Landmeters weltevreden •JvOostkapelle Een tweede aspect dat ik wil noemen, is de toenemende onzekerheid. Veel meer dan enige decennia geleden is er onzekerheid bij werknemers omtrent hun positie in hun organisatie en die van de organisatie in de maatschappij. Bezuinigingen, veranderende werkmethoden, ontslag ronden volgen elkaar zeer snel op. De zekerheid die werknemers bij de overheid hadden op een vast dienst verband tot hun pensioen, bestaat niet meer. Waar is ove rigens nog de werknemer die zijn pensioen haalt? De meesten verlaten via VUT of andere regelingen het dienstverband. Ik denk dat ook de komende jaren deze individuele on zekerheid zal toenemen. De druk die op u als werknemer wordt gelegd, zal ook de komende tijd toenemen. Ook bij het weer aantrekken van de economie verwacht ik niet dat werknemers meer zekerheid in hun functie zullen krijgen. Het lijkt nu wel alsof deze onzekerheid iets nieuws is. Dat is niet zo. Elk bedrijf of organisatie die leeft, is in beweging en dat heeft reorganisaties en ande re indelingen van het werk tot gevolg. Dit zullen wij als een normale gang van zaken moeten aanvaarden. We moeten ons pas echt zorgen gaan maken wanneer er in onze werkomgeving al een paar jaar geen grote verande ring is geweest. Hoe kunnen wij ons nu op deze onzekerheid en de eerder genoemde noodzaak tot samenwerking voorbereiden. Wel, u heeft het makkelijk, want u doet dat door aanwezig te zijn op ons congres. Hier hoort en ziet u waar het vak gebied naartoe gaat. En hier ontmoet u ook uw vakgeno ten, die u weer kunnen helpen met informatie over de situatie binnen hun organisaties. U zult uw functies beter kunnen uitvoeren met hetgeen dit congres u biedt. Aan de ene kant kennis en aan de andere kant de mogelijk heid om kennissen te maken. Ik zal nu nog een aantal zaken de revue laten passeren, waarmee het NGL-bestuur de laatste tijd bezig is geweest en die ook de komende jaren onze aandacht zullen opeisen de promotie van het vakgebied wordt sinds enkele jaren in samenwerking met onderwijsinstellingen, werkgevers van overheid en bedrijfsleven en het NGL ter hand genomen. Een jaar of zes geleden was het dreigend tekort aan vakbekwaam personeel de reden om de krachten te bundelen. De recente economische teruggang heeft deze doelstelling wat minder urgent gemaakt. Aan de andere kant blijft de vraag naar goed opgeleid personeel bestaan en kunnen personeels stops niet blijvend zijn, zonder op langere termijn een organisatie te ontwrichten. Om opleidingsinstituten te laten voortbestaan, is een zekere minimale omvang noodzakelijk. Onze promotie-activiteiten hebben daar in een belangrijke rol gespeeld. In opdracht van de werkgroep promotie is een video gemaakt, die na mijn toespraak zal worden getoond. Voor een andere uiting van de werkgroep promotie vraag ik nu reeds uw aandacht. Buiten op het Jaar beursplein staat het kunstwerk van René Vlasblom op gesteld, dat de grens toont tussen de gemeenten Huissen en Arnhem. In het septembernummer van NGT Geodesia is hieraan aandacht besteed en ik maak u er hierbij graag nog op attent. een ander onderwerp dat de aandacht opeist, is dat van certificatie. Mobiliteit van werknemers zowel binnen Nederland als binnen Europa leidt tot de nood zaak voor opdrachtgevers en werkgevers om te kun nen bepalen wat de opleiding en ervaring van de werk nemer is. Binnen de EG wordt voor HBO-ers en uni versitair opgeleiden een systeem voor certificatie ont wikkeld. Binnen onze beroepenwereld komt ook op MBO-niveau de vraag naar certificering naar voren. In samenwerking met de branche-organisatie VNBG en Kadaster en Meetkundige Dienst, verenigd in het Geodetisch Platform, zal aan certificatie en onderwijs aandacht worden besteed. eerder noemde ik de samenwerking met andere verenigingen. De laatste jaren heeft het NGL geza menlijk studiedagen georganiseerd met onder meer de Vereniging voor Vastgoedinformatie, de Federatie voor Aardobservatie en Remote Sensing, de Neder landse Vereniging voor Kartografie en de Hydro- graphic Society. Wij verwachten dat dit soort geza menlijke bijeenkomsten van belang zijn voor de leden, die daardoor een ruimer beeld krijgen gepresenteerd. Wellicht kan op termijn ook in samenwerking de orga nisatie van een congres plaatsvinden. Een aantal ideeën hierover is al informeel geopperd. Laten we hopen dat u hier meer van hoort. Ik ben aan het einde van de toegemeten tijd en verklaar het 17e NGL congres voor geopend. :Spopterre>n| slV., Plantlusr nip mg Kranensteijn\ ugtenburg^ Weltevreden.; 0.7 In het oktobernummer van dit tijdschrift somde een redacteur onder meer geodetische straatnamen op. Hij sloeg er minstens één over. Of heeft hij een hekel aan Zeeuwen óf hij begrijpt niet waarom het enige pand aan die weg bij Oostkapelle WELTEVREDEN heet. Piksel 630 NGT GEODESIA 93 - 12

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 38