ontbreken van vergunningen; uitval van apparatuur buiten schuld van de uitvoerder; weer- en vorstverlet. RVOI De RVOI, Regeling van de Verhouding tussen Opdracht gever en adviserend Ingenieursbureau, is opgesteld in nauwe samenwerking tussen de ONRI, Orde van Neder landse Raadgevende Ingenieurs en het KIVI, het Konink lijk Instituut Van Ingenieurs. Daarna heeft een interdepar tementale commissie deze regeling getoetst. De regeling wordt op grote schaal gebruikt in de civiele techniek en de bouwkunde. In het kader van dit onderwerp is vooral artikel 16, „Aan sprakelijkheid van het adviesbureau", van belang. Het is een omvangrijk artikel waaruit ik lid 1 wil lichten, omdat het zo duidelijk omschrijft wat onder wanprestatie moet worden verstaan en welke schade voor vergoeding in aanmerking komt: ,,Het adviesbureau pleegt jegens de opdrachtgever wan prestatie, indien bij de vervulling van de aan het advies bureau verstrekte opdracht fouten zijn gemaakt of na latigheden zijn begaan door de met de uitvoering van de opdracht belaste adviseur, die een goede, met normale vakkennis uitgeruste en met zorgvuldigheid handelende adviseur had moeten vermijden. Van wanprestatie is ook sprake ingeval fouten zijn ge maakt of nalatigheden zijn begaan door personen in dienst van het adviesbureau of door derden, die door de adviseur die met de uitvoering van de opdracht zijn be last, bij de vervulling van de opdracht zijn ingeschakeld, indien en voor zover zij, uitgerust met normale vakkennis en met zorgvuldigheid handelende, de gemaakte fouten of de begane nalatigheden hadden moeten vermijden. Ingeval van wanprestatie is het adviesbureau gehouden de rechtstreekse schade, die de opdrachtgever door die wanprestatie lijdt, te vergoeden. Hieronder zijn nimmer begrepen kosten die in de bouw som, koopsom of aanlegkosten van het object zouden zijn begrepen, als de opdracht van aanvang af goed was uitgevoerd. Vergoeding van alle andere schade dan in dit lid genoemd, is uitgesloten Het artikel spreekt van het adviesbureau en de adviseur. Als de geodeet zijn werk goed doet, treedt hij als zodanig op, maar in de praktijk moet worden geconstateerd dat veel geodeten zich met het begrip adviseur weinig ver bonden voelen. Om die reden heeft de VNBG in een bij lage bij de RVOI, achterop haar algemene voorwaarden, de termen uit de RVOI voor de geodetische praktijk nader verklaard. Verder wil ik uw aandacht vestigen op de verwijzing naar normale vakkennis en zorgvuldigheid. Het zou nuttig zijn in het geodetisch vakgebied meer duidelijkheid te krijgen over aan het werk te stellen eisen en wat van de ge leverde informatie en produkten mag worden verwacht. Voor het Kadaster was de HTW een richtlijn. Aan vernieu wing wordt al lange tijd gewerkt. Het verdient aanbeveling voor het overige geodetische werk meer normen te ontwikkelen ten aanzien van zaken als verslaglegging, controle en veilig werken. In volgende leden van RVOI artikel 16 wordt de opdracht nemer verplicht schade zoveel mogelijk te beperken en wordt geregeld dat hij betaling van schadevergoeding kan voorkomen door de gevolgen van de gemaakte fou- 628 ten voor eigen rekening weg te nemen. Verder wordt de te vergoeden schade in een groot aantal gevallen beperkt tot het bedrag dat de opdrachtgever bij volledige vervul ling van de opdracht aan het adviesbureau verschuldigd zou zijn. De RVOI beschrijft de eisen waaraan een opdracht moet voldoen, hoe hij tot stand kan komen en eventueel kan worden gewijzigd. De algemene verplichtingen van op drachtnemer en opdrachtgever zijn vastgelegd. Apart is behandeld het tussentijds beëindigen van een opdracht door zowel de opdrachtgever als de opdracht nemer. Welke omstandigheden rechtvaardigen tussen tijdse beëindiging door de opdrachtnemer en wat zijn de financiële consequenties van een tussentijdse beëindi ging voor zowel de opdrachtgever als de opdrachtnemer. Richtlijnen zijn gegeven voor de wijze van betalen en de betalingstermijn, 30 dagen. Ingeval van overlijden of fail lissement zijn de te volgen procedures beschreven. Niet het minst belangrijk is de bepaling dat, als partijen er niet in slagen zelf of met bemiddeling van een derde hun geschil op te lossen, het geschil door arbitrage, met pas seren van de gewone rechter, zal worden opgelost. UUR Het UUR is het Uniform Uitbestedingsreglement en geeft regels voor het uitbesteden van werkzaamheden. Het reglement is opgesteld in samenwerking met de Rijks waterstaat, door de Orde van Nederlandse Raadgevende Ingenieurs, de ONRI. De regels hebben betrekking op beide partijen in het uit bestedingsproces: de uitbesteder en aanbieder. Zij zijn van groot belang voor een zorgvuldige behandeling van de bedrijfsbelangen van de aanbieders. De uitbesteder kan aansprakelijk worden gesteld voor schade als gevolg van onzorgvuldigheden tijdens de procedure. Beschreven zijn de verschillende vormen van uitbeste ding, de verschillende procedures, de eisen waaraan de projectbeschrijving, de informatieverstrekking en de aan bieding moeten voldoen. Het hoofdstuk „Toetsing en keuze" gaat in op de beoordeling van de verschillende aanbiedingen. Daarbij wil ik de aandacht vestigen op de bepaling dat de uitbesteder niet verplicht is de opdracht te verlenen. Een volledige behandeling van RVOI en UUR gaat in dit kader te ver. Voor wat de aansprakelijkheid betreft, is het van belang dat deze regelingen in wijde kring zijn ge accepteerd. Daarbij worden deze regelingen steeds aan gepast aan nieuwe wetgeving. Dat bespaart de gebrui kers, zoals de VNBG, veel werk. Er blijven onzekerheden; redelijkheid en billijkheid blijven de toetsingscriteria bij arbitrage of rechtspraak, maar ik hoop dat dit artikel ertoe zal bijdragen dat de geodeten zich beter dan voorheen van hun aansprakelijkheid be wust zijn en er dientengevolge betere overeenkomsten tot stand komen op basis van RVOI en UUR, respectieve lijk de algemene voorwaarden van de VNBG. Literatuur 1Regeling van de verhouding tussen opdrachtgever en advise rend ingenieursbureau. RVO11987, met bijlagen en nota van wij zigingen. Uitgave Koninklijk Instituut van Ingenieurs. 2. UUR 1990, Uniform Uitbestedings Reglement. Uitgave ONRI. 3. Algemene voorwaarden VNBG voor Geodetische toepassingen. Uitgave VNBG, Vereniging van Nederlandse Bedrijven in Geo desie, Landmeetkunde, Fotogrammetrie, Hydrografie, Kartogra- fie en Vastgoeddiensten. NGT GEODESIA 93 - 12

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 36