Fouten in de interpretatie van de opdracht Fouten in aangeleverde gegevens Nalatigheden tijdens uitvoering Het verhalen van de schade hoeft niet altijd de inscha keling van een rechter te betekenen. Om de aan een gerechtelijke procedure verbonden hoge kosten te ver mijden, wordt een schade meestal in onderling overleg geregeld. De basis van zo'n schikking wordt daarbij door juridische regels en commerciële belangen gevormd. Publiciteit wordt daarbij zoveel mogelijk vermeden. Aansprakelijkheid vloeit voort uit: de wet; het ongeschreven recht; de overeenkomst tussen partijen. De wet regelt onder andere de aansprakelijkheid die voortvloeit uit de maatschappelijke positie van partijen uit de arbeidsverhouding vloeit voort dat de werkgever aansprakelijk is voor de fouten die zijn werknemer tijdens zijn dienst maakt; de ondeskundige particulier wordt in een aantal ge vallen beschermd. De deskundige daarentegen wordt geacht zijn vak te verstaan, vakwerk te leveren en is in hoge mate aansprakelijk voor al zijn verrichtingen. Het ongeschreven recht zoals dat vastligt in gewoonten en gebruiken, eist onder andere dat naar beste weten en kunnen wordt gewerkt. Zonder fout met schade als gevolg dus geen aansprakelijkheid Veranderingen in de maatschappij die hun weerklank vonden in het Burgerlijk Wetboek, hebben ertoe geleid dat de aansprakelijkheid van diensten en bedrijven is toe genomen. De steeds grotere en complexere projecten vergroten de kans op forse schades. Het is voor opdrachtgever en opdrachtnemer van belang fouten en daarmee schade waar mogelijk te voorkomen. Een goede omschrijving van de opdracht is daarvoor van groot belang. De opdrachtnemer kan door de juiste aan pak van de opdracht veel bijdragen aan het voorkomen van fouten. De verdere mogelijkheden om aansprakelijkheid te voor komen of te beperken, moeten worden gezocht in de overeenkomst die partijen sluiten. Ter verduidelijking zijn hierna voor verschillende fasen van een project fouten beschreven, die mogelijk tot schade en daarmee tot aan sprakelijkheid kunnen leiden. Daarnaast worden maat regelen genoemd om fouten te voorkomen en om in het geval dat er toch een probleem ontstaat, de kwaliteit van een dienst of produkt te kunnen aantonen. Nagenoeg iedere opdracht heeft onvolkomenheden en met name als de opdracht vanuit een andere discipline wordt gegeven, bestaat er een reële kans op misverstan den over de inhoud van de opdracht. Voor een bestem mingsplan buitengebied gelden nu eenmaal andere eisen dan voor een technische kaart. Het uitzetten en contro leren van een grote brug stelt andere eisen dan het uit zetten van een bouwterrein. Zeker bij een eerste opdracht van een opdrachtgever moeten inhoud van de opdracht en de daaraan te stellen eisen, in overleg met de op drachtgever en zijn adviseurs, nauwkeurig worden vast gesteld. Als deskundige heeft u, tegenover een op uw vakgebied niet deskundige opdrachtgever, de verantwoordelijkheid 624 hem een dienst of een produkt te leveren, dat geschikt is voor het doel dat hij voor ogen heeft of het gebruik dat hij ervan wil maken. Voor u betekent dit dat u zichzelf ervan dient te vergewissen dat u voldoende voor de opdracht specifieke deskundigheid bezit, voordat u de opdracht aanneemt. Ook in de landmeetkunde geldt„Schoenmaker blijf bij je leest". De landmeetkundige termen als precisie en betrouwbaar heid zult u zonodig nader moeten verklaren en de ge bruiksmogelijkheden en beperkingen van het door u te leveren produkt of dienst toelichten. Bijvoorbeeld, u zult als landmeter bij een grensuitzetting het verschil tussen een kadastrale grens en een eigen- domsgrens duidelijk moeten maken en daarover advi seren. Mocht een opdrachtgever uw adviezen niet willen op volgen, dan is het zijn verantwoordelijkheid. Voor even tuele latere bewijsvoering is het in dat geval verstandig uw advies schriftelijk vast te leggen. Levert de opdrachtgever de gegevens, dan is hij daarvoor aansprakelijk, mits hij deskundig is en voor zover hij zich over de kwaliteit van die gegevens uitspreekt. Voor het overige is de opdrachtnemer aansprakelijk en het is daarom een goede gewoonte om aangeleverde gegevens voor toepassing te toetsen. Wie verantwoordelijk is voor het niet of niet goed of te laat leveren van gegevens door derden, is afhankelijk van wat daarover in de overeenkomst is bepaald. Is er niets over bepaald, dan is de opdrachtnemer in principe verant woordelijk. Een bijzonder geval vormen de door de opdrachtgever of zijn adviseur geleverde uitzetgegevens. Zij liggen op de grens van ons vakgebied. U zult zich naar mijn mening voor toepassing moeten vergewissen van de correctheid van deze gegevens. Daarnaast zult u, zeker als enige tijd tussen opdracht en uitvoering is verlopen, moeten veri fiëren of u over de laatste versie van het plan beschikt. Bij aflevering van uw informatie is het verstandig de ge bruikte planversie te vermelden. Nalatigheden kunnen in allerlei vormen voorkomen. In een groot aantal situaties moeten zij als fouten worden aangemerkt. Fout is het niet zorgen voor voldoende, gekalibreerde en goed werkende apparatuur en deskundig bedienings personeel. De opdrachtnemer zal bij bijzondere, aan een bepaald tijdstip gebonden werkzaamheden, zoals het plaatsen van booreilanden of het afzinken van een tunnel, tevens voor voldoende reservemateriaal moeten zorgen. Een andere fout in de vorm van nalatigheid is het niet tijdig met de opdracht beginnen als er een kans bestaat dat daardoor de uitvoering wordt vertraagd of misschien zelfs onmogelijk wordt. U kunt daarbij denken aan het uit zetten van grenzen in percelen met maïs of metingen in de uiterwaarden van rivieren. Aan tijd gebonden werkzaamheden, zoals deformatie metingen, stellen extra eisen aan de meetopzet en aan de voor de vereiste zekerheid daarop uit te voeren con- NGT GEODESIA 93-12

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 32