Aansprakelijkheid bij werkzaamheden, juridisch beschouwd*) Aansprakelijkheid door mr. ir. J. A. Zevenbergen, universitair docent planologische en juridische geodesie aan de Faculteit der Geodesie, TU Delft. SUMMARY Liability in surveying In case of faults liability will lead to compensation. In the Dutch legal system we have two forms of liability. Liability out of contract and out of unlawful action (tort). The first one can only occur when there exists some kind of contract between the two parties involved. The rules which determine the liability in certain cases are discussed. It is possible to limit the extent of the liability in contracts (disclaimers) between parties. Con cerning other victims this is not possible. However in these cases the liability can be taken over in the contract by the principal (guarantees). Apart from the legal rules the judge will consider whether the out come is reasonable and fair, taking important principles of surveying into account (like validity and super numerary). inleiding „Waar gehakt wordt, vallen spaanders" is een bekend spreekwoord, waarmee wordt aangegeven dat bij het ver richten van werkzaamheden weieens „iets misgaat". Natuurlijk is het aan ieder van ons om bij het verrichten van werkzaamheden de nodige voorzichtigheid in acht te nemen, zodat er zo weinig mogelijk misgaat, en als er iets misgaat, dat de gevolgen daarvan zo beperkt mogelijk blijven. Daarover gaat het hier niet! In het onderstaande ga ik ervan uit dat er iets is misgegaan, en dat de vraag is: wie draait op voor de gevolgen van het misgaan? Wie zaI dat betalen Het beantwoorden van de vraag wie voor schade aan sprakelijk is, en dus die schade moet vergoeden, heeft veel weg van een spelletje „zwarte pieten". De zwarte piet (in dit geval de plicht de schade te vergoeden) wordt vaak tussen de verschillende personen heen en weer gespeeld, totdat één van hen ermee blijft zitten. Net als bij het spelletje weetje nooit zeker wie gaat winnen, maar er zijn spelregels en tactieken die de uitkomst enigszins voorspelbaar maken. Lezing gehouden op 29 oktober 1993 te Utrecht tijdens het 17e NGL congres. NGT GEODESIA 93-12 Het aansprakelijkheidsrecht wordt altijd in twee groepen ingedeeld. Aansprakelijkheid bij wanprestatie uit onrechtmatige daad Van wanprestatie kan alleen maar sprake zijn wanneer tussen degene die de schade lijdt en degene die aan sprakelijk moet worden geacht, een contractuele relatie bestaat. Die partijen moeten een overeenkomst hebben afgesloten. In die overeenkomst is meestal aangegeven wat ieder van de partijen moet doen. De ene partij kan bijvoorbeeld op zich hebben genomen een recent opge leverde nieuwbouwwijk in kaart te brengen, waar tegen over de andere partij hem een bepaald bedrag zal beta len. Als we de gevallen dat onze kaartmaker dat helemaal niet of veel later dan afgesproken doet, even buiten be schouwing laten, is wanprestatie mogelijk doordat de kaart niet klopt, dus niet aan de verwachtingen voldoet. De vraag is dan of de opdrachtgever de debiteur moet betalen, en of de debiteur ook niet andere schade aan de opdrachtgever moet vergoeden, wanneer deze bijvoor beeld de kaart heeft verwerkt in de nieuwe stadsplatte grond waarvan net 10 000 exemplaren zijn gedrukt en onder de bevolking zijn verspreid. Zou dat ook gelden voor de nabestaanden van iemand die in de nieuwbouwwijk een hartaanval kreeg en daar aan overleed, voordat de ambulance met fikse vertraging arriveerde, omdat de straatnamen op de kaart waren ver wisseld? En voor zijn werkgever, die door de dood van deze werknemer een belangrijke opdracht misloopt? Het antwoord op de twee laatste vragen gaat niet meer om de aansprakelijkheid bij wanprestatie, er is immers geen contractuele relatie tussen de familie van de hart patiënt en de kaartmaker, en evenmin tussen diens werk gever en de kaartmaker. Zij moeten hun heil zoeken in de tweede soort aansprakelijkheid, die uit onrechtmatige daad. Wanneer iemand schade lijdt doordat een ander iets doet dat als onrechtmatig moet worden beschouwd, 617

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 25