Kaartenmakers „verduisterden" vliegbasis „geconstrueerd" achter het interactief-grafisch werk station. Om te worden opgenomen in het model, dienen de ter controle bepaalde blok- en relatiematen en geometrische relaties vanaf het veldwerk te worden bijgecodeerd. Het is dus van belang hiervoor over efficiënte hulpmiddelen te beschikken. De operateur zal immers niet geneigd zijn controle-mogelijkheden te benutten als hiervoor veel handmatige invoer is vereist. Momenteel heeft het Kadaster een menugestuurde om geving voor SCAN-DETAIL ontwikkeld. Voor de toekomst wordt echter gedacht aan een interactief-grafische omge ving, wat de bijcodering en verwerking verder zal vereen voudigen. Het bijcoderen valt dan samen met het comple teren van de grafische voorstelling. Illustratie De bewering dat een hogere precisie en betrouwbaarheid kan worden bereikt door integrale vereffening van detail metingen, wordt geïllustreerd aan de hand van een kleine detailopname. Vanuit drie standplaatsen (112, 113, 114) is voerstraalmeting verricht naar een aantal detailpunten, de hoeken van harde topografie. Met de meetband zijn bovendien de blokmaten van de bebouwing gemeten (fig. 2 of 3). In een eerste berekening zijn de blokmaten buiten het te vereffenen model gehouden. In fig. 2 is de resulterende precisie van de berekende punten met behulp van stan daardellipsen gepresenteerd. (Ten behoeve van de inter pretatie: de standaardellipsen zijn in beide gevallen be rekend ten opzichte van de basispunten 112 en 114.) De betrouwbaarheid wordt gepresenteerd door de grootte van de driehoeken (richtingmeting) en rechthoeken (af standmeting). Hoe groter de driehoek of rechthoek, hoe slechter de betrouwbaarheid. Ruim de helft van de voerstralen is overigens ongecontroleerd. De betrouw baarheid moet nog worden opgevoerd door achteraf een aantal blokmaten ter controle te gebruiken. In fig. 3 wordt de precisie en betrouwbaarheid gepresen teerd wanneer de blokmaten worden meevereffend. We zien een aanzienlijke verbetering van zowel de precisie als de betrouwbaarheid. Ook is de homogeniteit van het resultaat toegenomen; alle punten hebben een ongeveer gelijke nauwkeurigheid. Let ook op de verbetering van de relatieve precisie tussen twee punten welke vanuit ver schillende standplaatsen zijn opgenomen (de voor- en achterzijde van de bebouwing). De blokmaat legt hier een rechtstreekse verbinding tussen beide punten. Slotopmerkingen Door integrale vereffening van de grondslag en de ver schillende typen detailmetingen kunnen de foutopsporing en kwaliteitsbeschrijving van detailopnamen op uniforme wijze plaatsvinden. Naast een hogere precisie en be trouwbaarheid biedt dit vooral mogelijkheden om de effi ciëntie van de meting en verwerking van detailmetingen op te voeren. Met de kwantitatieve beschrijving van de kwaliteit door SCAN-DETAIL kan nader onderzoek wor den verricht naar de verhouding tussen efficiëntie en precisie en betrouwbaarheid van detailmetingen. In dit artikel is slechts een gedeelte van de functionaliteit van SCAN-DETAIL besproken. Naast de berekening van detailmetingen kent SCAN-DETAIL bijvoorbeeld ook de mogelijkheid om verschillende puntenvelden (met name lokale stelsels) onderling aan te sluiten. De software- module is geschreven in Fortran 77 en draait op de VAX- computers op de TU Delft en bij het Kadaster. Literatuur 1. Denekamp, J., Reken- en toetsmethodiek van het Systeem Detailmeting 76. NGT 1977 no. 4, p. 67 - 74. 2. Kenselaar, F., P. Joosten, G. W. J. Beckers, Handleiding SCAN DETAIL. Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek (LGR), TU - Delft 1992. 3. Osch, G. M. van, Kadaster moderniseert systeem Detailmeting. NGT Geodesia 1994 no. 1, p. 9 - 18. Jarenlang hebben Nederlandse kartografen de illusie gehad dat ze de Russen tot wanhoop dreven door op de plaats van vliegbasis Soesterberg bomen of wei land te tekenen. In het Kremlin lachten ze zich in tussen gek, want daar wisten ze precies waar elk ge bouw van de basis stond. Wie de Delftse kartograaf M. J. Kraak al te letterlijk neemt, durft nooit meer op een kaart te vertrouwen. Want er wordt met kaarten geknoeid, oordeelt de hoogleraar aan de Technische Universiteit Delft. Net zomin als cijfers, zijn ze een absolute afspiegeling van de werkelijkheid, maar kan ermee worden gemanipu leerd om de zaken net iets anders voor te stellen dan ze zijn. Dat kartografen in de jaren vijftig en zestig dachten de Russen in Soesterberg om de tuin te kunnen leiden, mag al opmerkelijk heten. Maar ook nu nog, in het tijd perk waarin satellieten vanuit het heelal moeiteloos registreren dat de schoenveter van de commandant loszit, jokken de kaarten over de vliegbasis. „Op kaar ten van tegenwoordig staat alleen aangegeven wat je vanaf de weg kunt zien. Helemaal volledig durft men nog niet te zijn, uit angst voor groepen als Rara", aldus Kraak. Ook met kleuren of rasters zetten karto grafen de lezers volgens hem op het verkeerde been. Behalve in het landsbelang rommelen kaartenmakers uit eigenbelang met hun produkten. De Delftse karto graaf zegt dat op plattegronden opzettelijk foutjes worden getekend om illegale kopieën te kunnen opsporen. „Vergist" de kaartenmaker zich op precies dezelfde plaats als zijn collega, dan is de kans groot dat hij een kopie heeft gemaakt. In een lezing „How to lie with maps" geeft Kraak van avond in het Waagtheater nog meer voorbeelden van gemanipuleerde kaarten. De kartografen in Zuid- Afrika zullen dan ook door de mand vallen. Daar ont breken soms zwarte steden op de kaart, omdat het geen „echte steden" zouden zijn. (Uit: Algemeen Dagblad, 26 oktober 1993) NGT GEODESIA 94 - 1

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 10