Uniek meetsysteem De Romeinse brug bij Cuyk. (ARCHIS-medewerker) Ronald Wiemer de gemeente Rhenen op op het scherm en direct sieren een paar hon derd groene vlekjes de kaart, elk met een eigen nummer. Als hij met de muis één van de vlekjes aanwijst, toont het scherm een lijst met alle gegevens van die plaats. Het blijkt het zogenaamde Cunera-bergje te zijn, waarop volgens de legende ooit een kapel ter ere van de Heilige Cunera stond en haar stoffelijk overschot begraven ligt. Van elke vindplaats zijn zoveel mogelijk gegevens in ARCHIS opgenomen, niet alleen het toponiem en de coördinaten, maar ook de detailmetingen, de uitgewerkte 3D-modellen en de resultaten van het onderzoek. ARCHIS is pas in opbouw, maar zeker is dat het de taak van de archeologen aanzienlijk zal vereenvoudigen. Met man en macht wordt er daarom aan gewerkt alle bestaan de gegevens ingevoerd te krijgen. Nieuwe gegevens die worden verzameld, of het nu metingen of administratieve gegevens betreft, worden er direct in opgeslagen. De ROB hanteert een uniek meetsysteem, vertelt Agio (binnen). Bij een opgraving zorgen de landmeters dat een aantal vaste punten in of vlakbij de opgraving in RD- coördinaten worden bepaald, alsmede de NAP-hoogte. Vaak moet men vanaf verre punten polygoneren. Met belangstelling wordt daarom al uitgekeken naar toepas sing van GPS voor dit doel. De verdere meetactiviteiten binnen de opgraving gebeu ren door de veldtechnici die een raam-meetnet aan leggen. Een planchet wordt op de hoofdmeetlijn geplaatst en daarvandaan worden alle details in x, y en z opge meten. Merkwaardigerwijs wordt daarbij gebruikt ge maakt van een duimstok van drie meter. Omdat de meting op het planchet direct op schaal wordt gekarteerd, is de kaart gereed zodra de veldtechnicus klaar is met meten. Binnen worden alleen nog wat kleurtjes aange bracht en natuurlijk moet dat nu worden gedigitaliseerd en worden opgenomen in ARCHIS. Opgravingen duren erg iang, soms gaan er jaren over heen en wordt het meetlijnenstelsel verstoord. Dan moe ten de hoofdpunten door de landmeters weer worden her steld. Omdat alles in RD is gemeten, kan dat snel en zeer nauwkeurig gebeuren en dat is nodig omdat de vind plaatsen van kleine details ten opzichte van elkaar goed moeten vastliggen. Steeds moderner methoden en appa ratuur staan daarvoor borg. Het grotere (meet)werk In schril contrast tot de grote hoeveelheid oude attributen die het verleden ons heeft nagelaten, staan de moderne middelen waarmee men die oudheid nu onderzoekt en registreert. Landmeter Willem Derickx (vandaag met een erg ziek hoofd), neemt plaats achter zijn PC en laat een staaltje modern meetwerk zien. Een kleurrijk golvend driedimen sionaal vlak geeft de ondergrondse (en onderwater) situatie weer van een onderzoek naar een oude Romein se brug bij Cuyk. De situatie die grotendeels onder water ligt, is opgeno men door middel van echopeilingen en verwerkt in Auto CAD. Blauw is de ondergrond, rood de plaats van de pa len en de pijlers, en groen de oude stenen die als brugge- hoofden dienst deden. Eenmaal in het bestand aanwezig kan de oude brug door manipulaties met het TopoCAD- De stenen van de Cuykse brug. NGT GEODESIA 94-2 77

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 13