Tegenover Rocomp vinden we een andere softwareleve rancierRAET, even groot (die stand) als Rocomp en ook (bijna) even groen. Een mooie open stand. Even verderop probeerde Kramers Logisterion met ARC/INFO een brug te slaan tussen geometrische bestanden en administratieve databases. Fotogrammetrie De fotogrammetriebedrijven zijn een aparte vermelding waard. Het ligt voor de hand zo'n stand met luchtfoto's te behangen, maar hoe doe je dat op een manier dat de voorbijganger daar aandacht aan geeft? Hansa Luftbild wist dit met eenvoudige middelen te be reiken: frisse vrolijke gele (Hansa Luftbild) kleuren, veel licht in de stand en de bar, en door de opstelling van de nieuwe volautomatische gyro-gestabiliseerde en GPS- gestuurde, opnamecamera. Eurosense had zich in de breedte in een mooie stand ge nesteld, waarin de groene bedrijfskleur de boventoon voerde. Goede aandachttrekker was de continu draaien de videofilm in het middenpaneel met vlotte beelden van alle Eurosense-activiteiten. DeltaPhot had zich bescheidener opgesteld, dat wil zeg gen in een kleine stand, maar wel leuk op een hoek waar door je van twee kanten binnen kon komen. Velen deden dit en namen kennis van de voortreffelijke beeldkwaliteit van veel soorten luchtfoto's. Nieuwkomer op onze beurs was het luchtfotobedrijf Aero- data Remote Sensing uit Antwerpen. Door de hele achterwand te vullen met een luchtfoto die zo ver was uit vergroot, dat je de zonnende mensen in de achtertuin goed kon onderkennen, kregen ze ook veel mensen ach ter de toonbank. Een kaart aan de zijwand liet geloven dat Antwerpen (waar het bedrijf is gevestigd) het centrum van Europa zou zijn. En ook dat is nieuws. KLM Aerocarto tenslotte had weer veel meer plaats om haar produkten te etaleren. In de mooie blauwe KLM- kleuren was een brede, ruime opzet bedacht om niet alleen kennis te maken met luchtfotografie, maar ook om het GIS-pakket System 9 aan de man te brengen. Nog een paar algemene impressies van meer of minder opvallende zaken in stands zijn bijvoorbeeld Kontek, waar vriendelijke dames alle voorbijgangers een hand gaven, waarna die met een handschoen bleven zitten welke vermeldde dat, als je kieskeurig wou kiezen, je bij Kontek moest zijn. Totdat de handschoenen op waren Osiris viel op door de mooie snelle speedboot die in de stand was gewurmd. Normaliter worden daarmee hydro grafische activiteiten verricht. Naast de boot demon streerden ze het vereffeningspakket Move 3D en aan de achterwand werd meegedeeld dat er onder andere op drachten in Haarlem en Hongkong zijn uitgevoerd. De stand van GTC uit Best viel op door enorme drukte. Op een zeker moment was de stand zo vol Kadaster medewerkers, dat standhouder Willem er zelf niet meer bij kon. Hij moest buiten blijven staan. Vlak daarbij, in de stand van Geotrade, trok een draaiend tafeltje veel aandacht. Het bevatte een miniatuur-land- schap waarin je mutaties moest opsporen. Een leuke binnenkomer om het systeem SPY uit te leggen, dat ech te mutaties met behulp van GPS snel kan opsporen en verwerken. Af en toe kwamen we een „maanmannetje" van Radio Holland tegen, een wandelaar met een GPS-ontvanger in de rugzak, die overigens geen echte GPS-ontvangst bleek te krijgen. Maar opvallen deed hij wel. De Geo Meetdienst had zijn stand als een kleurrijk stads pleintje ingericht. Een paar kisten appels ervoor hadden een onduidelijke functie. maar iedereen heeft wel die appels gezien. Opvallend mooi en degelijk was de stand van de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Er is daar dui delijk wat veranderd sinds het vorige congres. Alle GIS- sen stonden keurig op een rij. Naar Inpark wist ook iedereen goed de weg. Een op vallende zuil, middenin de stand deed dienst als een soort kaartenautomaat. Geïnteresseerde bezoekers kon den daaruit een kaart van Nederland bemachtigen. Dat wisten de scholieren vrijdag ook heel goed. de auto maat was voortdurend leeg. Ter completering Het was niet de bedoeling in deze impressie alle stand houders te beoordelen of te beschrijven, dat maakt het verhaal veel te lang. Maar eenmaal tot hier gekomen, zouden we de nog niet genoemden toch veel tekort doen als we nu stopten, want ook zij hadden er veel werk van gemaakt. Daarom ook hulde aan Van Steenis, waar je aan de balie globaal kon zien hoe iets werkte en achter die balie een heel rustig plekje kon vinden om via de schootcomputer gedetailleerde uitleg te krijgen over bij voorbeeld het berekeningsprogramma Delphy. Daarnaast toonde GTR veel mooie teken- en reproduktie- materialen die in de geautomatiseerde wereld een grote rol spelen. Bij GITC kon je proefexemplaren krijgen van het blad GIM en bij Stellingwerff Beintema kon je de uitgewerkte resultaten zien van een Grebbebergfoto-opname; via DTM-uitwerkingen kon worden getoond waar de Span jaarden (in de tachtigjarige oorlog) in de loopgraven heb ben gelegen. Mooie stands hadden ook Euromoss met softwarepak ketten, Geodelta Scandata met allerhande scanproduk- ten, VIGIS stond GISsen te creëren, Europlano waar kaarten en kaartjes keurig kunnen worden geplastificeerd onder een grote wereldbol en CMG met het Clovis- pakket. Bij de stand van Heidemij was een nieuwe naam onthuld: Heidemij advies, groep Geo-informatie. Veel geïnteres seerden wisten de weg te vinden naar deze stand. Een bar was niet voorhanden, maar een aantal tafeltjes op stahoogte voldeden ook prima. De aankleding van de bediening oogde ook goed. DHG van Heugten, ook voor het eerst op de beurs, met een stand geheel in het teken van het bedrijfslogo. Een oud bijblad van Zutphen werd verondersteld meer aan- Natte" geodesie. 634 NGT GEODESIA 93 - 12

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 42