[Produkt]aansprakelijkheid en de overeenkomst*) wordt aangesproken, maakt ze een grote kans om de zwarte piet door te spelen aan de kaartmaker, omdat daar de eigenlijke fout lag; uiteraard tenzij die zich daarvoor had geëxonereerd. Wordt de kaartmaker direct aangesproken, dan lijkt mij aansprakelijkheid wel aanwezig, tenzij hij de zwarte piet aan de gemeente kan doorspelen vanwege een vrijwa ringsclausule. Duidelijk fout zou de kaartmaker zitten, wanneer de kaart direct in opdracht van de ambulance dienst was vervaardigd. Die lijkt mij dan niet snel aan sprakelijk en onze kaartmaker wel. Overigens is de toelaatbaarheid om te exonereren ten aanzien van schade bij overlijden of lichamelijk letsel, omstreden. De werkgever van onze hartpatiënt tenslotte geef ik weinig kans. Het lijkt mij niet dat het missen van een op dracht door het overlijden van een medewerker nog voldoet aan het causaliteitsvereiste. „Niemand is onmis baar" en daarop had het bedrijf zich moeten instellen. Zoals gezegd is de uitkomst van ieder geschil omtrent aansprakelijkheid sterk afhankelijk van de omstandig heden van het geval. Het heeft veel weg van het spelletje Aansprakelijkheid is te vergelijken met het lopen in een mijnenveld. De precieze ligging van mijnen is onzeker, maar zolang u op het aangegeven pad blijft, kunt u de aanwezigheid negeren. Mocht u echter van het pad af raken, dan is Leiden in last. Op overeenkomstige wijze kunt u in juridische zin door omstandigheden of door nalatigheden van het pad af raken of fouten maken en voor de gevolgen aansprakelijk worden gesteld. De te betalen schadevergoeding kan een forse aanslag op persoon of bedrijf betekenen. Het is aan een jurist nader onderscheid te maken tussen produktaansprakelijkheid, aansprakelijkheid uit overeen komst en onrechtmatige daad. De geodesie is vooral dienstverlenend bezig. Het geo detische bedrijfsleven werkt voornamelijk in opdracht. Het komt betrekkelijk weinig voor dat een geodetisch bedrijf zelf produkten voor de markt vervaardigt. De aansprakelijkheid van de geodetische opdrachtnemer in zijn verhouding tot de opdrachtgever is daarom het hoofdthema van dit artikel. Lezing gehouden op 29 oktober 1993 te Utrecht tijdens het 17e NGL congres. NGT GEODESIA 93 - 12 „zwarte pieten". Duidelijke afspraken over de opdracht en evenwichtige aansprakelijkheidsbedingen in de over eenkomst en de algemene voorwaarden maken het spel letje echter wel wat prettiger te spelen. Tenslotte voor wat het waard is; Het NGL, de TU Delft en de auteur zijn op geen enkele wijze aansprakelijk voor mogelijke onjuistheden in de tekst. Literatuur 1. Asser-Hartkamp, I., Verbintenissenrecht. 1990. 2. Dommering-van Rongen, L., Aansprakelijkheid voor gevaar op leverende informatieprodukten. NJB, p. 1103 - 1108, 1990. 3. Ekker, E., Geen risico-aansprakelijkheid voor informatiefproduk- ten). Computerrecht 1989/1. 4. Hijma, Jac. en M. M. Olthof, Compendium van het Nederlandse vermogensrecht. 1988. 5. Jong, J. de en J. A. Zevenbergen, Liability for GPS-status infor mation provided by the Survey Department of Rijkswaterstaat. Deltt 1991. 6. Losbladige bundel Onrechtmatige Daad, deel lil. 7. Spoor, J. H., Databases en aansprakelijkheideen terreinver kenning. Computerrecht 1988/5. 8. Stuurman, C., De aansprakelijkheid van de automatiseringsadvi seur. Computerrecht 1986/3. In de Nederlandse geodetische praktijk constateer ik een geringe aandacht voor aansprakelijkheid en alles wat daarmee verband houdt. Wellicht is dit te verklaren uit het feit dat veel landmeters een kadastrale achtergrond heb ben. Door het werken met uitgebreide voorschriften en het toepassen van controles worden bij het Kadaster veel fouten voorkomen. Bovendien is het een moeizame zaak de staat in rechte op haar fouten aan te spreken. De kadastrale werknemers hebben zodoende een nogal be schermde positie. In de particuliere sfeer en in de bouw zijn de werkomstan digheden vaak minder gunstig en ligt aansprakelijkheid veel gevoeliger. Als een gebouw of een booreiland door fouten verkeerd wordt geplaatst, kan een miljoenenschade het gevolg zijn. Nalatigheden moeten daarbij als fout worden gezien. Aansprakelijkheid ontstaat pas als iemand een fout heeft gemaakt en er als gevolg daarvan schade is. Degene die de schade lijdt, zal die op de veroorzaker willen verha len. Daartoe moet hij de veroorzaker eerst formeel voor de schade aansprakelijk stellen. De begrippen fout, scha de en aansprakelijkheid zijn dus onlosmakelijk ver bonden. 623 door ir. T. A. Nieman, hoofd Grontmij NV in De Bilt en namens de VNBG lid van de Werkgroep Regelgeving in het Geodetisch Platform. SUMMARY Liability and agreement Liability can emanate from law, from common law and from agreement. In business it is important to restrict the risks. Risks, originating in liability, can be limited by agreement whereby general conditions are a help. For a good agreement, a thorough analysis of the project remains of primary importance.

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 31