Lessen uit: het: voetbalbedrijf Leiding Communicatie Motivatie De aftrap van het lezingenprogramma werd verzorgd door voetbaltrainer en entertainer Barry Hughes. Ener giek en af en toe in smeuïg Engels liet hij een zaal met geodeten zien hoe knullig een wereldprodukt als het „Dutch football" soms wordt verkocht. Hoewel geodeten ook steeds werken aan wereldproduk- ten getuige ook het congreslogo is de uitstraling hiervan naar het brede publiek maar uitermate beperkt. Ondanks het grote verschil tussen deze twee werelden waren de parallellen tussen het voetbalbedrijf en het geo detisch bedrijf frappant en, getuige de reacties uit de zaal, uitermate herkenbaar. Hughes hing zijn verhaal op aan een aantal sleutelwoor den succesfactoren die van belang zijn om je pro- dukt bij de klant te brengen. Hoe slaagt een organisatie als team van mensen erin klanten in zich te interes seren, want Hughes ziet zichzelf als „teamworker". Hij is voor zijn succes al meer dan 25 jaar afhankelijk van team prestaties, al liet hij nu blijken ook als solist prima uit de voeten te kunnen. Maar in zijn verhaal staat het team centraal. Essentieel voor het team is de leiding: neemt het management verkeerde beslui ten, dan is de rest de dupe. De leiding neemt de essentiële beslissingen, zet het beleid uit voor de toekomst en moet daar mee zorg dragen voor continuïteit. Hughes: Maar infootball" is dat een dra ma, hoe hoger hoe dommer. Bij FC Utrecht vroegen ze een bankdirecteur om voorzitter te worden. Zijn vrouw vond dat prachtig, dus hij deed het, want zo werkt dat infootball". Zo'n man weet niet eens dat er lucht in een bal zit.' Ook bij Go Ahead kreeg ik te maken met een nieuwe voorzitter. Vraag ik aan het bestuur of die man verstand heeft van football", heeft hij capaciteit Wat zeggen die bestuursledenNee, maar hij heeft wei veel vrije tijd! Dat is toch een drama. Ik moest even denken aan wat meewarige stukjes over steeds meer topfuncties in geodetische organisaties die door niet-geodeten worden bezet. Maar daar geldt maar één remedie: geodeten moeten al vanaf hun opleiding aandacht hebben voor management. De gemiddelde voetbaltrainer in lange leren jas is ook niet bepaald de ideale manager. doen, dan zeggen ze: ,,Je hebt stress". Niks stress, hij was gewoon moe. Als cruciale factor hiervoor noemde Hughes het werk klimaat; de mensen in de organisatie moeten weten wat van ze verwacht wordt, waar ze voor staan. Daarop moet je mensen coachen, dan krijg je sfeer en ontstaat er het ,,wij"-gevoel. Dat ,,wij"-gevoel is een belangrijke sleutel tot succes. Dan wordt een organisatie als een fiets- ketting: elke schakel is even belangrijk, elke schakel vormt een radertje in een gesmeerd lopend geheel. Voor Hughes is de fietsketting het symbool voor een goed wer kend team. Samenwerking, daar gaat het om, wat hij heel mooi afsloot met de simpele vraag: Jullie zullen wel denken:Hughes, dat weten we wel". Nou ik geloof wel dat jullie dat weten, maar doe je het ook Elke organisatie staat of valt met een goede communi catie, zowel intern als extern. Ook daarvoor had Hughes enkele sprekende voorbeelden. Allereerst intern: Hughes: Neem PSV, een rijk voetbalbe drijf, prachtig verwarmd overdekt stadion. Als je daarheen gaat, is dat als een avond je theater. Hadden ze een aantal jaren ge leden heibel in de spelersgroep, rottig heid, de jongens konden niet met elkaar overweg. Wat doet PSV: stelt een Engelse trainer aan, Bobby Ftobson, een goede vriend van me, spreekt geen woord Ne derlands, wat een drama! Dan geven ze Gerald Vanenburg een contract van zeven jaar en bombarderen hem tot leider in het team. Zie je het voor je: vol stadion, span nende wedstrijd, PSV met de rug tegen de muur, roept zo'n klein manneke met zijn hoge stemmetje: ,,Kom op jongens, zet hem op". Dat is toch waanzin! En extern, de communicatie met de klant, is al niet veel beter. Hughes: In hetfootball" kennen ze niet eens klanten, daar kennen ze toeschouwers, supporters of tuig. En terwijl de bestuurders in de VIP-room zitten, staan de klanten in de regen bijeengedreven in een kooi. En die moeten hun kaartjes kopen bij een loketje ter grootte van een wc-raampje, waar je gebukt of op je hurken je kaart jes kunt bestellen, omdat de suppoost achter dat loketje op een stoet zit en daarom dat loket maar ruim één meter boven de grond zit. Hughes: We zitten vlak voor de wedstrijd Nederland- Engeland, 50 000 mensen in de Kuip, het stadion bruit, de rillingen gaan over je rug, er staan miljoenen op het spet. Moet Dick Advocaat in de kleedkamer tegen de spelers zeggen: ,,Doe je best, jullie moeten winnen". Onzin, grote onzin, ik zou de doelpalen opvreten! Ik kom uit een eenvoudig Engels gezin. Mijn vader was een harde werker en ik heb mijn moeder nooit horen zeg gen: ,,Doe je best". Als hij na een lange werkdag thuis kwam, viel hij in slaap op de bank. Moet je tegenwoordig 594 En dat vond ik nog wel de mooiste parallel voor de vele geodeten die vanuit hun eigen specialisme en precisie en nauwkeurigheid redeneren, zonder zich te realiseren wat de behoefte van hun klanten is, of actie te ondernemen. Van de anekdotes van Hughes en de aanwijzingen van de hierop goed aansluitende lezing van Keuzenkamp (NGT Geodesia 1993 no. 11, p. 535) kunnen we als geo deten nog veel leren. Want al weten we het wel, doen we het ook? Wim van Pijkeren NGT GEODESIA 93-12

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 2