stichting NGL Fig. 9. De Wild RC 10 luchtcamera. camera werd een zoeker (type NF 2) gekoppeld, waar mee men, naar voren kijkend, de drift en horizontale film ligging kan instellen c.q. corrigeren. Deze instellingen worden via servomotoren doorgegeven aan de lucht camera. Het GPS-navigatiesysteem bracht de wens van het zo exact mogelijk vliegen over de opgegeven runs in vervulling. De luchtfoto's werden met de gebruikelijke 60% langs- en 30% dwarsoverlap gemaakt op de foto schalen 1 2500, 4000 en 8000 met een 15 en 30 cm cameralens op 23 bij 23 cm fotoformaat. Aan de te nemen runs werden drie belangrijke eisen gesteld; naast wolkeloze foto's moesten alle op één run gelegen foto's ononderbroken zijn genomen en dienden de naastgelegen runs op nagenoeg hetzelfde tijdstip te worden gevlogen. Dit om een zo egaal mogelijk stereo beeld qua schaduwwerking van de objecten te creëren tijdens de uitwerking. Het vliegseizoen op de Bovenwindse Caribische eilanden loopt van november tot en met mei. De andere maanden geven een te heiig, bewolkt of zelfs regenachtig weer beeld. Over het algemeen heerst er in het vliegseizoen een N-NO wind, die te zamen met de thermiek op stijgende warme lucht) sterke turbulentie veroorzaakt. Het grootste probleem is de continue wolkvorming die wordt veroorzaakt door de heuvels. Sint Maarten is dan ook in het middengebied veelvuldig „dicht", terwijl Philipsburg en de Lowlands vaak „open" zijn. Sint Eusta- tius heeft dan wel een vulkanisch, een vlak en een heuvelachtig gedeelte, doch de opbouw is van dien aard dat dit eiland vaker „open" is dan Sint Maarten. Wel is er sprake van veel turbulentie, met name aan de lijzijde van de vulkaan (valwinden). Saba was het moeilijkst om te vliegen, als gevolg van de 870 m hoge vulkaan. De piloot moet dan goed op de hoogte zijn van de lokale weersomstandigheden. Hij moet effectief gebruik maken van het beperkt aantal vliegdagen dat de Bovenwinden kent. Die tijdsdruk geldt in zekere mate ook voor de land meter. Binnenkort gaan we enkele ontberingen opnieuw tegemoet om de geplaatste paspunten in X,Y,Z te bepalen NGL RAYONBIJEENKOMST NOORD Dr. ir. A. Graafland zal tijdens de NGL rayonbijeenkomst te Leeuwarden op 17 maart 1994 ingaan op de problema tiek van de automatisering van de geo-informatie in met name de kleine en middelgrote gemeenten. De ontwikkeling van de geautomatiseerde administratie ve en grafische geo-automatisering is weliswaar in veel gemeenten gestart, maar nog lang niet ten einde. Deze ontwikkeling verloopt dan weer langzaam en dan weer in een stroomversnelling. Een belangrijke reden waarom de automatisering zich voorlopig nog verder zal ontwikkelen, is een voort durende interactie tussen enerzijds de ontwikkeling van de apparatuur en programmatuur (nieuwe technologie, goedkoper en gebruiksvriendelijker) en anderzijds de ont wikkeling van de informatiebehoefte binnen de gemeen ten. In belangrijke mate wordt deze informatiebehoefte bepaald door interne werkprocessen die per gemeente anders kunnen liggen. In toenemende mate worden ook de verbeterde communicatiemogelijkheden tussen over heidsinstellingen van belang. De huidige regionalise- ringstendenzen en de samenvoeging van veel gemeen ten wijzen de laatste jaren in die richting. Deze externe druk op de gemeenten zal steeds meer de ontwikkeling van de automatisering binnen de gemeente beïnvloeden. Dr. ir. A. Graafland zal op deze punten ingaan en deze in een kader plaatsen, waarmee over de toekomst van de geo-automatisering in kleine en middelgrote gemeenten kan worden gediscussieerd. Hij is als docent verbonden aan de Technische Universiteit Delft, Faculteit der Geo desie. In juni 1993 is hij gepromoveerd op het onderwerp „Geo-informatievoorziening in Nederlandse gemeen ten". De bijeenkomst vindt plaats in café-restaurant „Onder de Luifel" te Leeuwarden, tegenover het NS-station. Aan vang: 20.00 uur. NGL rayoncommissie Noord BESTUURSWISSELING Ing. C. M. van Maris heeft per 1 januari 1994 het NGL bestuur verlaten. Hij heeft zijn functie van advertentie- aquisiteur overgedragen aan ing. H. Jongbloed. F. L. J. Vonk zal de functie van commissaris rayonbijeen komsten op zich nemen. Nieuw in het NGL bestuur is A. P. M. Zwaans, die zich zal gaan bezighouden met onderwijs en bedrijfsleven. WISSELING IN DE REDACTIE Per 1 januari 1994 is ir. H. J. G. L. Aalders afgetreden als hoofdredacteur van NGT Geodesia. Hij wordt opgevolgd door ir. J. Polman. In het februarinummer zal een inter view met beide heren worden gepubliceerd. NGT GEODESIA 94 - 1 29

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 31