Contractuele afwijkingen De meeste werkzaamheden die door geodetische bedrij ven worden verricht, zou ik als inspanningsverbintenis sen willen classificeren, de titel van deze lezing spreekt niet voor niets over geodetische werkzaamheden. Het gaat in de geodesie bij uitstek om het verzamelen, be werken en bewaren van informatie, die daarna vaak door anderen wordt verstrekt en/of gebruikt. In een enkel geval zou men kunnen spreken van een produkt. Gedacht moet dan worden aan het op grote schaal verspreiden van (industrieel vervaardigde) informatie. In de geodesie denk ik dan het eerst aan (vooral kleinschalige) kaarten en sommige luchtopnamen. Er zal dus niet snel sprake zijn van produkten, en daar naast niet zo vaak van consumenten als gebruikers. Het belang van de produktaansprakelijkheid bij geodetische werkzaamheden lijkt dus beperkt. - - -■ ■■■- mamrrvmrm Bewuste roekeloosheid. Veel van de wettelijke regels omtrent de aansprakelijk heid voorzien in een basisregeling, waarvan het mogelijk is bij overeenkomst af te wijken. Het gaat om zogenaamd „regelend" en niet om „dwingend" recht. Nieman komt daar in zijn lezing nog op terug. Partijen staat het in principe dus vrij om de aansprakelijk heid afwijkend te regelen. Dat gebeurt in de praktijk vaak met vage formuleringen, die dan ook aanleiding geven tot veel rechtspraak. Daaruit komt naar voren dat de bedin gen niet altijd het gewenste effect hebben. Het maken van contractuele afwijkingen kan natuurlijk alleen in de gevallen dat er een contractuele relatie be staat tussen partijen. De regeling hoeft zich daarbij echter niet tot de wanprestatie te beperken. Ook de aansprake lijkheid uit onrechtmatige daad tussen de partijen kan, naar in ons recht wordt aangenomen, onder de contrac tuele bedingen worden begrepen. Ten aanzien van de aansprakelijkheid uit onrechtmatige daad tussen de debiteur en andere benadeelden is het in principe niet mogelijk de aansprakelijkheid te beperken. Wel kan in de overeenkomst worden bepaald dat de opdrachtgever de debiteur vrijwaart voor claims van derden. In het alge meen spelen bij de vraag of exoneratie- of vrijwarings- bedingen redelijk zijn, verzekeringsaspecten een rol. Bij de produktaansprakelijkheid is exonereren uitgesloten. Exoneraties Het komt veelvuldig voor dat de debiteur in een overeen komst bepalingen opneemt, die zijn aansprakelijkheid beperken of zelfs geheel uitsluiten; deze bepalingen wor den exoneraties genoemd. Omdat het aansprakelijk heidsrecht grotendeels bestaat uit regelend recht, is het maken van exoneraties tussen contractspartijen in be ginsel geoorloofd. Toch moet hierbij rekening worden gehouden met enkele beperkingen. Wanneer door de exoneratie het belang van de ene partij vergaand wordt opgeofferd aan het belang van de andere partij, kan het beding vernietigbaar zijn wegens misbruik van omstandigheden. Als het deel uitmaakt van alge mene voorwaarden, kan het onredelijk bezwarend zijn. Zo is het exonereren van de aansprakelijkheid voor scha de die opzettelijk is veroorzaakt naar algemene overtui ging niet aanvaardbaar. Voor aan zijn schuld te wijten gevolgen wordt meestal een onderscheid gemaakt tus sen grove en andere schuld. Voor grove schuld, ook wel bewuste roekeloosheid genoemd, zal in de meeste geval len exoneratie als onaanvaardbaar worden beschouwd. Of dat ook geldt wanneer ondergeschikten de gevolgen opzettelijk of door bewuste roekeloosheid hebben ver oorzaakt, is omstreden, maar in die gevallen kan in ieder geval de ondergeschikte zelf worden aangesproken. De ondergeschikte kan zich namelijk alleen achter de exone raties van zijn werkgever verschuilen, voor zover hij dat had gekund als hijzelf contractspartij zou zijn geweest. Wel moet de opdrachtgever instemmen met de in een overeenkomst opgenomen exoneraties. Hij zal daar niet altijd toe genegen zijn. Ook hierbij kan de verzekerbaar heid een rol spelen. Bij de prijsvorming zal dan ook de verzekeringspremie een rol kunnen spelen. Wanneer de opdrachtgever kan kiezen uit verschillende uitvoerders, zal naast de prijs zelf ook de mate waarin wordt geëxone- reerd, een rol kunnen spelen. In de praktijk komen de exoneraties vaak voor in de algemene voorwaarden, de „kleine lettertjes". De op drachtgever zal dan de exoneratie niet altijd even bewust hebben aanvaard. Over de algemene voorwaarden hier onder meer. Ook kan een soort exoneratie ontstaan doordat de op drachtgever gewoonlijk de resultaten voor gebruik contro leert, of dat de debiteur dat stilzwijgend mag aan nemen. Het niet daadwerkelijk controleren is dan voor risico van de opdrachtgever. Tegenover derden kan de debiteur zich slechts in uit zonderlijke situaties beroepen op een exoneratie. Het gaat dan om gevallen waarin het slachtoffer in de gedra gingen heeft toegestemd of de daaraan verbonden risi co's heeft aanvaard, bijvoorbeeld omdat hij wist dat zo'n beding in deze branche gebruikelijk is. Zelfs als wordt uitgegaan van een op zichzelf aanvaard baar exoneratie-beding, komt het voor dat de rechter zich op het standpunt stelt dat de debiteur zich op grond van bijkomende omstandigheden niet in redelijkheid en billijk heid op de exoneratie kan beroepen. Bij de invulling van de begrippen redelijkheid en billijkheid door de rechter kan hetgeen in een bepaalde branche gewoon is, meespelen. In het geodetisch beroepsveld zijn begrippen als precisie, betrouwbaarheid, overtalligheid en kwali- NGT GEODESIA 93 - 12 621

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 29