Bewaking en naverkenning van de paspunten Vliegen en vliegweer plaatst, maar konden niet beoordelen of zij binnen de tolerantie-ellips waren gesignaliseerd. Twee opgegeven locaties waren geheel ontoegankelijk: te steil en ondoor dringbaar, zodat in overleg met KLM Aerocarto deze pun ten zijn verplaatst. Het signaliseren van het middendeel van Sint Eustatius gaf geen problemen: er kon direct op de betonwegen worden geverfd. De vulkaan is sterk bebost; er leidt slechts één voor toe risten goed onderhouden pad naar de rand van de krater. Ook hier werden een gids en een ezel ingeschakeld om de twee daar gelegen DP's te kunnen bereiken. Eén DP was helemaal overgroeid door bomen en struiken, zodat een halve dag zagen en kappen nodig was; de andere DP was door een zeer zware storm in 1988 onbruikbaar ge worden (fig. 8). Saba Grote gedeelten van Saba zijn ondoordringbaar en onbe reikbaar. Toch konden de paspunten worden gereali seerd overeenkomstig het signaliseringsplan. Gelukkig kent dit eiland veel goed onderhouden wandel- en berg paden en zijn vooral de uitlopers van de bergen alleen met gras begroeid. Naast de assistentie van twee Saba- nen moesten we een paar keer de hulp inroepen van een gids en ezel. Zo werd de vulkaan beklommen, via een prachtig regenwoud, alwaar een DP werd gesignaliseerd. Jtunclto Ymusqufri Air port Mouni Sc«n«ry - jyÉtwiNDWARDSIoi THE BOI TOM 0.5 1.0 SABA Fig. 7. Met twee ploegen en een gids werd ook een bergtocht ondernomen langs steile bergwanden en diepe afgron den om onderweg op de uitlopers van de vulkaan twee DP's en één X,Y,Z-paspuntgroep te signaliseren. Sommi ge gedeelten waren zo steil, dat we ons met touwen naar boven moesten trekken, en dat met volle bepakking! Dit ongeveer honderd jaar oude pad leidde langs de ruïnes van een verlaten dorp, middenin het „oerwoud" en hoog in de bergen. Andere, minder zware wandelingen waren zeker zo mooi: een tocht leidde via trappen naar het eerste primitieve haventje en een pad eindigde bij de voormalige nederzettingen van de oorspronkelijke bewo ners. Net zoals op Sint Eustatius is het verkeer op Saba erg rustig en konden veel paspunten rechtstreeks op de betonnen wegen worden geverfd. Het bewaken van de paspunten houdt in het controleren op verstoring, het schoonhouden (en eventueel opnieuw verven) en het zichtbaar houden van de punten, tot het 28 moment dat de luchtfoto's zijn gemaakt en goedgekeurd. Sommige punten vergen veel onderhoud, bijvoorbeeld op of langs wegen en andere weinig, zoals de moeilijk be reikbare punten. Vanwege het geringe verkeer op Saba en Sint Eustatius en door het gebruik van speciale wegenverf bleven de punten op de betonwegen één a twee maanden goed. Met name door de vlakheid van de Statiaanse wegen en de „bescherming" van de weg in de vorm van lage muren werden de punten nauwelijks vuil na een regen bui. Daarnaast hadden we het voordeel dat op Saba elke dag de stratenvegers de wegen schoonhouden van zand en stenen. De bewaking van paspunten op deze eilanden concentreerde zich meer op het bezoeken van de schoongekapte plaatsen op de dichtbegroeide hellingen en de brokkelige rotsplateaus. Sint Maarten is veel zanderiger en kent intensief verkeer, zodat na regen de punten altijd vuil zijn. Vier van de vijf in de drukke winkelstraat geplaatste paspunten moesten zelfs bijna dagelijks worden gereinigd en opnieuw ge verfd. Door de felle zon bladderde de verf op sommige gebetonneerde punten nog weieens af. Hardboard platen hebben in principe geen onderhoud nodig: de verf blijft onder alle weersomstandigheden goed; de plaat is vlak en glad en wordt daardoor minder snel vuil. Ze hebben echter een groot nadeelwitte mieren komen er graag op af en na enkele maanden bleken enkele hardboardplaten daardoor behoorlijk te zijn aangetast. Hoe duurzaam ook is gesignaliseerd, de kans op versto ring is bij gesignaliseerde, makkelijk te bereiken DP's altijd aanwezig. Toeristen bezoeken vaak de op fig. 2 af gebeelde DP: vlakbij staat een oud fort en men heeft een prachtig uitzicht. We moesten dan regelmatig controleren of zij de hardboard cirkel op de DP niet hadden verstoord. Het naverkennen houdt in het controleren van de zicht baarheid, maar belangrijker nog, het controleren van de verstoring van de paspunten, direct na de fotovlucht. Bij een geconstateerde verstoring dient deze te worden in gemeten, waarna later de X,Y- en/of Z-positie wordt bepaald. De fotovlucht is uitgevoerd in samenwerking met een plaatselijke airsurvey-piloot. Er werd gebruik gemaakt van een WILD RC 10 luchtcamera (fig. 9), ingebouwd in de Cessna 180. Dit type is het kleinste vliegtuig met cameragat dat bij lage snelheden en lage vlieghoogten geen bewegingsonscherpte veroorzaakt. Aan de lucht- Fig. 8. Vulkaan van Sint Eustatius. NGT GEODESIA 94 - 1

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 30