De stand was opgebouwd en bemand door de Commissie Promotie Geodesie, daarbij met materiaal en menskracht bijgestaan door B S Grontmij Geogroep, het Kadaster Zeeland en de leraren van het Spectrum-college uit Breda. Een metershoge afbeelding van het fotovliegtuig van Deltaphot aan de voorkant van de stand lokte voorbij gangers de stand binnen met de lokroep „prijsvraag". Daarbij werd medegedeeld dat het meemaken van een fotovlucht tot de reële mogelijkheden behoorde voor de jeugdige beursbezoekers. Het was de hoofdprijs voor degenen die de vraag konden beantwoorden Wat doen geodeten Maar ze wisten het niet. Bijna vijfhonderd deelnemers vulden het formulier in, je kunt het licht proberen, nietwaar? Maar weinigen konden een redelijke omschrijving bedenken, de opgeplakte foto's en de continu draaiende video ten spijt. Eén jonge tje wist er helemaal geen weg mee en riep verongelijkt: „Ik weet écht niet wat ge-de-oten zijn". Jammer voor de geodeten, die toch dagelijks „aan de weg timmeren", gaf het totaal van alle antwoorden maar een matige weergave van het beroep. En getuige een aantal briefjes kijken sommigen er wel heel vreemd tegenaan. De vraag „wat doen geodeten" werd door sommigen beantwoord met: niets ik zou het niet weten ze meten iets weer voorspellen vliegtuigen repa reren bejaarden helpen satellieten in de lucht brengen de zee meten meten hoe hard een auto rijdt machines besturen. De meer serieuzen kwamen, na wat intensievere raad pleging van de stand, tot betere resultaten, zodat in ieder geval zeker zal zijn dat de uitgeloofde prijzen hun weg zullen vinden. Een vijftal staat nog een leuke dag te wachten als ze worden rondgeleid door het bedrijf van Deltaphot met als hoogtepunt een vlucht met het foto vliegtuig boven Zeeland. NGT GEODESIA 94 - 1 Het was zeker de moeite waard het geodesiegezicht daar te vertonen, want tussen al die tasjes- en pennengraaien- de kinderen zat er toch een aantal dat 's avonds nog eens terugkwam met vader of moeder om er iets meer van te horen. Ook werden veel contacten gelegd met leraren en dekanen, zodat ook die nu een klein beetje weten wat geodeten zijn. Dank zij deze gezamenlijke krachtsinspanning (bedankt medewerkende bedrijven en mensen) heeft het woord geodesie voor sommigen toch wat meer inhoud gekregen en zullen zij de komende jaren met wat andere ogen naar de werkers langs de weg kijken. En mogelijk is er ook bij enkelen een basis gelegd voor een beroepskeuze naar een vak dat veel meer is dan landmeten. Theo Scheele LGR-SERIE In de serie Publications of the Delft Geodetic Computer Centre is verschenen no. 4 Dynamic GPS height determi nation in the decimeter level for bathymetric applications door R. L. G. Lemmens. Inlichtingen: LGR, telefoon 015-783546. HERUITGAVE KADASTRALE UITKOMSTEN 1832 In 1832 was in geheel Nederland (behalve de provincie Limburg) het kadaster voltooidin alle gemeenten waren de landerijen en de opstallen gemeten, beschreven, in kaart gebracht èn getaxeerd met het oog op de heffing van de grondbelasting. De resultaten van deze omvang rijke onderneming, die bijna twintig jaar in beslag nam, dwingen nog steeds bewondering af door de hoge kwali teit van het werk. De provinciale inspecteurs van het Kadaster respectieve lijk in Noord- en Zuid-Holland, J. D. Hoeufft en J. C. R. van Hoorn van Burgh, hebben die resultaten samengevat in twee delen Beschouwing van de Kadastrale Uit komsten", die voor Zuid-Holland in 1833 en voor Noord- Holland in 1841 in druk verschenen. De „Uitkomsten" bevatten voor elk van beide provincies, gespecificeerd per gemeente, overzichten van aantallen grondeigena ren, aantallen percelen verdeeld in gebouwde en onge bouwde eigendommen, hun oppervlakte en geschatte opbrengst voor de grondbelasting. Voorts zijn daarin de ongebouwde eigendommen uitgesplitst in soorten: bouw landen, tuinen, bossen e.d.; hetzelfde is gedaan met de gebouwde eigendommen: huizen, fabrieken, molens e.d. In verschillende provincies worden de laatste jaren ten behoeve van het historisch onderzoek de oorspronkelijke samenvattende registers en de kadastrale minuutplans per gemeente uitgegeven in „kadastrale atlassen". De Beschouwingen van Hoeufft en Van Hoorn van Burgh kunnen goede diensten bewijzen bij het gebruik van deze lokale atlassen. Zij bieden de mogelijkheid de plaatselijke gegevens onderling te vergelijken en deze te plaatsen in een ruimer provinciaal kader. Omdat exemplaren van de „Kadastrale Uitkomsten" van Noord- en Zuid-Holland in bibliotheken zelden aanwezig zijn, is de uitgave van een integrale herdruk zeker ge rechtvaardigd. De heruitgave van de Uitkomsten wordt voorafgegaan door een inleiding, waarin uitvoerig wordt 45

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 47