Produktaansprakelijkheid Ook voor zaken is in beginsel de bezitter (soms de erf pachter) aansprakelijk. Bij gebrekkige roerende zaken en opstallen beperkt de schadevergoedingsplicht zich tot de schade aan personen en zaken. Bij dieren zijn alle scha- devormen mogelijk. In bepaalde gevallen, die lijken op situaties waarin bij een gewone onrechtmatige daad ook geen aansprakelijkheid zou zijn, wordt de bezitter niet aansprakelijk geacht. Schade en causaal verband Hiervoor geldt hetzelfde als bij de wanprestatie is opge merkt. Relativiteitsbeginsel De verplichting tot schadevergoeding geldt niet wanneer de geschonden norm niet strekte tot bescherming van de schade zoals die door de benadeelde is geleden. Stel dat twee landmeetkundige bureaus voor vijf uur een offerte bij een gemeente moeten inleveren om de grootschalige basiskaart te vervaardigen en één van hen weet die tijd alleen te halen door in de stad 70 kilometer per uur te rijden. Hij doet dat ook en krijgt uiteindelijk de opdracht. Het andere bureau mist de opdracht en lijdt schade, die niet zou zijn opgetreden als de ander niet onrechtmatig had gehandeld (door de maximum snelheid) te overtre den. Er is voldaan aan de vereisten voor aansprakelijk heid uit onrechtmatige daad. Er is een onrechtmatige daad gepleegd (doen in strijd met een wettelijke plicht), de daad is toerekenbaar (want aan zijn schuld te wijten). Er is schade (gederfde winst op het project) en causaal verband met de daad (de andere offerte zou anders te laat zijn binnengekomen, waardoor de opdracht zou zijn verkregen). Toch zal iedereen wel aanvoelen dat hier geen aansprakelijkheid voor onze hardrijder ten opzichte van zijn concurrent zal gelden. De maximum snelheid is er namelijk om de verkeersveiligheid te bevorderen en niet voor concurrenten, vandaar het relativiteitsbeginsel. Een heel bijzondere vorm van aansprakelijkheid is de produktaansprakelijkheid. Daarbij doet zich de vraag voor of geodetische werkzaamheden als produkt moeten worden gekwalificeerd. Zal er sprake zijn van koop van een zaak/produkt, dan wel van dienstverlening? Ingeval van een produkt geldt sinds 1990 als gevolg van een Europese richtlijn een risico-aansprakelijkheid voor de producent ten opzichte van de consument voor schade ontstaan door gebreken aan het produkt, welke door de producent niet kan worden uitgesloten. In de praktijk is overigens het belang van het verschil tussen schuld- en risico-aansprakelijkheid minder dan uit de theorie volgt. Onder bepaalde omstandigheden wordt bij een schuld-aansprakelijkheid sneller schuld aangeno men (neigt naar risico-aansprakelijkheid) en in sommige andere gevallen wordt de risico-aansprakelijkheid uitge sloten of verzacht (neigt naar schuld-aansprakelijkheid). De gebruikers van de resultaten van geodetische werk zaamheden zullen niet zo vaak consumenten zijn, waar door de alleen voor consumenten geldende regels voor de produktaansprakelijkheid niet van zo'n groot belang zijn als in het algemene aansprakelijkheidsrecht. Daarbij komt dat niet met zekerheid is te zeggen of infor matie het resultaat van de meeste geodetische werk zaamheden als produkt moet worden beschouwd. De 620 Nederlandse wetsgeschiedenis geeft weinig duidelijkheid over deze vraag. Meestal wordt aangenomen dat het bij een produkt moet gaan om een stoffelijke zaak die voor menselijke beheersing vatbaar is. Informatie, als zodanig, is niet stoffelijk en zou dus buiten de omschrijving van produkt blijven. Een uitzondering kan worden gemaakt voor de informatiedrager; in sommige gevallen waarin de drager met informatie op grote schaal wordt vermenig vuldigd, wordt ook de informatie zelf wel als produkt beschouwd. In de VS werd de uitgever van navigatie- kaarten gedeeltelijk aansprakelijk gehouden voor een vliegtuigongeluk. De kaartbladen, waartussen heen en weer moest worden gebladerd, kenden ieder een andere schaal; daardoor ontstond verwarring, die mede tot het ongeluk leidde. Op grond van de officieel niet openbare ontstaans geschiedenis van de Europese richtlijn die aan de Neder landse wetgeving ten grondslag heeft gelegen, wordt in de literatuur onder andere door Ekker gesteld dat in formatie niet als een produkt moet worden gezien. Hij gaat ervan uit ,,dat voor Informatieprodukten geen risico aansprakelijkheid kan geiden, omdat het doorgaans zeer persoonlijke karakter van informatie een beroep op het ontbreken van schuld steeds mogelijk moet maken en omdat aleer door gebrekkige informatieprodukten schade wordt veroorzaakt, de bijzondere en persoonlijke omstan digheden en interpretaties aan de zijde van de consu ment ook voortdurend een rol spelen" [3, p. 31). Mevrouw Dommering meent daarentegen ,,dat informa tieprodukten zonder bezwaar aan het aansprakelijkheids systeem van de produktaansprakelijkheid kunnen wor den onderworpen" [2, p. 1108]. Volgens haar verschillen de door de rechter gehanteerde criteria niet of nauwelijks van die gebruikt bij schuld-aansprakelijkheid, die dan in bepaalde gevallen richting risico-aansprakelijkheid wor den gebogen. Daarbij biedt dan het gebrekkigheidscri terium van de richtlijn een goed uitgangspunt voor de beoordeling van de aansprakelijkheid. Het criterium kan zijn of de gebruiker van de informatie op de juistheid ervan mocht vertrouwen, waardoor het ontbreken van een berg op een navigatiekaart uit den boze is, maar op een schoolatlas waarschijnlijk nog toelaatbaar. Zij stelt dus dat het praktische verschil tussen risico-aansprake lijkheid en schuld-aansprakelijkheid schromelijk wordt overdreven, mede waardoor er risico-aansprakelijkheid voor informatieprodukten kan worden aangenomen. Hier voor werd al een zaak uit de VS aangehaald over naviga- tiekaarten. Daarnaast werd ook in de VS een weerdienst aansprakelijk gesteld voor het verdrinken van enkele vissers, toen hun boot in een storm verging. Eén van de boeien die informatie over het weer verzamelde en door gaf, had niet gewerkt, en dat was bij de weerdienst be kend. Toch had die gewoon een weerbericht gemaakt, dat later dus fataal bleek. Of dit in Nederland ook snel zal worden besloten uitspraken op dit terrein heb ik niet gevonden valt te betwijfelen, maar er kan van worden uitgegaan dat in onze informatiemaatschappij informatie meer en meer als een produkt moet worden beschouwd. We zien hier dat de algemene tendens in management- kringen om alles een produkt te noemen, nog weieens een juridisch staartje kan krijgen. Tenslotte kan nog worden gemeld dat in EG-verband wordt gewerkt aan een richtlijn voor dienstverlenings aansprakelijkheid. Daarin wordt ook voor gebrekkige diensten ten gunste van consumenten enige risico-aan sprakelijkheid voorgesteld, waarbij exoneraties worden uitgesloten. NGT GEODESIA 93 - 12

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 28