literatuur P. J. Oxtoby: Ervaringen met nieuwe topografische basiskartering in Indonesië Dé uitdaging in een kartografische loopbaan! Kartogra- fisch expert bij een topografisch karteringsproject waar ruim 550 bladen 1 50 000 in enkele jaren gereed moe ten zijn. De auteur beschrijft de vele facetten van dat werk: de verkenningen in weinig toegankelijk gebied, het opzetten en invoeren van een compleet controlesysteem van stereominuut tot en met de gedrukte kaart en training en begeleiding van kartografen en tekenaars. P. Suharto, J. A. Bureau en J. E. DrummondLREP-II een project ten behoeve van de ruimtelijke planning in Indonesië Goede planning is ook in een reusachtig eilandenrijk als Indonesië noodzakelijk. Het LREP-II project is bedoeld om planologen met name op provinciaal niveau meer kennis bij te brengen. Daarnaast wil het project mee helpen de kennis van het personeel en de capaciteit van deelnemende overheidsinstituten te verhogen en te ver sterken. Een team van Indonesische en buitenlandse deskundigen werkt daarbij onder meer samen op het ge bied van geografische informatiesystemen, databases en analyse van (remote sensingjbeelden voor bodem- en landgebruik. T. R. Tichelaar: Bhinneka Tunggal Ika: Toponymie in Indonesië BHINNEKA TUNGGAL IKA, het motto in het wapen van de Republik Indonesia, laat zich ongeveer vertalen als „Verschillend maar toch Eén". Het typeert de samen stelling van de Indonesische natie uit heterogene, maar door de geschiedenis verbonden etnische groepen. Het verwoordt ook kernachtig de bedoeling van de standaar disatie van geografische namen, die sinds enige jaren met hernieuwde energie wordt nagestreefd door de auto riteiten in dit meest uitgestrekte eilandenrijk ter wereld. T. Lukman Aziz: Kartografisch onderwijs en opleiding aan de Technische Universiteit van Bandung Aan het kartografisch onderwijs werd bij de afdeling Geo desie van de Technische Universiteit van Bandung tot het begin van de jaren zeventig nog maar weinig aandacht geschonken. Met Nederlandse ontwikkelingshulp werd in 1975 de School voor Fotogrammetrie en Kartografie gesticht. Dit artikel schetst de ontwikkeling van de school sedert 1975 en de invloed op het kartografisch onderwijs van die afdeling Geodesie. A. Brown en R. P. G. A. Voskuil: De Nederlandse bijdrage aan de kartografie-opleiding van de Gadjah Mada Universiteit in Yogyakarta In de periode van 1973 tot 1984 werden aan de Gadjah Mada Universiteit twee projecten uitgevoerd. Samen met Indonesische en Nederlandse collega's waren beide auteurs onder meer betrokken bij het verbeteren van de opleidingen in kartografie en remote sensing. Als resul taat van de samenwerking beschikt de afdeling Karto grafie van de Geografische Faculteit nu over de belang rijkste academische opleiding in Indonesië op het gebied van de kleinschalige en thematische kartografie. Besprekingen 's Lands Plantentuin Buitenzorg 1817 - 1992 Kebun Raya Indonesia Bogor. 48 Ir. H. J. W. van der Vegt en ir. C. S. Han zijn op 1 oktober 1993 gaan werken bij Geodan Geodesie BV te Amster dam. Beiden waren werkzaam bij de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat. BENOEMINGEN BIJ HET KADASTER Per 1 januari 1994 is drs. A. W. Wolfkamp benoemd tot directeur van het Kadaster in Noord-Holland. Hij is thans directeur Intern Beleid en Bedrijfsvoering (IBB) bij de Hoofddirectie. Onder het voorbehoud dat de Eerste Kamer binnenkort instemt met de verzelfstandiging, wordt W. C. M. van den Thillart die thans de directeursfunctie in Gelderland waarneemt, met ingang van 1 maart 1994 benoemd tot directeur van het Kadaster in Noord-Brabant. Indien namelijk de Eerste Kamer instemt met de Organisatiewet, wordt zoals reeds eerder werd bekend gemaakt de huidige directeur Noord-Brabant, mr. H. G. J. M. Beckers, benoemd tot lid van de Raad van Bestuur. Per 1 januari 1994 is mr. W. Louwman, die nu hoofd BJZV tevens bewaarder is in de directies Groningen en Drenthe, benoemd tot hoofd van de afdeling BJZV, tevens bewaarder in de directie Gelderland. De hieronder vermelde tijdschriften kunnen door de lezers van NGT Geodesia worden geleend bij ing. H. A. Schok, Vakgroep Landmeetkunde, Landbouwuniversiteit, postbus 339, 6700 AH Wageningen. Geo-Informations-Systeme 1993-4 Tertilt, Merkel, Simulation der Grundwassergefahrdung mit Hilfe hybrider GIS-Technologie. LüHwitz, The Application of a Hydrologie Model and GIS to Simulate Water yield increase due to timber harvest in a Subalpine Watershed. Albertz, Scholten, Ebner, Heipke, Neukum, Two Camera experiments on the Mars 94/96 Missions. Höhle, Height models and digital orthophotos in GIS. Molenaar, Object hierarchies and uncertainty in GIS or why is standardisation so difficult? Zeitschrift fur Vermessungswesen 1993-6 Hois/, Einführung: Bodenordnung eine geodatische Disziplin. Seele, Landumlegung, Sicherung der Bauleitplanung und spezielle bodenordnerische Probleme in den ostlichen Bundeslandern. Hintz- sche, Grundstücksbewertung und ihre Bedeutung für die Ver- wertung und Vermarktung von unbebauten und bebauten Grund- stücken. Herzfeld, Bodenordnung und Grundstücks-bewertung Aufgaben des Geodaten in der Verwaltung. Hildebrandt, Tatigkeits- felder des Geodaten bei der Stadterneuerung. Oberholzer, Von der Flurbereinigung zur Landentwicklung neue Aufgaben neue Aus- bildungsziele. Lapple, Bodenordnung, Eigentum und Fachplanung. Seele, Wissenschaftlichkeit in der Bodenordnung Folgerungen fur die Ausbildung in Ost und West. 1993-7 Hade, Rechtsfragen der Grenzabmarkung. Kertscher, Braucht ein Vermessungs-ingenieur eine Haftpflicht-Versicherung Kuang, Qua lity Control of GPS Surveys for Tunnelling: Precision and Reliability Aspects. Mittermayer, Die GauBschen Koordinaten in spharischer und ellipsoidischer Approximation/Konforme Abbildung. Haller- mann, Llbersicht iiber die Literatur im Vermessungswesen im Jahre 1992. NGT GEODESIA 94 - 1

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 50