Meerwaarde van de geodeet Opbouw van een geometrisch ob]ectenbestand Om de potenties van meervoudig gebruik van vastgoedge- gevens optimaal te kunnen benutten, moeten hoge eisen worden gesteld aan de wijze waarop het geometrisch objecten- bestand wordt opgezet. GIS is daarvoor een hulpmiddel bij uit stek. GIS-programmatuur is specifiek ontwikkeld voor het ver zamelen, beheren en analyseren van informatie over objecten en activiteiten met een locatie of geometrische referentie. Het onderscheidende karakter van de functionaliteit komt tot uiting in: koppeling locationele en administratieve gegevens: vast goedinformatie bestaat altijd uit deze twee componenten. In een GIS is de koppeling tussen de geometrische en de beschrijvende gegevens expliciet en altijd aanwezig. Een GIS bevat de geometrie van vastgoedobjecten in de vorm van punten, lijnen en vlakken. Administratieve gegevens worden opgeslagen in tabellen. Het GIS onderhoudt de koppeling tussen de locationele informatie en de beschrij vende informatie van de gedefinieerde objecten; topologische gegevensstructuur: topologie beschrijft hoe geografische elementen met elkaar verbonden zijn en hoe zij aan elkaar grenzen. In een topologisch gestructureerd GIS worden de vastgoedobjecten gedefinieerd door de coördinaten en door de topologische verwijzing naar ande re elementen. Door middel van kenmerken en topologische relaties kan vervolgens uit deze verzameling geometrische elementen elke gewenste kaart worden opgebouwd. Om redenen van beheersbaarheid en kosten is het van be lang om een minimum aan relaties tussen objecten vast te leggen en continu te onderhouden. In een GIS met een topologische gegevensstructuur kan aan deze belangrijke eis worden voldaan, omdat de relaties tussen de objecten niet vooraf hoeven te worden gedefinieerd zoals bij een object-georiënteerd GIS. Een GIS met een topologische gegevensstructuur bouwt, op het moment van gebruik, de relaties op; open structuur naar verschillende soorten toepassingen: een met GIS-techniek opgebouwde vastgoedgegevens verzameling kenmerkt zich door de openheid naar de ver schillende gerelateerde toepassingsgebieden. Beheertoe- passingen in de sfeer van vastgoed kunnen met een GIS uitstekend worden ondersteund. Evenzo kunnen met een GIS analyses worden uitgevoerd ter ondersteuning van plannings- en beleidsprocessen. Een nieuwe ontwikkeling zijn de beslissingsondersteunende systemen. Vanzelfspre kend vormt de kartografie in al haar facetten een belangrijk toepassingsgebied van GIS. Wie met de toepassing bezig is, heeft wel een kennis voorsprong, maar dan moet de rest van de organisatie er ook nog in groeien. En dat kost tijd. We gaan eerst zorgen dat de applicatiebeheerders goed worden ingewerkt en hun bestanden kunnen opbouwen; daarna breien we er steeds weer stukjes aan en dan komt de informatiestroom van lieverlee vanzelf op gang. Toch betrapt Spaan er zichzelf ook op dat hij soms veel vlugger wil. Bij de bespreking van een voorstel van de af deling Verkeer om een verkeersstroom vanaf het kruis punt bij de ingang van Dongen te verleggen, werd ge bruik gemaakt van een getekende overheadsheet. Nadat in het vuur van de discussie hierop enkele gekleurde extra strepen waren aangebracht, werd het geheel on leesbaar. Als je systeem helemaal gereed is, kun je erg gemakkelijk alternatieven aandragen, vindt Spaan. En je kunt dan ook eenvoudig aangeven hoe je bijvoorbeeld het aantal per celen dat geluidsoverlast heeft, kunt verminderen. Maar ook hij moet nog even geduld oefenen. Op de afdeling Vastgoed en Landmeten is de bestands vulling in volle gang. Het window-gestuurde beeldscherm NGT GEODESIA 94 - 1 vertoont gekleurde plaatjes van delen van de gemeente Dongen en de geodetische medewerkers kunnen er al aardig mee uit de voeten. Een groot deel van het geometrisch bestand zit er al in, legt Herman ten Hagen uit. De kadastrale kaart werd ge digitaliseerd (is goedkoper dan digitale aankoop van het Kadaster) en ook de eigen grootschalige gemeentekaart is verwerkt. Het systeem functioneert al goed. Op tafel ligt een mooi toepassingsvoorbeeld: de tekening van het uitbreidingsplan de Hoge Akkers. Het ontwerp van de stedebouwkundige werd vertaald in een maten- plan in RD. Daar kwamen de nodige correcties uit, die anders pas in het terrein zouden zijn geconstateerd. Ver volgens werd een kavelkaart gemaakt en werden aan- koopgegevens berekend. Dat gaat erg snel in dit systeem. Als je kaart gereed is, zie je direct de groottes en de namen van de eigenaren vermeld. Door koppeling met Word Perfect kan er zelfs direct een aankoopbrief voor de eigenaren worden opgemaakt. Het plan van de Hoge Akkers is in een aparte laag in het bestand opgenomen en leidt daar nu zijn eigen leven. Peter van der Schrieck laat zien hoe enige orde is ge schapen in de chaos van de kadastrale deelpercelen. Het eigen systeem geeft na iedere verkoop duidelijk en over zichtelijk de oppervlakten van de verkochte delen en van het restperceel weer, alsmede de financiële consequen ties die dit voor de gemeente heeft gehad. Het gesprek op de geodetische afdeling moet steeds worden onderbroken door telefonische vragen over RO- problemen en door mensen van andere afdelingen die informatie van de kaart willen. Collega's van Verkeer en Groen duiken om beurten in de kast om de goede kaart te raadplegen. Toen ik hen vroeg of die afdelingen baat zouden hebben bij digitale raadpleging op een eigen beeldscherm, moest niet lang worden nagedacht: ,,Als dat zou kunnen". Maar ze moeten nog even geduld hebben. Martin van Vliet wil wel even laten zien hoe dat gaat worden en roept een stukje Dongen op om te laten zien op welke plaats eiken staan. Het scherm laat een be scheiden rijtje cirkeltjes zien in een park. Ergens verder op staat er één helemaal alleen. De gekoppelde admi nistratie geeft aan dat het een Quercus Robur Fastigiato is. Een „zuileik" licht de groenman toe. Hij heeft wel een lijst van alle bomen in alle straten en parken, maar de juiste plaats is nog niet gemeten. Dat moet de landmeter maar snel aanpakken, vindt hij, want dat is wel gemakkelijk. „Complementaire functie", noemt Uitbreidingsplan de Hoge Akkers. 21

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 23