Algemene voorwaarden Afsluiting teitsborging van groot belang, en deze kunnen dus van invloed zijn op de uiteindelijke aansprakelijkheid. Bij pro blemen tussen geodetische bedrijven onderling kan dat overigens weer anders uitpakken dan bij problemen tus sen een geodetisch en een andersoortig bedrijf. Verwisselde straatnamen. Vrijwaringsclausule In het algemeen kan alleen worden geëxoneerd tussen partijen die een contractuele relatie hebben. In de praktijk wordt veel gewerkt met een keten van onderaannemers, waarbij de opdrachtgever in de ene overeenkomst, de debiteur in een andere overeenkomst is. Wanneer iedere debiteur netjes exonereert, lijkt alles in orde. Maar dat is niet zo I A heeft zich ten opzichte van B geëxonereerd, en B heeft dat ook ten opzichte van C gedaan, maar daar mee kan C „gewoon" een onrechtmatige daad-actie tegen A beginnen. Daarmee heeft hij immers geen rela tie. Als A dit wil voorkomen, moet hij een vrijwarings clausule opnemen in de overeenkomst, die stelt dat B de door A aan derden veroorzaakte schade voor zijn reke ning neemt. Als B zich voor die schade ten opzichte van C had geëxonereerd, zal de zwarte piet waarschijnlijk bij C belanden, tenzij de exoneratie niet aanvaardbaar is, of het beroep erop niet redelijk en billijk is. Voor de aanvaardbaarheid van vrijwaringsclausules en de redelijkheid en billijkheid van beroep daarop geldt verder hetzelfde als hiervoor voor de exonerates is ge zegd. Wanneer een exoneratie deel uitmaakt van een contract, kan worden gesteld dat beide partijen bij het aangaan hiervan zich bewust waren van de strekking van deze be dingen. Dit kan anders liggen wanneer de exoneraties deel uitmaken van algemene voorwaarden. In de wette lijke regeling over de algemene voorwaarden die sinds 1992 gelden, wordt namelijk aangenomen dat geldende algemene voorwaarden vrijwel altijd deel zijn gaan uit maken van de tussen de partijen geldende rechtsverhou ding. De wederpartij hoeft daarvoor de voorwaarden niet uitdrukkelijk te aanvaarden. Daartegenover staat wel een eenvoudige procedure om de bedingen te vernietigen. 622 Dat kan wanneer de bedingen, gelet op de aard en de overige inhoud van de overeenkomst, de wijze waarop de voorwaarden tot stand zijn gekomen, de wederzijds ken bare belangen van partijen en de overige omstandig heden van het geval, onredelijk bezwarend zijn voor de wederpartij, en ook als de gebruiker aan de wederpartij niet een redelijke mogelijkheid heeft geboden om kennis te nemen van de algemene voorwaarden. De vernietiging kan niet worden gevraagd door een wederpartij die ver gelijkbare algemene voorwaarden zelf gebruikt of een bedrijf is, dat zijn jaarrekening openbaar moet maken of meer dan vijftig werknemers in dienst heeft. Wanneer de wederpartij een consument is, wordt deze nog meer beschermd. Er is dan een zwarte lijst, met daar op bedingen die per se onredelijk bezwarend worden geacht. Verder bestaat er een grijze lijst, met daarop bedingen waarvan wordt aangenomen dat deze onrede lijk bezwarend zijn, maar waartegen tegenbewijs is toege laten. Op die laatste lijst staat het beding „dat de gebrui ker of een derde geheel of ten dele bevrijdt van een wette lijke verplichting tot schadevergoeding"; de exoneratie dus. Omdat opdrachtgevers van geodetische bedrijven meestal geen consumenten zijn, lijkt het belang van deze laatste regeling beperkt. Maar er wordt van uitgegaan dat de beide lijsten ook buiten de directe toepassing via de algemene norm voorbeeldwerking (reflexwerking) zullen hebben op andere rechtsverhoudingen, zoals die tussen bedrijven onderling. Laten we nog even teruggaan naar het voorbeeld dat ik aan het begin heb geïntroduceerd (de kaart waar wat mis mee was). Hoe zou nu het antwoord op de vier aanspra- kelijkheidsvragen luiden? Laten we ervan uitgaan dat de aansprakelijkheid is be perkt, maar niet „volledig" uitgesloten (bijvoorbeeld be perkt tot driemaal het bedrag van de tegenprestatie). De gemeente zal dan het voor de opdracht afgesproken be drag vrijwel zeker terugkrijgen. Of ook de kosten van de foutief gedrukte kaarten (gedeeltelijk) zullen worden ver goed, is minder duidelijk. Dit zal al snel het geval zijn als de kaartmaker wist dat de door hem verzamelde ge gevens op grote schaal verspreid zouden gaan worden en die aansprakelijkheid buiten de exoneratie valt. Als de kaartmaker terecht in de veronderstelling verkeerde dat de gegevens alleen bedoeld waren voor intern gebruik binnen de gemeente, ligt dit minder voor de hand. Hoe nu te denken over de familie van de hartpatiënt? De aansprakelijkheid in hun richting zou volgen uit onrecht matige daad. In de praktijk zal de familie de ambulance dienst en mogelijk de gemeente (als uitgever en versprei der van de kaart) aanspreken. De familie zal namelijk niet direct weten wie onze kaartmaker was, en dat daar de fout lag. De ambulancedienst lijkt mij mede verant woordelijk, omdat zij gezien hun taak (en wettelijke plicht om binnen vijftien minuten ter plaatse te zijn) niet zomaar op een kaart kunnen afgaan. Het zelf verkennen van recent veranderde delen van hun rayon ligt voor de hand. Bovendien neem ik aan dat de gemeente op de kaart een exoneratie heeft opgenomen, waardoor de ambulance dienst de zwarte piet niet makkelijk naar de gemeente zal kunnen doorspelen. Ook het feit dat de gemeente de plattegronden gratis (of voor een gering bedrag) heeft verspreid, zal haar helpen. Als de gemeente zelf direct NGT GEODESIA 93 12

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 30