lucht- en satellietfotografie en remote sensing verkregen data, komt derhalve geen auteursrechtelijke bescherming toe. Het louter (al dan niet automatisch) registreren van informatie geldt niet als „creatief" handelen, dat met auteursrecht wordt beloond. Dit wordt wellicht anders, indien de gegevens na registra tie worden bewerkt. Indien uit een groot aantal niet- beschermde luchtfoto's op „creatieve" wijze een over zichtsfoto wordt gecomponeerd, is deze wellicht als be schermd werk te kwalificeren. Ook de selectie van op zichzelf niet beschermde vast goedgegevens kan aanleiding geven tot auteursrechte lijke bescherming, zo werd hiervoor geconstateerd. Blij kens een arrest uit 1991 (de zaak Van Dale/Romme) hanteert de Hoge Raad hiervoor echter een strenge maatstaf. Volgens ons hoogste rechtscollege is een ver zameling van feitelijke gegevens slechts als oorspronke lijk werk beschermd „indien de verzameling het resultaat zou zijn van een selectie die een persoonlijke visie van de maker tot uitdrukking brengt" (Hoge Raad 4 januari 1991, NJ 1991608). In veel gevallen zal aan deze eis van „per soonlijke visie" niet voldaan zijn. Wat betekent dit alles voor de bescherming van een ver zameling gedigitaliseerde vastgoedgegevens? De esthe tische vormgeving die bij aardrijkskundige kaarten een belangrijk aanknopingspunt voor auteursrechtelijke be scherming vormt, ontbreekt hier. De gedigitaliseerde ge gevens zijn weinig meer dan een verzameling van feite lijke gegevens betreffende wegpatronen, leidingen, kadastrale grenzen, perceelnummers, oppervlakten, en zovoorts. Van enige „persoonlijke visie" bij het selecte ren van deze gegevens is doorgaans geen sprake; van auteursrechtelijke bescherming derhalve evenmin. Alleen indien het gaat om openbare gegevens in „letters en cijfers" kan wellicht op de geschriftenbescherming, die immers geldt voor niet-oorspronkelijke geschriften, 614 NGT GEODESIA 93-12

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 22