Satellietbeelden voor het vastleggen van [veranderingen in] het grondgebruik Bewerking van rasterbestanden Inleiding 1 door ir. H. A. M. Thunnissen, senior wetenschappelijk onderzoeker bij DLO-Staring Centrum, instituut voor Onderzoek van het Landelijk Gebied te Wageningen. SUMMARY Application of satellite images for monitoring of land use (changes) Environmental studies, hydrological studies and physical planning purposes require accurate land use data. This paper describes how land use data on regional and national scales can be produced by inte grated use of high resolution satellite images, digital land use data bases and reference data in the context of a geographic information system (GIS). A land use data base of the entire Netherlands is in operation. Milieu, waterbeheer en ruimtelijke ordening vragen in toe nemende mate om actuele informatie over het grond gebruik. Remote sensing opnamen, met name satelliet- beelden, zijn bij uitstek geschikt om deze gegevens voor grote gebieden te leveren. De opnametechniek en de grote heterogeniteit van het aardoppervlak leiden ertoe dat satellietbeelden worden vastgelegd in rastervorm. Droge kale grond Vegetatie 60- 5 tr 40- 20- 0.4 0.8 1.2 1.6 2.0 2.4 Golflengte (^m) Fig. 1. Karakteristieke spectrale signatuur van water, kale grond en vegetatie [4], Recente ontwikkelingen in programmatuur en apparatuur hebben geïntegreerde toepassing van digitale gegevens in rastervorm en vectorvorm mogelijk gemaakt. In dit artikel wordt ingegaan op de kenmerken van optische satellietbeelden en op enkele veel gebruikte beeldbewer kingstechnieken om grondgebruiksgegevens af te leiden uit deze beelden. De mogelijkheden van deze technieken worden geïllustreerd aan de hand van de vervaardiging en de actualisering van het Landelijke Grondgebruiks bestand van Nederland. Tenslotte wordt kort stilgestaan bij enkele ontwikkelingen in de toekomst. Remote sensing Remote sensing, ook wel aangeduid met teledetectie of Lezing gehouden op 28 oktober 1993 te Utrecht tijdens het 17e NGL congres. NGT GEODESIA 93 - 12 aardobservatie, betekent letterlijk ,,op afstand waarne men". Remote sensing omvat de middelen, technieken en methoden die worden gebruikt voor het registreren en verwerken van door objecten aan het aardoppervlak ge reflecteerde of uitgezonden elektromagnetische straling. Deze straling kan zowel fotografisch als elektronisch wor den vastgelegd. In dit artikel beperken we ons tot de elektronische regis tratie vanuit satellieten van gereflecteerde zonnestraling. Reflectie van zonnestraling speelt zich af in het optische deel van het elektromagnetische spectrum (0,4-3 pm). De wijze waarop een object zonnestraling reflecteert, wordt spectrale signatuur genoemd. Fig. 1 geeft karak teristieke voorbeelden van de spectrale signatuur van water, kale grond en vegetatie. Wanneer objecten aan het aardoppervlak op verschillende wijze zonnestraling reflecteren, kunnen deze objecten in principe met behulp van remote sensing beelden van elkaar worden onder scheiden. Satellietbeelden Rasterbestanden Optische satellieten registreren in verschillende golf lengtebanden de zonnestraling die door objecten aan het aardoppervlak wordt gereflecteerd. De met elektronische opnametechnieken vastgelegde straling wordt naar ont vangststations op aarde gezonden. Werkelijke „beelden" ontstaan pas, indien de op magneetband of optische schijf digitaal vastgelegde stralingsintensiteit wordt weer gegeven op een beeldscherm of afgedrukt op een film. In ieder beeldelement of pixel (afgeleid van Picture Ele ment) is de gemiddelde straling, afkomstig van een be paald grondoppervlak, vastgelegd. Satellietbeelden kun nen dan ook worden gekarakteriseerd als rasterbestan den. Iedere golflengteband is vastgelegd in een apart rasterbestand. De grootte van een rastercel (pixel) kan variëren van slechts enkele tientallen m2 tot enkele km2. Voor het in kaart brengen van het grondgebruik op regio nale schaal worden vooral opnamen gebruikt van de Amerikaanse satelliet LANDSAT en de Franse satelliet SPOT. De zogenaamde Thematic Mapper (TM) aan boord van de LANDSAT-satelliet heeft zes reflectieban- 601

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 9