belang) is de commissie een doorn in het oog: bij de uit breiding van de studie van 4,5 naar 5 jaar is het op nieuw invoeren hiervan van groot belang. Bibliotheekgebruik stimuleren Qua materieel signaleert de commissie geen grote pro blemen. Wel kwam men hier en daar wat verouderde ap paraten tegen (vast het museum bezocht!, D.W.). Een punt van zorg is de toegankelijkheid van de biblio theek en het relatief beperkte gebruik dat studenten van de kwalitatief wel goede bibliotheek maken. Een ge brek aan tijd is daarbij overigens een mogelijke oorzaak. Buitenstaander ziet alleen kritiek Ter afronding benadrukt De Broekert dat het hier gaat om de voorlopige bevindingen van de commissie. Hij waar schuwt dat vaak alleen de negatieve punten in de publici teit komen. Het totaalbeeld is echter positief. Geodesie levert unieke ingenieurs af. Uniek in Europees perspectief is de breed te van de ingenieur, die bereikt wordt ondanks een heel kleine staf. Een eindprodukt waarmee de afnemer prima is gediend. Belangrijk is wel dat de faculteit nauwer met andere instituten gaat samenwerken. Met het uitvoeren van de aanbevelingen van de visitatie commissie en straks van de commissie Alberda/Ligterink zal een volgende visitatieronde een klinkend zelfstudie rapport moeten opleveren! Ter afsluiting van de bijeenkomst bedankte prof. Bogaerts de leden van de visitatiecommissie. Hij voelde zich als na het horen van de Bolero van Ravel: de span ning valt weg. Een inhoudelijke reactie mag nog niet, wel de aankondiging van een drankje. Wordt vervolgd dus! (H. de Wolff in: Geopinie, het informatieblaadje van de Faculteit der Geodesie) m ,urj VVL NAAR FALKPLAN-SUURLAND De Vereniging Van Landmeetkundigen is op 23 september 1993 met 34 personen op ex cursie geweest naar Falkplan-Suurland BV in Eindhoven. Voorzitter Bé van Guldener heette ons om 14.00 uur wel kom en toonde zich verheugd over de flinke opkomst. Van Guldener gaf hierna het woord aan J. Stienen van Falkplan-Suurland. Falkplan-Suurland is een zelfstandige onderneming, waarbij Falkplan de dochter is van Suurland. Het zijn twee gerenommeerde bedrijven op één adres, al meer dan 25 jaar actief in Nederland en België. De bedrijven zijn gespecialiseerd in de vervaardiging van gemeente- gidsen, stadsplattegronden en wegenkaarten, platte- grond-informatiekasten, routekaartjes voor industrie en dienstverlening en ze leveren exclusieve relatiegeschen ken op kartografisch gebied. De inkomsten komen uit de verkoop van kaarten, stratenboeken van Nederland en België en uit advertenties op hun produkten. Het vergaren van de gegevens geschiedt door middel van luchtfoto's, topografische kaarten en door de nauwe samenwerking met gemeenten door middel van gemeen tekaarten. De afdeling Kartografie verzorgt het basis materiaal, de documentatie en de informatie die per ge meente wordt gerangschikt. Daarna wordt geselecteerd wat bruikbaar en niet bruikbaar is, waarna alles wordt NGT GEODESIA 94 - 1 verwerkt tot een zogenaamd redactiemodel. De afdeling Repro maakt een proefexemplaar, deze gaat voor con trole terug naar de tekenaar, die eventuele correcties aanbrengt, zodat een eindfilm kan worden gemaakt. Ten slotte worden de definitieve exemplaren in België ge drukt. Er wordt erg klantgericht gewerkt, in het bijzonder wordt gekeken naar de vouwprocedure van de kaarten. Vooral het „weer in elkaar vouwen" van kaarten is erg belang rijk. Een ieder zal hiermee weieens hebben geworsteld, aldus Stienen. Over het algemeen worden de kaarten eenmaal per jaar geactualiseerd. Bij uitgaven waarvan de omzet gering is, kan dat uitlopen tot eenmaal per twee, drie of vier jaar. Hierna kregen we een rondleiding door het bedrijf. We zagen medewerkers bezig met documentatie en redactie ten behoeve van Staatsbosbeheer. Op beeldscherm zagen we een scan van een kaart, waar overheen weer in lagen werd getekend. Op filmmateriaal kregen we te zien hoe door middel van graveren correcties werden aangebracht. Soms blijkt namelijk dat bepaalde uitbrei dingen van steden reeds op kaart staan, zonder dat het in werkelijkheid het geval is. Ook dat is voor een land meter even wennen. De excursie werd afgesloten met een hapje en een drankje. Paul van Schelt PHOTOGRAMMETRISCHE WOCHE Van 20 tot 25 september 1993 vond te Stuttgart voor de 44e maal de Photogrammetrische Woche plaats. De hoofdthema's waren nieuwe technieken in de luchtfotogrammetrie; digitale beeldverwerking; digitale beelden en Geografische Informatie Syste men (GIS). De proceedings van het congres zijn in boekvorm uitge geven door Wichmann Verlag GmbH te Karlsruhe. Op de zondag voorafgaand aan de Photogrammetrische Woche vond een bijscholingscursus in de digitale beeld verwerking plaats. Eerst wordt kort ingegaan op het tutorium digitale beeld verwerking en daarna op de drie genoemde hoofd thema's van de Photogrammetrische Woche. Tutorium digitale beeldverwerking De cursus onder leiding van Prof. Dr.-lng. D. Fritsch behandelde in vogelvlucht de gehele digitale fotogram- metrie. De stof werd behandeld aan de hand van over- headsheets, waarvan een overzichtelijke bundeling aan de deelnemers was uitgereikt. Het tutorium werd zowel in het Engels als in het Duits gegeven. De cursus, waarvoor wel enige voorkennis was vereist, was een goede intro ductie in de digitale beeldverwerking. Een minpunt was de povere accommodatie. De lesruimten waren te klein en benauwd, en achterin waren de presentaties slecht te zien. Enige onderwerpen die in het tutorium aan de orde kwamen, waren: Acquisitie van digitale beelden Digitale beelden worden verkregen door analoge foto's te scannen of door digitale (CCD) camera's te gebruiken. In de luchtfotogrammetrie is het gebruik van CCD- 39

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 41