Delft is ontstaan omstreeks 1100 en heeft sedert 1246 stadsrechten. Het valt op dat de oude binnenstad heel gaaf is gebleven. Tijdens onze wandeling kwamen we bij het Prinsenhof, tegenwoordig een museum, dat gewijd is aan het Delftse verleden. Het werd omstreeks 1400 als St-Agatha klooster gebouwd, werd vanaf 1573 de resi dentie van Prins Willem van Oranje, die hier op 10 juli 1584 bij een aanslag om het leven kwam. Van daaruit gingen we naar het Rijksmuseum „Lambert van Meerten" met zijn vele tegels, porcelein en aarde werk. Vervolgens naar de Oude Kerk met de scheve toren. In deze kerk is onder andere Piet Hein bijgezet (z'n naam is klein, maar zijn daden waren groot. enz.) en één van onze beroemde schilders Johannes Vermeer. nostalgisch radiowinkeltje uit de jaren veertig. Na wat fragmenten uit historische programma's gehoord en ge zien te hebben, lopen we eigenlijk een tweede museum in „Van wasrol tot CD". Het is een tentoonstelling over de gebruikte opslagmedia en de technieken om het geluid (beeld) te produceren. Zo zien we onder andere de eerste phonograaf, verschillende soorten recorders en een CD- speler. De Oude Delft. Via de grachten met z'n mooie gebouwen kwamen we op de markt (waar het een drukte van belang was, want het was marktdag, dus doorlopen en niet snuffelen), waar de Nieuwe Kerk staat. Hier bevindt zich de grafkelder waarin 41 telgen uit het Oranjehuis rusten. Via de marktkramen naar de andere kant om nog even een blik te werpen op het oude stadhuis, waarvan de voorgevel zeer fraai is. Vermoeid, maar geestelijk verrijkt wat betreft de Neder landse geschiedenis, togen we naar Utrecht en dat zon der opstoppingen. Er zo was deze dag ook weer zeer geslaagd. Gerda van Rijkeren Vrijdag 29 oktober 1993 Na een korte en ook weer veilige rit belanden wij in het restaurant van het (vernieuwde) omroepmuseum in Hil versum. Wij beginnen deze derde en laatste dag traditie getrouw met koffie en gebak. We kijken naar een promotiefilmpje van het NOB, het Nederlands Omroep produktie Bedrijf. Er wordt ons ver teld dat de werknemers van het NOB zich onder andere bezighouden met planning, onderhoud en bedienen van de apparatuur en het maken van decors. Alle studio's zijn voor gezamenlijk gebruik van de omroepen. Het NOB levert de benodigde technici. Als voorbeeld zien wij het tot stand komen van een sportreportage waarbij een ge luidsman op een motor zit en er een vliegtuig boven hem vliegt die het geluid opvangt en „doorstuurt" naar het ontvangststation in de studio van Hilversum. De commissie alternatief programma. Kasteel Groeneveld. Na deze luisterrijke ochtend rijden we naar Baarn en lunchen in buffetstijl in Kasteel Groeneveld. Tijdens een heerlijke herfstwandeling (met zon) over het landgoed krijgen we uitleg over het ontstaan van het Kasteel Groe neveld en de uitbreiding van het gebouw met beide zij vleugels. We bekijken twee schitterende wandschilde ringen van het echtpaar Hasselaer, en krijgen te horen hoe hier in de loop der jaren viermaal overheen is geschil derd. Er volgt een diavoorstelling over de renovatie eind zeventiger jaren. Het is zeer indrukwekkend om te zien wat en hoe men oude, kapotte en rotte dingen kan repare ren en vernieuwenHierna hollen we in een half uur door de rest van de zalen. Het centrale thema van de ten toonstellingen is de invloed van de mens op de natuur. In dit kader zien we: bosgebruik en bosbeheer; zicht op zee; hedendaagse kunst; aquariumzaal. Na het filmpje gaan we in groepen het museum in, alwaar we uitleg krijgen van een „oude rot" in het vak. Zijn uitleg geeft ons inzicht in de geschiedenis van de radio en tele visie. Het bekijken van de eerste omroepzender, een radio controlekamer en een reportagewagen zorgen voor verduidelijking. Vervolgens lopen we door de huiskamer van het televisieprogramma „Zeg 'ns Aa" en zien een 636 Om 15.00 uur beginnen we aan de terugtocht die ook dit keer zonder files verloopt. Alle vier de dames die voor de organisatie van het alternatief programma hebben ge zorgd, worden door een deelneemster bedankt voor de fijne dagen en krijgen van ons allemaal een flink applaus. Pauline van de Ven NGT GEODESIA 93 - 12

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 44