memb0m en «,„«3 Grens verlegd Ooit hier een zwembad van Peter van Rhee dat. Het geometrisch (basis)bestand is complementair geworden aan het administratief (basis)- bestand. Als toegift krijgen we nog even de berekening te zien van de kosten van aanplanten van wat perkjes. Omdat in het bestand de grootte van de perkjes bekend is en tevens per plantsoort het gewenste aantal is ingevoerd, zien we in één oogopslag dat er 81 narcisbollen per vierkante meter nodig worden geacht om een verantwoord aanzien in Dongen te creëren. Maar als het staatje ernaast aan geeft dat er dan f 24 000,— nodig is om het hele perceel aan te planten, wordt toch omgezien naar een andere vlakvulling. Het worden lupinen. Elke boom heeft een plaats en een naam. Cultuurschok De inbreng van de geodetische mensen blijkt nu al te zijn veranderd. De geodeten zijn veranderd van kaartmakers naar gegevensbeheerders voor de hele gemeentelijke informatievoorziening. En dat is niet niks. Zelf zijn ze daar nog wat bescheiden in. Vroeger raad pleegden anderen onze kaarten en dat gebeurt nu nog, menen ze. Ja, we leveren wel wat meer en wat sneller en door de koppeling kun je wel interessante dingen doen. Maar volgens secretaris Spaan is er veel meer aan de hand. Ze doen alles anders dan vier jaar geleden. Buiten lopen ze schijnbaar nog wel door dezelfde kijkertjes te kijken, maar het zijn veel verfijnder instrumenten geworden, de vastlegging gebeurt veel doelmatiger en geavanceerder en direct bij de bron. Op het moment van meten worden heel veel kenmerken tegelijk ingegeven. En als het dan naar binnen komt, wordt het uitgelezen en razendsnel verwerkt. Vroeger kostte het dagen, zoniet weken eer je bestand helemaal bij was. Als gevolg van vragen uit de andere afdelingen moet de kaart steeds verder worden verfijnd en aangevuld. De geodeet zal steeds meer antwoorden kunnen geven op vragen en steeds meer hulpmiddelen kunnen aandragen voor beleidszaken en planning. Hij is niet langer bezig met het opmeten van grenzen en het maken van kaarten, maar met het verzamelen, beheren en verstrekken van geometrische gegevens die grote betekenis hebben voor de informatievoorziening binnen de gehele gemeente. Dat is gewoon een cultuurschok. Enthousiast vertelt Spaan over recente ervaringen met de taakverandering van de geodeet. Bij discussies over de grens van het industriegebied van Dongen, dat bijna is volgebouwd, was de conclusie dat de meest logische uit breiding alleen kon worden gerealiseerd als een strook grond van buurgemeente Gilze en Rijen aan Dongen zou worden toebedeeld. In het kader van de herindelings operatie Midden-Brabant is daartoe dan ook een verzoek gedaan aan het college van Gedeputeerde Staten. Dit verzoek kon dank zij de geodeten, zowel inhoudelijk als naar grensbeloop, zeer goed worden onderbouwd. Het voorstel is inmiddels gehonoreerd. Een zelfde soort situatie deed zich voor met betrekking tot de gemeente Oosterhout. Op een bepaalde plaats loopt de grens tussen de gemeenten Dongen en Ooster hout midden door een weg. Vooral in de sfeer van „be heer" leveren de woningen, die formeel op Oosterhouts grondgebied liggen, de nodige problemen op: huisvuil ophalen, riolering, enz. En ook bij gladheidbestrijding kun je moeilijk de halve straat pekelen. In het totale beheer vervult Dongen nu al de belangrijkste rol en meent dat het de duidelijkheid ten goede komt als de gehele straat en de aanliggende woningen aan Dongen zouden worden toebedeeld. Ook hierop is door GS positief gereageerd, mede dank zij de bestuurlijke onderbouwing, die vooral gedragen werd door op de juiste wijze gedetailleerd kaartmateriaal. Zoals het er nu naar uitziet, zal Dongen worden vergroot. Niet ineens in het diepe gooien. Ongewild gaf Spaan daarmee aan dat „gemeentebreed" soms niet echt bij de gemeentegrens ophoudt, maar het zij hem vergeven. Want daarmee is aangetoond dat niet alleen geodeten, maar ook secretarissen hun grenzen weieens moeten verleggen. 22 ngt geodesia 94 -1

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 24