Impressies 17e NGL congres „Geodesie is meer dan (land)meten" was de slogan die de NGL-congrescommissie dit congres meegaf, inge geven door de NGL-promotiecommissie. Wat die meer waarde is, werd duidelijk gemaakt door de voorzitter in zijn openingstoespraak: kunst (van René Vlasblom maakt deel uit van de geodesie, op samenwerking met de werkgeversorganisaties werd en wordt de nadruk gelegd en ook de activiteiten met aanpalende verenigingen wor den steeds belangrijker. De nieuwe NGL-promotievideo over geodesie laat de vele activiteiten zien. Velen zijn daar op afgekomen. In zeer groten getale heeft men op de vakbeurs al die verschillende activiteiten kun nen mee beleven, ledereen straalde daar de opgewekt heid uit en wilde daar de door Barry Hughes gegeven les direct in praktijk brengen: optreden als een team van werkgevers en werknemers, klanten en bezoekers sa mengebracht door de NGL-congrescommissie. Niet te bescheiden, niet te zelf-overtuigd, maar met een uitstra ling van die deskundigheid waar de klant om vraagt, met een innemende, luisterende interesse (Keuzenkamp). P. S. Kasanredjo met zijn ontwerp. Voor mij was die opgewektheid opvallendik maakte dit congres voor het laatst als hoofdredacteur mee en zag het afscheid enigszins weemoedig tegemoet. Maar zo'n opgewekte, enthousiaste, geodetische gemeenschap die ik aantrof op dit congres, in de tentoonstellingshal en op de feestavond stelde mij gerust: er blijft een team achter, dat verder wil met enthousiaste nieuwe ideeën. Het NGL heeft de juiste ambiance geschapen. Een plaats voor ont moeting, teamgeest en vernieuwing. Geodesie was, is en blijft een levend en boeiend vakgebied. Kraak legde de nadruk op de visualisatie en de verschil lende mogelijkheden voor presentatie met variabelen als veranderingen in tijd, plaats en attributen, en Bos en Moraal demonstreerden nieuwe mogelijkheden om kaar ten te reproduceren. Het blijkt dat alle onderdelen van het vak nog steeds vol op in beweging zijn. En ook dat de informatietechnologie van grote invloed is geweest, ledereen die daaraan niet heeft meegedaan, heeft de boot gemist. Wat ons opviel bij dit congres, was dat theorie en praktijk zo veel dichter bij elkaar zijn komen te staan. De afgelo pen jaren zagen we deze tendens ook al in NGT Geo- desia. Geen kloof meer tussen het wetenschappelijk niveau en de praktijk. De ontwikkelingen staan in dienst van de praktijk en vice versa. NGT GEODESIA 93 - 12 Smakelijk eten. Een duidelijk voorbeeld hiervan waren de inleidingen van Aalders en Van Arem over raster- en vectortechnologie. Niet een puur theoretische benadering, welke in de prak tijk vanwege de financiële consequenties geen recht van bestaan heeft. Nee, gewoon een pragmatische benade ring. Een expliciet voorbeeld hiervan was de stelling waarom er zoveel geld zou moeten worden gestoken in vectorbestanden, terwijl de huidige technieken eigenlijk puur raster-georiënteerd zijn. Vooral bij de inwinning van gegevens kan het besluit tot gebruik van rasterbestanden tot grote besparingen leiden. Naast technische en finan ciële kennis van zaken moet het begrippenkader voor komen in het kennispakket van de huidige geodeet. Origi naliteit (Hugenholz) en aansprakelijkheid (Zevenbergen, Nieman) horen er echter ook bij. Het was druk, zowel in de congreszaal als in de tentoon stellingshal en op de feestavond. Ik zag zoveel opge wekte gezichten en hoorde zoveel uitroepen als: „Hoe is het met je?", „Wat is het lang geleden!", „Wat doe je nu?", „Zit je nog steeds bij. Het NGL-congres is ook een ontmoetingsplaats met een professionele en sociale inslag. Vele van de duizenden Feest in de Spiegeltent". 631

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 39