„GIS in business" Alle medewerkers van de afdeling deden hun uiterste best te laten zien waaruit hun dienstverlening bestaat en daarom werd het een gevarieerde demonstratie. In de ontvangsthal was al heel veel te zien van de buiten dienstactiviteiten. Een serie fotostands toonde het ver loop van de meest interessante geodetische activiteiten, zoals een grondslagverdichting en een situatiemeting met behulp van een Ree Elta tachymeter, gevolgd door de opname in een veldcomputer en de verwerking daarvan. Ook werd getoond hoe dat met behulp van een GPS-ontvanger verloopt en hoe dan de verwerking is. Vliegstrokenkaarten en luchtfoto's gaven een beeld van hetgeen de fotogrammetrie voor Gelderland betekent. Verder kon de liefhebber zien hoe de capaciteit van vuilstortplaatsen wordt berekend en hoe met een meet- boot volledig geautomatiseerd echoloodpeilingen worden uitgevoerd voor het berekenen van ontgrondingshoeveel- heden. Middenin de zaal lag een rubberboot waarmee ,,in het natte" die peilingen worden verricht. En natuurlijk waren er afbeeldingen van metingen die worden gedaan voor het uitzetten van wegassen en het verplaatsen van de Exelsebrug bij Lochem. Een interessante dia-serie deed dat alles nog eens zachtjes over. Een kind kan de was doen. Diverse medewerkers gaven toelichting op de dienst verlening naar de andere afdelingen en toonden op welke wijze de geometrische gegevens worden gebruikt voor de aanmaak van basisbestanden van het geografisch infor matiesysteem van de provincie. Die basisbestanden die nen als ondergrond voor de vele themakaarten die de onderafdeling Geo-informatie en Kartografie maakt voor de verschillende beleidsvelden van de provincie. Voor de afdeling Wegen wordt de NAP-hoogte op de plaats van het werk gebracht wat vaak geschiedt door middel van tachymetrie en meestal tegelijk met een situa tiemeting die daar moet worden verricht. De ,,Z" wordt dan gewoon even meegenomen ten behoeve van een digitaal terreinmodel. Voor andere afdelingen moeten volumemetingen worden verricht bij vuilstortplaatsen en ontgrondingen. Geo-informatie en kartografie Wie te lang in de eerste zaal bleef hangen, kwam tijd te kort om de interessante dingen in de andere kamers te bewonderen en dat is jammer voor die werkplekken die ook veel te tonen hadden, zoals bijvoorbeeld de repro afdeling met zijn heel moderne lichtdrukkerij en volauto matische computergestuurde Sixt-fotocamera met zijn uitgebreide mogelijkheden. In het archief was te zien dat nog lang niet alles via een beeldscherm is op te roepen, maar ook nog veel waarde volle zaken gewoon op papier worden bewaard. Een com binatie van analoog en digitaal werk werd getoond in een kamer waar de werkzaamheden vanaf een eerste schets tot en met de verwerking van de revisiekaarten op een rijtje waren gelegd. Liefhebbers van historie (en die waren er heel wat) kon den trouwens ook hun hart ophalen bij de lange vitrine met een grote hoeveelheid instrumenten uit de oude tijd. Een schrille tegenstelling tot de kamer waarin met de Maclntosch-computer al of niet vanuit het Arc/Info of Info- cam, zeer fraaie ontwerpen worden vervaardigd. De rondgang eindigde in kamer 12, waar zonder veel om haal beelden op het scherm duidelijk maakten wat een GIS-systeem allemaal kan: een beeld van de groei van het aantal ouderen per gemeente, de vangst van muskus ratten of de doorkruising van ammoniakvervuiling door verschillende beschermde gebieden. Aan het eind van de dag konden de familieleden en voor al ook de kinderen van de GEO-werknemers zien met welke arbeid pa of ma zich dagelijks pleegt bezig te houden. En ook die vonden het machtig interessant. Ongetwijfeld is de afdeling GEO erin geslaagd een duide lijk beeld te scheppen van haar gevarieerde activiteiten en heeft daarmee voor velen zichtbaar gemaakt dat geodesie meer is dan landmeten. Misschien een idee mee te dingen naar de promotieprijs, waarmee de Stichting NGL dit soort activiteiten wil sti muleren? Dat GIS een markt zou worden voor veel bedrijven, stond voor Piksel al jarenlang als een paal boven water. Nu de landmeetkundige markt zich wat begint „uit te kristalliseren" voor de organisatoren van semi nars, puur en alleen gericht op het geodetisch bezoek, is een tendens te bespeuren in het organiseren van GIS-seminars. „GIS in business" is één van de grotere gebeurtenis sen die op korte termijn (begin 1994) op Nederlandse bodem plaatsvindt. Bij nadere informatie naar de kosten voor 1 m2 standruimte blijkt echter dat het mis schien beter had kunnen heten: „Business in GIS". Piksel 24 NGT GEODESIA 94 - 1

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 26