Kadastrale melkkoe geometrisch bestand van Apeldoorn is toegepast. Het in richten van het geometrisch basisbestand is te beschou wen als een groot en leuk spel, het Inrichtingsspel ge heten. Uitgangspunten van het spel zijn: leg alleen relaties tussen de objecten als het nodig is; relaties tussen allerhande objecten moeten mogelijk zijn; punt-, lijn- en vlakobjecten moeten kunnen worden ge groepeerd tot samengestelde vlakobjecten; houdt niet alleen rekening met de bekende topogra fische objecten, maar kijk vooral naar de informatiebe hoefte van de kaartgebruikende materiegroepen. Het kaartbeeld is opgebouwd uit lijn- en puntobjecten. Tussen deze objecten bestaat geen relatie. Van de lijn- objecten zijn de PIB-gegevens Precisie, Idealisatie en Betrouwbaarheid) administratief bekend. Dit is niet het geval bij de puntobjecten. De mens vormt met behulp van het lijnenbeeld vlakken, primaire vlakken en samengestelde vlakken. Bij de inrich ting wordt hetzelfde gedaan maak de primaire vlakken, zoals de grondvlakken van de gebouwen, de percelen, luifel, overbouw en derge lijke; maak het primaire vlak weg, begrensd door de bui tenste lijnen (vaak kant weg); maak de bermvlakken en de verhardingsvlakken bin nen het object weg, zodat deze als primaire vlakken zijn ingekleurd. Afhankelijk van de gewenste detaillering gaan we nu „spelen" met de samengestelde vlakken. Het pand, voor gesteld door het grondvlak, wordt samen met de over bouw en de luifel samengevoegd tot een zogenaamd „samengesteld" pand. De buitenomtrek van dit samen gesteld pand wordt gevormd door de lijnobjecten, die geclassificeerd zijn als kant gebouw, kant luifel en kant overig gebouw. De gebouwenkartotheek kan het samengestelde object of de samenstellende deelobjecten luifel, pand en overbouw beschrijven. In de meeste gevallen zal de kartotheek het samengesteld pand beschrijven. Het perceelobject wordt omsloten door de perceel grenzen. Deze kunnen zijn opgebouwd uit diverse lijn objecten. Omdat er geen relatie is tussen het pand en het perceel, wordt het grondvlak van het pand niet in de vorming van het perceelobject betrokken. Indien er een relatie is tussen het grondvlak van het pand en het per ceel, zoals dit vrijwel altijd het geval is bij een garagebox, dan wordt de relatie tussen het pand en het perceel ge realiseerd via de lijnobjecten, die de omtrek vormen van deze objecten. Op dezelfde wijze worden binnen het object weg de onderscheiden primaire vlakken, zoals bermvlakken, fietsvlakken en rijbaanvlakken, samengevoegd tot het vlakobject weg. Bij de inrichting van het geometrisch basisbestand moet men gebruik maken van alle objecttypen, samengestelde objecten, vlakobjecten, lijnobjecten en puntobjecten. Elk nieuw te vormen object behoort tot een van deze object typen en kan met behulp van het systeem worden ge vormd. Conclusie Aan de gemeente Apeldoorn is verzocht het GFO in de praktijk te toetsen. Samen met de afdelingen Wegen en Riolering en Groen, Natuur en Landschap wordt door de afdeling Vastgoedregistratie en Landmeetkunde invulling gegeven aan de basisobjecten, die binnen het GFO zijn gedefinieerd. Een invulling zoals beschreven in de GFO verdient na volging, niet alleen bij de gemeenten, maar ook bij de landelijk optredende landmeetkundige bedrijven en dien sten. Het is niet moeilijk, maar het biedt de mogelijkheid iedere gebruiker op maat te kunnen bedienen. Toch enige punten die als knelpunt worden ervaren: het belastingobject is niet binnen de GFO gedefi nieerd. Dit objecttype zal waarschijnlijk leiden tot de eerste uitbreiding en aanpassing van het basisbe stand. Voorgesteld wordt om dit object alsnog aan het GFO toe te voegen; het kunstmatige verschil tussen de objecten gebouw en pand blijft onduidelijk. Waarom kiezen we niet voor het object pand en laten het gebouw verdwijnen? het vlakobject weg is gedefinieerd als een gebaand terrein ten behoeve van het verkeer te land en is van het objecttype enkelvoudig object. Het object kan niet zonder meer worden gevormd. Door het introduceren van het vlakobject wegdeel kan de weg worden be schreven als de som van de delen en is dus van het objecttype samengesteld vlakobject. Voorgesteld wordt om het object wegdeel in het GFO op te nemen. De definitie van het object wegdeel is dezelfde als van het object weg. Het idee van verzelfstandiging heeft bij het Kadaster nauwelijks tegenstand ondervonden. Wij willen ont zettend graag van de overheid af. Eigenlijk hebben we alleen maar last van haar gehad. Bij elke bezuiniging die de rijksoverheid moest uitvoeren, werd gekeken naar een dienst waar nogal wat geld wordt uitgegeven en naar een apparaat waar bezuinigingen niet zo ge voelig zouden liggen. De overheid wilde immers geen grote koppen in de krant krijgen dat er door hun bezui nigingen afnemende dienstverlening zou ontstaan. Bij ons was die invloed voor de burger niet direct merk baar. Maar we voelden ons wel de melkkoe van het departement. (Voorzitter ir. M. P. M. Wubbe van de CMHF-vereniging voor Kadaster in „Commentaar" van 23 septem ber 1993) 598 NGT GEODESIA 93 - 12

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 6