Leidingenregistratie met topografie in rastervorm*) Inleiding Digitale bestanden door ing. A. van Arem, chef van de sectie Kartering en Documentatie bij PTT Telecom te Amersfoort. SUMMARY Pipeline registration with topography in raster format Maintenance and management of a complicated network of pipelines requires among others a sufficiently accurate topographic base map. The present article describes the reasons and the choices made by PTT- Telecom to perform pipeline registration upon scanned maps in raster format using a PC environment connected with a mainframe. The reasons to work in raster format include: (1) the raster data base is used for presentation purposes and drawing instructions only; no complex queries have to be answered by the system, (2) avoidance of the expensive vectorization process, and (3) compression techniques enable a data reduction up to a factor 10 resulting in a storage demand similar to vector format. De eisen die een leidingenbeheerder stelt aan topogra fische ondergronden, bestaan voornamelijk uit minimum eisen die hij stelt om later zijn leiding te kunnen terug vinden. In sommige gevallen gaan leidingenbeheerders zelfs zo ver, dat zij tevreden zijn met een situatieschets bij wijze van spreken ,,op de achterkant van een sigaren doos". Binnen PTT-Telecom bestaan twee verschillende ge- bruiksgebieden van topografie en leidingenbeheer. We kennen de stadsgebieden (waar over het algemeen vrij goede topografie beschikbaar/te koop is) en landelijke gebieden (waar van het benodigde gebied vaak geen topografie beschikbaar/te koop is). Met name in de landelijke gebieden is het van belang om Topografische tekening met leidingen. goede en nauwkeurige topografie te hebben, omdat het zoeken/vinden van een leiding daar erg lastig is. Daarom heeft PTT-Telecom voor de landelijke gebieden een apart dienstonderdeel ingericht: Kabel- en Radioverbindingen (KRV). Binnen dit dienstonderdeel is de afdeling KAR- DOC (Kartering Documentatie) werkzaam. De naam van deze afdeling geeft al precies weer wat ze doen. Een deel van deze afdeling maakt al zo'n zestig jaar topo grafische strook-tekeningen met een (voor leidingen beheerders) zeer hoge kwaliteit/nauwkeurigheid. Het an dere deel van de afdeling zorgt ervoor dat de ligging van alle kabels en leidingen wordt vastgelegd op de door kartering opgeleverde topografische tekeningen. Lezing gehouden op 28 oktober 1993 te Utrecht tijdens het 17e NGL congres. Lengtemetingen van de leidingen worden met een stalen meetband gemeten, terwijl voor de dwarsmaten meestal een linnen meetband wordt gebruikt. De laatste jaren is het werken met digitale bestanden actueel geworden. Waarom wil een leidingenbeheerder daaraan meedoen? Zijn belangrijkste argumenten hierbij zullen de decentrale beschikbaarheid en een automatische back-up proce dure zijn. Uit het voorgaande verhaal blijkt immers dat hij geen prijs stelt op dure kwaliteitsverbeteringen; die heeft hij niet nodig (het gaat toch goed zo?). KRV heeft in 1990 besloten een systeem te (laten) bou wen, dat in eerste instantie de tekenpen en het tekenbord vervangt door een muis en een beeldscherm. Omdat KRV in het verleden een vrij hoge kwaliteitsnorm heeft na gestreefd, is tevens besloten om de bestaande teke ningen door middel van scanning in te voeren in het systeem. Deze methodiek heeft tot gevolg dat de analoge (topografische) tekeningen worden opgeslagen als een rastertekening. Bij de bouw van het „Digitaal Leidingen Registratie Systeem" (DLRS), het grafische systeem voor het beheer van het landelijke leidingennet, zijn voor de programma- tuur-ontwikkelaars een aantal lastige eisen gesteld. Ten eerste moeten de gebruikers maten in het systeem kun nen meten en uitzetten. Ten tweede moeten er maatlijnen zowel langs als haaks op een kromme kunnen worden gezet. Daarnaast moet het systeem met twee A-nul teke ningen tegelijk op het scherm kunnen werken en moeten deze ten opzichte van elkaar kunnen worden gemanipu leerd. Deze eis was noodzakelijk om topografie en leidingen- gegevens in twee aparte lagen te kunnen onderbrengen. Wat is er nu zo specifiek aan het werken met rastersyste men? En waarom niet met vectorsystemen? In de lezing van ir. H. J. G. L. Aalders over .Ana loog/digitaal-conversies" is uitgelegd wat de verschillen zijn tussen rastersystemen en vectorsystemen. PTT- KARDOC heeft dus gekozen voor een rastersysteem. De beslissing (deze is al in 1990 genomen) werd door veel tekening-gebruikers met veel argwaan bekeken. In 1990 verkeerde namelijk het gros van de tekening-gebruikers in de veronderstelling dat het alleen maar zinvol was om de tekeningen te digitaliseren, als je het direct in een NGT GEODESIA 93-12 599

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 7