Bepaling van de straal van de aarde W\ door ir. G. L. Strang van Hees, universitair hoofddocent aan de Faculteit der Geodesie van de TU Delft. SUMMARY Determination of the radius of the Earth The author discovered, sitting on a cruise ship on the Mediterranean, that the horizon was slightly curved against the straight line of the rail of the ship. From this curvature the radius of the earth can be determined, even without instruments. A simple measuring tape is enough. Keywords: physical geodesy, theory, refraction. Trefwoorden: fysische geodesie, theorie, refractie. Inleiding Vorig jaar zomer maakte ik een cruise van een week op de Middellandse Zee met de ,,Achille Lauro", het vroe gere vlaggeschip van de Rotterdamse Loyd, dat toen de Willem Ruys" heette (950 passagiers plus 400 beman ningsleden). Op een dag zat ik op het ,,Lido"-dek naast het zwembad en keek naar de horizon, of beter gezegd de kim, dat is de grens tussen zee en lucht. De horizon is het horizon tale vlak en deze valt niet samen met de kim als men van af een hoogte boven het aardoppervlak op de aarde neer kijkt. Toevallig was de reling van het schip op dezelfde hoogte als mijn oog, zodat ik de reling praktisch zag samenvallen met de kim. Het viel mij op dat de kim duide lijk zichtbaar gekromd was ten opzichte van de rechte reling. Volgens mij moest dat de aardkromming zijn. Ik was verbaasd, want ik had nooit gedacht dat men de aardkromming zonder instrument met het blote oog kon zien. Daar ik geen liniaal bij mij had, probeerde ik de kromming te schatten door de afwijking tussen de kim en de reling te schatten. Als ik mijn oog zo hoog hield, dat ongeveer 60° links en rechts van mij de kim precies samenviel met de reling, dan was midden voor mij de kim ongeveer 6 mm boven de reling. Na enig puzzelwerk bleek dat hieruit inderdaad de straal van de aarde kan worden berekend, als ik ook nog de afstand van mijn oog tot de reling schatte (3 m) en de hoogte van mijn oog boven de zee (15 m). Hierna zal ik de methode van berekening beschrijven. Uit verschillende schattingen kreeg ik waarden voor de aard- straal, die lagen tussen 4000 en 8000 km. Dit vond ik ver bazend goed, als men bedenkt dat de straal 6400 km is, en ik deze uitkomst kreeg zonder gebruik te maken van enig instrument. Als men deze methode zou perfectioneren, en dit niet vanaf een schommelend schip zou doen, maar vanaf een hoge berg met uitzicht op de zee, en men zou een paar jalons en een meetband hebben, dan kan de aardstraal waarschijnlijk met een precisie van 1% worden bepaald. Als men ook nog een eenvoudige theodoliet heeft, komt men een orde beter. Zo'n meting kan in een paar uur worden gedaan, zodat het mogelijk is een nog betere pre cisie te krijgen (1 op 1000) door de meting vele malen te herhalen op verschillende plaatsen. Als men dan bovendien de straal van de aarde bepaalt in noord-zuidrichting en in oost-westrichting, kan men zelfs een schatting krijgen van de afplatting van de aarde. Bovenstaande methode om de aardstraal te bepalen, is tot op heden nog nooit eerder toegepast of beschreven, voor zover ik weet. Heden ten dage zijn natuurlijk nauw keuriger methoden beschikbaar via satellieten, maar het is interessant te ontdekken dat bovenstaande primitieve methode toch redelijke uitkomsten geeft zonder ingewik kelde instrumenten. Het is opmerkelijk dat de oude Egyptenaren, Grieken en Romeinen deze simpele methode bij mijn weten nooit hebben gebruikt. Zij leefden toch rondom de Middel landse Zee. Eratosthenes De oudste meting om de straal van de aarde te bepalen, dateert uit omstreeks 230 v. Chr. Eratosthenes mat de noord-zuidafstand tussen Alexandrië en Syene (tegen woordig Assuan) door uit te rekenen hoeveel dagen het reizen is en hoeveel men per dag kan afleggen met een karavaan. Verder werd op dezelfde dag in beide eind punten om 12 uur 's middags de zonshoogte gemeten. In Syene was een diepe waterput, waar de zon dan juist loodrecht boven stond (fig. 1). Op hetzelfde moment mat men in Alexandrië de lengte van de schaduw van een toren. Hierdoor werd het hoekje a bepaald tussen de loodlijnen in Alexandrië en Syene, dat gelijk is aan het breedteverschil, 7,2°. De geschatte afstand was 925 km. De aardstraal die hieruit volgde, was 925 gedeeld door a in radialen is 7360 km. Het is goed geluk dat het resultaat niet meer dan 16% afwijkt van de werkelijke waarde. Deze meting heeft waarschijnlijk jarenlange voorberei ding gekost en is nog niet zo nauwkeurig als de hierboven beschreven simpele methode via de kromming van de kim. 80 NGT GEODESIA 94 - 2

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 16