140 Organisatie De inkoop van materiaal en gereedschap vond plaats op Sint Maarten; op de kleinere eilanden is niet alles te krijgen. Onder steuning kwam van WING Surveys International te Curagao: daar werden onder andere de hardboard platen gemaakt. Vervolgens werd een vracht samengesteld en naar Saba en Sint Eustatius getransporteerd. Op Sint Maarten was de organisatie eenvoudiger dan op de andere eilanden: assistenten, huisvesting en transport waren via het rayonkantoor al aanwezig, terwijl dit op Saba en Sint Eustatius nog apart moest worden geregeld. In verband met het eindigen van het vliegseizoen moesten de drie eilanden snel worden gesignaliseerd. Ploegen op Sint Maarten gingen tegelijkertijd met ploegen op Sint Eustatius van start. Nadat Sint Eustatius gereed was, werd Saba onderhanden genomen. Sint Maarten werd daarna succesvol afgerond. Alle ploegen moesten hard en lang werken om binnen de krappe tijdslimiet te blijven, maar het is gelukt I Per eiland moesten minstens vier DP's worden gesignali seerd drie aan de buitenzijde en één in het midden. Een DP signaliseren bestaat uit het monteren van een zwart wit geverfde, cirkelvormige hardboard plaat op de DP zelf (fig. 2), te zamen met twee nieuw te maken X,Y,Z- paspunten, zoals hierboven is beschreven. Gemeen schappelijke punten plaatst men in de grensgebieden tussen de verschillende fotoschalen. Ongeveer 350 paspunten en gemeenschappelijke punten zijn op de drie eilanden gelegd. De grootte van een paspunt hangt af van de fotoschaal: punten op fotoschaal 1 2500 kan men in het terrein kleiner maken dan punten voor een fotoschaal 1 8000 (fig- 3). De grootte van een te signaliseren DP en een gemeen schappelijk punt is gelijk aan die voor een fotoschaal 1 4000. Om redenen van bereikbaarheid en terreinomstandig heden wordt de ligging van de paspunten zoveel mogelijk gepland in de nabijheid van verhardingen of andere toe gangen, zoals zandwegen en paden. Er bestaan drie manieren van signaliseren het paspunt wordt direct geverfd op de bestaande ver harding; 2500 fotoschaal 4000 8000 o O O (afmetingen in cm) Fig. 3. Maten van de paspunten. eerst wordt verharding aangebracht, waarna deze wordt geverfd; het paspunt is reeds geschilderd op een hardboard plaat en behoeft alleen te worden gelegd en bevestigd in het terrein (fig. 4). De keuze tussen de laatste twee mogelijkheden hangt af van de bereikbaarheid en de verstoorbaarheid van het punt. Zo zal het niet meevallen een kuip betonspecie te vervoeren in bergachtig en/of dichtbegroeid gebied. Daarentegen zal een hardboard plaat makkelijk verstoord kunnen raken door mens en/of dier (opeten). De land meter zoekt in het terrein naar de opgegeven locatie en beoordeelt de beste ligging van het te plaatsen paspunt. Hij laat zich daarbij leiden door de volgende eisen: de afstand tussen paspunt en nabijgelegen objecten moet minimaal gelijk zijn aan de hoogte van dat object in verband met de schaduw van die objecten; het paspunt moet zo onverstoorbaar en duurzaam mogelijk worden geplaatst. Hierbij maakt de land meter een duidelijke schets met aanmeting aan topo grafie of verzekeringspennen; de punten zijn zo gemakkelijk mogelijk te bereiken; de punten behoeven minimaal onderhoud. Fig. 4. Gelegde hardboardplaat aan de kust van Sint-Eustatius. Het kan voorkomen dat de opgegeven locatie niet bruik baar is doordat het terrein ontoegankelijk is, of doordat op een privé-terrein geen toestemming wordt verleend tot plaatsen. In deze gevallen moet de landmeter afwijken van de geplande locatie, echter binnen gestelde toleran ties. Deze bedraagt 100 m evenwijdig aan de vlieglijn en 50 m loodrecht hierop voor de fotoschalen 1 4000 en 1 8000. Voor de fotoschaal 1 2500 is dit 30 en 15 m. Signaliseren op de eilanden Sint Maarten De weinige verharde wegen op Sint Maarten zijn onge schikt voor signaliseren wegens het intensieve verkeer. Door ruimtegebrek zijn er ook weinig verharde in- en opritten, bushaltes en vluchtstroken. We moesten daar- 26 NGT GEODESIA 94 - 1

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 28