Gegevensgericht en organisatie-onafhankelijk De poorten van de hel Geduld De leverancier die Spaans taal spreekt, Kramers Automa tisering, levert het systeem ARC/INFO van haar zuster bedrijf Logisterion, het systeem waarmee de studenten toen ook experimenteerden. Namens Kramers Automati sering is manager vastgoedinformatie Peter van Rhee aanwezig om daarop een visie te geven. Hoe mooi een gemeentebrede automatisering ook mag lijken, hoe overtuigd de techneuten erop aandringen, daarin volmondig gesteund door de leveranciers, je moet het nog wel even waarmaken bij het gemeentebestuur. Vier jaar heeft men er in Dongen over gedaan eer B en W, gesteund door de raad, door de bocht gingen. ,,lk heb daarbij weieens het gevoel gehad dat ik het voor de poor ten van de hel moest wegslepen", vertelt secretaris Spaan. Gezien het feit dat ik die ochtend het gemeentehuis be reikte via de Pastoor Dirvenstraat, de Mgr. Ariënsstraat, de Deken Batenburgstraat en de St. Jozefstraat, denk ik dat hij daarvoor hulptroepen heeft laten aanrukken om de kogel door de kerk te krijgen. Maar nu is er dan ook geen houden meer aan, hield hij B en W voor. De volledige automatisering in de gemeente Dongen is nu met geen stok meer tegen te houden, al zal het nog weieens vier jaar duren eer we datgene wat we vier jaar geleden als utopie zagen, hebben gerealiseerd. Als een gemeente haar gegevenshuishouding wil reali seren conform het GFO, vraagt zij zich af hoe dat moet worden aangepakt. Het blijkt dat de gemeente in negen van de tien gevallen te maken heeft met gegevens die reeds in geautomatiseerde bestanden aanwezig zijn. En daar begint de rol van de leverancier. Kramers Automati sering hanteert een gegevensgerichte benadering in haar vastgoedoplossing, die daardoor organisatie-onafhanke lijk is. Er wordt een relatie gelegd vanuit de gegevens gerichte benadering naar gemeentelijke produkten. Im mers de produkten die de verschillende gemeenten maken, zijn nagenoeg hetzelfde. Daardoor maak je het organisatie-onafhankelijk. Hoe je de organisatie ook in richt, daarbinnen maak je gebruik van de gegevens. Bij gemeenschappelijk gebruik van gegevens, zowel intern als extern, moet er eenduidigheid bestaan. Een gegevensgerichte benadering betekent dat de ge meente zelf bepaalt binnen welke afdeling het vervaardi gen van produkten wordt ondergebracht. Maar als men met elkaar moet gaan praten op gegevensniveau, moet men wel weten waarover het gaat. Met het geografisch informatiesysteem ARC/INFO is het geen enkel probleem de reeds geautomatiseerde, geo metrische en administratieve bestanden te verwerken, te analyseren, te raadplegen en weer te geven op beeld scherm en plotter. Volgens Peter slaat ARC/INFO zo een brug tussen het conform GFO-Geometrie opgebouwde geometrische bestand en administratieve bestanden als Personen, Gemeentekadaster, Gebouwen en Milieu, Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Technisch Beheer, ongeacht waar deze bestanden zich binnen de organisatie bevinden en binnen welke gegevensstructuur deze zijn opgeslagen. De afdeling Kadaster en Landmeetkunde is met spoed aan de slag gegaan. De komende jaren zul je steeds meer koppelingen zien tussen de kaart en de administra tie, zegt Spaan, en weldra zal iedereen zien hoe ge makkelijk dat is voor de beleidsvoering en strategische sturing. Straks roept iedereen dat het vlugger moet. Maar dat gaat niet, je moet daarmee voorzichtig en stap voor stap te werk gaan. De mensen die er nu mee aan de slag zijn gegaan, moeten de zaak goed in de vingers krijgen. Die moeten niet ineens in het diepe worden gegooid, maar moeten ermee leren omgaan en tijd krijgen om het zich eigen maken. Je kunt niet ineens alles over iemand uitstorten. Dat is net als met een spons, het absorptie vermogen is beperkt en vol is vol. Als je daar een hele emmer tegelijk overheen gooit, loopt het meeste weg. Het geometrisch objectenbestand als fundament Veel gemeentelijke taken betreffen vastgoed; relaties tussen de diverse taakvelden hebben veelal betrekking op vastgoed objecten. Deze relaties worden met name bepaald door de ligging van objecten en komen expliciet tot uitdrukking in het geometrisch objectenbestand. Het geometrisch objectenbe stand kan worden gezien als het fundament van de vastgoed informatievoorziening en de daaraan gerelateerde toepassin gen. Het gebruik van een geometrisch objectenbestand als fundament voor de vastgoedinformatievoorziening biedt be langrijke voordelen efficiency: efficiencyvoordelen worden behaald in de vorm van kostenbesparing (opslag en onderhoud van gegevens), verhoogde produktiviteit, met name bij kaartvervaardiging en de eliminatie van dubbel werk; kwaliteit; een gemeenschappelijk gebruik van een hoog waardig geometrisch objectenbestand zal door de gehele organisatie leiden tot verbetering van de kwaliteit van karto- grafische produkten. Door de koppelingsmogelijkheden komt meer informatie beschikbaar voor beleidsanalyses en beleidsadviezen; communicatie en informatie-uitwisseling: werken met een gestandaardiseerd geometrisch objectenbestand schept duidelijkheid. De uitwisselingsmogelijkheden van informa tie over vastgoed en daarmee de intersectorale coördinatie en afstemming van beleid, worden aanzienlijk vergroot indien alle informatie is gekoppeld aan een gestandaar diseerde verzameling objecten; flexibiliteit: er komen meer mogelijkheden om te responde ren op onverwachte gebeurtenissen en nieuwe ontwikke lingen die coördinatie tussen verschillende afdelingen ver eisen. 20 NGT GEODESIA 94 - 1 „lelijke gebruiker AHC/INFO in Nederland Dongen eerste gemeenu A RC/INFO-diploma voor Dongen.

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 22