een beroep worden gedaan. Hiervan zullen met name de Kamers van Koophandel (die het handelsregister be heren) kunnen profiteren. Ook de „schriftelijke" bestan den van het Kadaster komen voor deze vorm van be scherming in aanmerking. De Europese Database-richtlijn Terecht heeft de Europese Commissie geconcludeerd dat het auteursrecht als middel tot bescherming van data banken bepaald niet ideaal is. Het auteursrecht laat de essentie van de databank onbeschermd: de verzamelde gegevens als zodanig, die een grote economische waar de kunnen vertegenwoordigen. Daarom heeft de Euro pese Commissie op 29 januari 1992 het voorstel gedaan voor een Europese richtlijn inzake de juridische bescher ming van databanken. De voorgestelde richtlijn strekt ertoe databanken op twee manieren juridisch te beschermen. Naast auteursrechte lijke bescherming op basis van traditionele criteria (oor spronkelijkheid) voorziet het voorstel in een niet-auteurs- rechtelijk extractierecht (in krom Nederlands: „recht op verhindering van niet-toegestane opvraging" geheten). Dit nieuwe recht moet dienen tot bescherming van de in de databank verzamelde niet auteursrechtelijk bescherm de gegevens. De duur van het extractierecht is bepaald op 15 jaar na de eerste openbaarmaking of substantiële wijziging van de databank. Elektronische bestanden die voortdurend wijziging ondergaan, zoals de meeste vast goedinformatiesystemen, zullen zodoende „eeuwige" bescherming gaan genieten. Merkwaardig aan de voorgestelde richtlijn is dat zij alleen zal gelden voor gegevensverzamelingen in elektronische vorm. Op deze beperking is veel kritiek geweest; er bestaat geen goede reden een elektronisch bestand anders te behandelen dan een gegevensverzameling op papier. Daar komt bij dat dit verschil in de praktijk nauwe lijks te maken is. „Papieren" bestanden zijn dikwijls langs elektronische weg gegenereerd; omgekeerd geldt hetzelfde. Al met al schieten klassieke landmeters en luchtfoto- grafen met de aanstaande richtlijn weinig op. Voor produ centen en exploitanten van gedigitaliseerde vastgoed- gegevens zal de richtlijn daarentegen een belangrijke versterking van hun juridische positie gaan betekenen. Het voorstel zal naar verwachting in de loop van 1994 tot richtlijn worden verheven. De lidstaten van de Europese Gemeenschap moeten uiterlijk 1 januari 1995 hun natio nale (auteurs)wetgeving aan de richtlijn hebben aange past. Auteursrecht op overheidsinformatie? De overheid neemt als auteursrechthebbende een bijzon dere positie in. Gelet op haar publieke taak zou er heel wat voor zijn te zeggen indien de door de overheid ver spreide informatie vrij van auteursrecht zou blijven. De overheid is immers „van ons allemaal". Zover als de Amerikaanse auteurswet, die auteursrechtelijke bescher ming van alle (federale) „government works" taboe ver klaart, gaat de Nederlandse wet echter niet. Alleen wet ten, besluiten, verordeningen, rechterlijke uitspraken en administratieve beslissingen zijn op grond van artikel 11 Aw vrij van auteursrecht. Voor veruit de meeste informa tie afkomstig van de overheid geldt artikel 15b Aw: ,,Als inbreuk op het auteursrecht op een door of vanwege de openbare macht openbaar gemaakt werk wordt niet beschouwd verdere openbaarmaking of verveelvou diging daarvan, tenzij het auteursrecht hetzij in het al gemeen bij wet, bestuit of verordening, hetzij in een be paald geval blijkens mededeling op het werk zelf of bij de openbaarmaking daarvan uitdrukkelijk is voorbehouden. Uitgangspunt van deze bepaling is dat op door de „open bare macht" gepubliceerde werken wèl auteursrecht bestaat. Dit auteursrecht wordt echter beperkt doordat verdere verspreiding en reproduktie zonder toestemming geoorloofd is, tenzij het auteursrecht uitdrukkelijk is voor behouden. Is zo'n voorbehoud gemaakt, dan is het werk in kwestie volledig auteursrechtelijk beschermd. Het voorbehoud kan gestalte krijgen door op het gepubliceer de werk de woorden „auteursrecht voorbehouden [naam rechthebbende]" te vermelden; een dergelijke formule treffen wij bijvoorbeeld aan op de kaarten van de Topo grafische Dienst. Bij elektronische informatieprodukten of diensten verdient het aanbeveling het voorbehoud op het introductiescherm te laten verschijnen. Ook kan een auteursrechtvoorbehoud in een publiekrechtelijke rege ling zijn beslag krijgen; in dat geval behoeft het voor behoud niet op het werk te worden aangebracht. Wat wordt bedoeld met „openbare macht"? In elk geval de diverse organen van de centrale overheid, lagere over heden en zelfstandige bestuursorganen. Aangenomen mag worden dat artikel 15 b Aw ook van toepassing is op „private" rechtspersonen met (al dan niet geprivatiseer de) publieke taken. De bepaling heeft alleen betrekking op openbaar ge maakte (gepubliceerde) werken. Zij mist toepassing in geval van „uitgelekte" informatie of indien een over heidsorgaan informatie verstrekt op individueel verzoek, bijvoorbeeld op grond van de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB). De verzoeker zal de verkregen informatie niet mogen commercialiseren zonder rekening te houden met daarop (eventueel) rustende auteursrechten. In dit verband rijst de vraag of een overheidsorgaan een verzoek om informatie op grond van de WOB mag weige ren met het argument dat het orgaan auteursrecht hebbende is. Deze vraag kwam aan de orde toen de gemeente Dordrecht een verzoek om verstrekking van topografische gegevens weigerde met het argument dat verzoeker de gegevens zou gebruiken voor een stads- NGT GEODESIA 93 - 12 615

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 23