Onvoldoende of foute informatie bij aflevering troles. Nalatigheid op dit punt zal u zeker worden aan gerekend. De voor het betreden van terreinen benodigde vergunnin gen moeten tijdig worden aangevraagd en bij uitblijven moet tijdig worden gereclameerd. Het is niet voldoende om een werkplan te maken en de juiste opdrachten te geven; de opdrachtnemer moet er voor zorgen dat de uitvoering wordt gecontroleerd en dat bij tegenslagen de nodige maatregelen worden getroffen. In ieder geval zal hij alles moeten doen om ingeval van schade deze zoveel mogelijk te beperken, ongeacht de daaraan verbonden extra kosten. Daarnaast zijn zaken als te laat komen, niet voldoen aan veiligheidsvoorschriften, slecht werk leveren, onnodige schade veroorzaken en vele andere nalatigheden als een fout (gebrek aan zorgvuldigheid) te beschouwen. Voor eigen fouten of fouten van het ingeschakelde per soneel is de opdrachtnemer altijd aansprakelijk. Hij is tevens aansprakelijk voor fouten van door hem ingescha kelde derden, maar kan in principe de schade op hen verhalen. De gegevens die uit de opdracht voortkomen, hebben, als er efficiënt is gewerkt, een bepaalde kwaliteit afgestemd op die opdracht. Die kwaliteit kan onvoldoende zijn voor ander gebruik dan waarvoor wordt geleverd. De kwaliteit van de gegevens kan, mits de opdrachtgever daarmee heeft ingestemd, afwijken van wat oorspronkelijk is over eengekomen. Het is daarom verstandig om ten behoeve van later ge bruik bij aflevering van gegevens de inhoud en kwaliteit ervan kort en duidelijk aan te geven. Daarbij moet reke ning worden gehouden met een eventueel ondeskundige gebruiker. U kunt dan later alleen worden aangesproken op de door u aangegeven inhoud en kwaliteit. Vanuit het oogpunt van eventuele bewijsvoering is het verstandig een kopie van het door u geleverde te bewa ren. Daarmee ondervangt u het probleem dat u wordt aangesproken voor door derden tijdens het gebruik aan gebrachte, gewijzigde of verwijderde informatie. Verstoringen na de uitzetting/aflevering Piketten en ander markeringsmateriaal kunnen in de periode tussen uitzetting en gebruik worden verstoord. Het kan ook zijn dat wordt uitgegaan van verkeerde piket ten. Zonder nadere maatregelen kan hierdoor schade ontstaan en is het bovendien achteraf moeilijk te bepalen wie een fout heeft gemaakt. Daarom is het wenselijk in de overeenkomst met de op drachtgever op te nemen dat de uitgezette punten voor gebruik zullen worden gecontroleerd. Een eenvoudige, door de gebruiker zelf uit te voeren controle is vaak vol doende. U kunt daarbij denken aan controle op de laatste versie van het ontwerp, controle van enkele maten of collineariteit, controle van nummers van piketten, enz. Alle eerder genoemde maatregelen zijn primair gericht op een goede dienstverlening en het voorkomen van fouten waarvoor u aansprakelijk zou kunnen worden gesteld. Omdat in ons land sprake is van contractvrijheid, kunt u in de overeenkomst met de opdrachtgever uw aansprake lijkheid nader vastleggen en op die wijze beperken of uitsluiten. Die vrijheid is echter toch aan de beperking onderhevig, dat partijen verplicht zijn zich jegens elkaar te gedragen overeenkomstig de eisen van redelijkheid en billijkheid. Grove fouten zijn niet acceptabel. In artikel 2, 2e lid van het Nieuw Burgerlijk Wetboek staat letterlijk: ,,Een tussen hen krachtens wet, gewoonte of rechtshan deling geldende regel is niet van toepassing, voor zover dit in de gegeven omstandigheden naar maatstaven van redelijkheid en billijkheid onaanvaardbaar zou zijn". Het sluiten van een overeenkomst is een rechtshande ling. Het is dus duidelijk dat dit wetsartikel de rechter, onder bepaalde omstandigheden, tijdens een proces de mogelijkheid biedt u toch aansprakelijk te verklaren, on danks uitsluiting van uw aansprakelijkheid in de overeen komst. Het bepalen van wat wel en wat niet in het bijzondere geval onredelijk is, is voer voor juristen. Voor de doorsnee opdracht is een praktische regeling gewenst. De VNBG heeft om die reden algemene voorwaarden opgesteld, waarin naast aansprakelijkheid tal van andere juridische aspecten van een overeenkomst zijn geregeld. Door in aanbiedingsbrieven en overeenkomsten naar deze algemene voorwaarden te verwijzen, gaan zij een onderdeel vormen van die aanbieding of overeenkomst. De tegenpartij moet wel kennis kunnen nemen van de algemene voorwaarden. Met het gebruik van deze algemene voorwaarden wil de VNBG bereiken dat: opdrachtnemers zich in het belang van beide partijen vooral kunnen concentreren op de interpretatie van de opdracht en de technische aspecten van het project; overeenkomsten tot stand komen met regelingen voor zeldzaam voorkomende situaties zoals overlijden of faillissement; zoveel mogelijk wordt aangesloten op wat in aanlig gende vakgebieden gebruikelijk is; zoveel mogelijk uniforme en volledige overeenkom sten tot stand komen. Deze uitgangspunten zijn in het belang van beide par tijen. Door goede en complete overeenkomsten te sluiten, is er meer zekerheid op een goede uitvoering en staat vast hoe in bijzondere gevallen moet worden gehandeld. Aan het zelf opstellen en daarna introduceren van alge mene regelingen voor een apart vakgebied zijn talrijke praktische en juridische problemen verbonden. Daarom heeft de VNBG ervoor gekozen om zoveel mogelijk bij gangbare procedures aan te sluiten, en vormen de RVOI en de UUR de basis voor haar voorwaarden. Deze rege lingen zijn op enkele voor de geodeet belangrijke punten aangevuld. Zo is onder het begrip overmacht aange geven dat daaronder in ieder geval wordt verstaan NGT GEODESIA 93 - 12 625

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 33