Wij deden dit ook en het was op die plaats dat we beslo ten dit verhaal aan te sluiten op het congresthema: „Hoe verkoop je je vakmanschap?" Ons oog werd direct getrokken naar een tot het plafond reikende wand waarin voortdurend fraaie dia's geodeti sche activiteiten toonden. Door de voortdurende wisse ling van beelden bleef je ernaar kijken en dan zag je ook regelmatig dat dit Oranjewoud was. Een andere aandachttrekker op die plaats was de weg wijzer van Intergraph, die de richting van Maastricht, Helmond, Eindhoven, Tietjerksteradeel en nog 61 andere gemeenten wilde aangeven. Hoewel we twijfels hadden over het juiste richtingsgevoel, nodigde hij wel uit in de stand nadere informatie te gaan vragen. Het Kadaster lag vanaf het terras ook binnen handbereik. De potloden (nog steeds met het gummetje) stonden uit nodigend op de balie. Daar kon je het beloofde kadootje in ontvangst nemen. Dat zag er ook aantrekkelijk uit: een doosje met een CD om thuis af te spelen. Maar dat bleek nep, de inhoud bevatte een diskette die, in een PC ge stopt, de voordelen van het digitale kaartgebruik zou laten zien. „De diskette is selfrunning", stond erop. Maar helaas, mijn PC was niet toereikend hiervoor en runde dus helemaal niet. In de Kadasterstand zelf werd onder meer het was/wordt- systeem gedemonstreerd, wat niet slaat op de dienst zelf, maar op het mutatiesysteem voor digitale kaartbestan- den. Aan de overkant nodigde B S Geogroep de argeloze wandelaar de tent binnen. De stand zag er wat dicht en afgesloten uit, maar we zagen toch velen binnengaan. De gezellige bar en de nodige zitjes speelden daarin een be langrijke rol. Tegen de achterwand toonde de Geogroep- video voortdurend de werkzaamheden te land, ter zee en Wandelende GPS-ontvanger. in de lucht. Wie meer wilde weten over specifieke zaken of technieken, kon middels de meest moderne appara tuur zijn kennis op het gebied van meten, berekenen of fotogrammetrische verwerking, vergroten. NGT GEODESIA 93 - 12 Posters laten soms los. Zo gesloten als de Geogroep, zo open was de Sokkia- stand. Het produktassortiment waaronder het nieuwe total-station set 5A, was ruim en overzichtelijk opgesteld tussen een aantal zuilvormige vitrines. Heel tactisch was de nieuwste vinding, het GISse pennetje ofte wel de draagbare GIS, opgesteld. Daar kon je niet omheen. Op stap Om meer stands te bewonderen, moeten we het terras verlaten. Als we de instrumentenleveranciers met elkaar vergelijken, dan valt op dat het nog steeds lukt om bij elk congres weer betere en nog vernuftiger apparatuur te tonen. Buurman Topcon straalde van trots bij de presentatie van het compacte one-man-station, de AP-LI, dat in zijn eentje rondjes stond te draaien. Een uit de kluiten ge wassen goud/geel total-station CTS-2 trok zoveel aan dacht, dat het nu de omslag siert. Zeiss lokte de klanten binnen met de slogan: „Geodesie is meer dan landmeten, Zeiss is meer dan Geodesie", en had als primeur de reflectorloze Ree Elta RL. Verder trok ken de analytische plotters en de GPS-ontvangers aan dacht. Leica zat wat verstopt achter de stand van Oranjewoud, maar had niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Veel bezoekers klommen even achter het fotogramme- trisch uitwerkingsinstrument Coloriss SD 3000 om te zien hoe een oud bestand werd ingespiegeld in een nieuwe stereoscopische luchtopname, bedienden de reflector- loze Wild-tachymeter of het nieuwe zelfregistrerende waterpasinstrument. Grote aandachttrekkers waren na tuurlijk de twee mini's die FRANK DATA BV hier had opgesteld met de daarbij behorende toepassingsappara- tuur. Heel tactisch werd de stand afgesloten door een uit nodigende bar met een vriendelijke Desiré als gastvrouw. Even om de hoek was Pol Geotechniek te vinden, met ook weer iets nieuws: het Nikon Field Station DTM 730. Er was goed gebruik gemaakt van de hoekstand waarin het instrument op een draaiend plateau aandacht vroeg. Leverancier van de Geodimeter Rocomp had in de stand ook de bar als centraal punt gebouwd. De grote omge keerde groene Rocomp-pyramide daarboven wees duide lijk de weg erheen. Uiteraard kregen de geodimeterinstru- menten en met name het one-man-station veel aandacht. Hoewel verder zowel het Topocad-systeem als de Star- software was te zien, misten we de Rocomp-slogan „Meten met drie maten". 633

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 41