gegevens van het vastgoedobject. Tevens verzorgen zij de koppeling tussen beide registraties. De afdeling Landmeten heeft de zorg voor de basisobjecten per celen, gebouwen en de zogenaamde topografische objecten. De verschillende beheereenheden (bijvoor beeld wegen en riolering, groenbeheer, belastingen) beheren de overige materiespecifieke objecten, zowel de geometrische als de administratieve gegevens; analisten en beleidsmakers (de GIS-gebruikers); deze groep wenst een toegang tot alle objectregistraties. Op de werkplek selecteert hij of zij objecten en attribu ten en vergelijkt en manipuleert deze tot een rea listisch ogend plaatje, vervaardigd binnen het geo metrisch basisbestand. Het resultaat van de analyse wordt gebruikt bij het formuleren van beleid. Geometrisch basisbestand Het gemeentelijk geometrisch basisbestand is een ob- jectgeoriënteerd basisbestand en bevat punt-, lijn- en vlakobjecten elk met een unieke classificatie die vol doen aan de binnen de GFO beschreven basisobjecten. In het geometrisch basisbestand kunnen alle vorm- en liggingsgegevens van alle vastgoedobjecten worden op genomen. Het is mogelijk in separate gegevensbanken een aantal niet-basisobjecten geometrisch op te slaan, maar dit is, gelet op de relatie tussen de objecten, niet handig. Het geometrisch basisbestand moet de volgende functies ondersteunen a. functies Landmeten en Kartografie: produktie topografische en kadastrale kaarten op printers en plotters; verstrekken van gegevens aan dienstonderdelen en derden (diverse uitwisselingsformaten moeten worden ondersteund, zoals DXF, SIF en SUF-2); verwerken van landmeetkundige meetgegevens tot vastgoedobjecten inclusief het behouden van de historie van de objecten perceel en gebouw; b. functies Integratie en Koppeling: koppelen van administratieve gegevensbanken aan de onderscheiden geometrische objecten; c. functies Raadplegen en GIS: raadplegen van administratieve gegevens via de geometrie en vice versa; het maken van eigen" selecties uit de diverse registraties met als doel deze op de werkplek te manipuleren en te analyseren ten behoeve van beleid. In Apeldoorn wordt een onderscheid gemaakt tussen het bebouwde en het landelijk gebied voor wat betreft de in het bestand op te nemen vastgoedobjecten. Binnen het bebouwde gebied wordt de perceelsgewijze opdeling aangevuld met een volledige weergave van alle gebouwen en worden de wegen en waterlopen be schouwd als de minimale registratie voor het beleid en algemeen beheer. Gedetailleerde object-informatie bin nen de zogenaamde openbare ruimte (wegen, water gangen en parken, bermen en plantsoenen en de binnen de openbare ruimte gelegen leidingen) behoort eveneens tot de minimum-inhoud van het bestand van het bebouw de gebied. Topografische lijnobjecten worden niet of vrij wel niet in het bestand bebouwd gebied opgenomen. De reden hiervoor is dat het niet wezenlijk bijdraagt tot de herkenning van de werkelijkheid. In het landelijk buitengebied zijn, naast de perceelsobjec ten, de wegen, de gebouwen, de leidingen en de water gangen, de topografische lijnobjecten wel als relevante vastgoedobjecten (bomenrij, hekken en rasters) in het geometrisch basisbestand opgenomen; dit vooral om de herkenbaarheid van de werkelijkheid te vergroten. Kortom, het kaartbeeld en dus de inrichting van het be stand is ingegeven vanuit de niet-technische gebruiker. Bebouwd gebied Algemene ruimte bestuursgebieden gemeente, wijk, buurt; juridisch plangebied bestemmingsplan; percelen gebouwen inclusief grens kadastrale gemeente en sectiegrens; pand hoofdgebouw, overige gebouwen; wegen, spoorwegen inclusief rijwielpaden; waterwegen kanalen, sloten, vijvers; topografische groenvlakken park, plantsoen, bermvlak. Openbare ruimte topografische wegvlakken leidingen detail puntobjecten significante erfafscheidingen Landelijk buitengebied Algemene ruimte bestuursgebieden gemeente, wijk, buurt; juridisch plangebied bestemmingsplan; percelen inclusief grens kadastrale gemeente en sectie; gebouwen pand hoofdgebouw, overige gebouwen; wegen, spoorwegen inclusief rijwielpaden; waterwegen kanalen, sloten, vijvers; topografie (lijnobjecten) rasters, heggen, bomenrijen. Openbare ruimte enig wegdetail leidingen rijwielpad, berm, rijbaan; boven- en ondergrondse. Inrichting geometrisch basisbestand In de gemeente Apeldoorn heeft men voor de inrichting van het gemeentelijk geometrisch basisbestand gekozen voor SYSTEM 9, een modern, volwaardig en gebruikers vriendelijk GIS-systeem. Dit systeem kan worden geïn stalleerd op vrijwel elk UNIX-platform en maakt gebruik van een groot aantal relationele gegevensbankbeheer systemen. Hier wordt slechts de theorie beschreven, die binnen het voetpad, fietspad, rijbaan; riool, gas, water, elektra, centrale antenne installaties; putten, kolken, lichtmasten e.d. o.a. hekwerk en muur. NGT GEODESIA 93-12 597

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 5