ml /a\ inhoud S.I LJJ /AAN 36e jaargang no. 2 februari 1994 NEDERLANDS GEODETISCH TIJDSCHRIFT 1 1 66 Twee redacteuren inter viewen hun oude en hun nieuwe „baas", respectievelijk Henri Aalders en Jan Polman. Omdat de praktijk de beste leermeester wordt geacht te zijn, werden de vragen gericht op de ervaringen van de af tredende man. Hoe tevreden is hij over het bereikte resultaat? Hij vindt dat er veel is veran derd, „NGT Geodesia is een ander tijdschrift geworden". Wat goed is gegaan, kan hij zijn opvolger van harte aanbe velen, maar er bleven ook nog wel wat wensen over. Met enige weemoed neemt hij afscheid. 70 In principe bestaat het fotogrammetrisch waarnemings proces met een analytisch in strument uit het aanmeten van punten en registreren van coördinaten. De punten zijn echter niet onsamenhangend. Zij vormen een onderling ver band, daar een groep punten een bepaald object beschrijft, bijvoorbeeld een huis. Veel van deze objecten laten zich als eenvoudige geometrische figuren modelleren, zoals rechthoeken. 75 Ergens in de binnenstad van Amersfoort, verscholen tussen een aantal eeuwenoude bouwwerken, is de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek ondergebracht. Behalve de vele archeologen en technici, die speuren en graven naar ons voorgeslacht, zijn daar ook enkele landmeet kundigen werkzaam, die ervoor zorgen dat de vindplaats van die overblijfselen met de nodige nauwkeurigheid wordt vastgelegd. 80 De bepaling van de om vang van de aarde heeft de wetenschap al eeuwenlang beziggehouden. De opmerke lijke methode die de auteur beschrijft om de straal van de aarde als parameter voor de beschrijving van de omvang van de aarde te bepalen, is zeer origineel en voor een rechtgeaarde geodeet zeer de moeite waard. en verder NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3500 exemplaren. ISSN 0016-707X Interview met oude en nieuwe hoofdredacteur NGT Geodesia Theo Scheele Adri den Boer En de nieuwe man? „Stel je gerust, ik kom niet met een program eisen. Ik denk dat je goed op je doelgroep moet letten". Algoritmen bij foto- grammetrische meting van gebouwen A. van Voorden M.Sc. ir. S. Leijten Doordat men op de waar nemingen als het ware geo metrische objectmodellen kan superponeren, wordt overtallig- heid verkregen. Hierdoor ont staan mogelijkheden om grove meetfouten op te sporen en de precisie van het eindprodukt te verbeteren. In dit onderzoek wordt van vier algoritmen die in de praktijk worden toege past, onderzocht in hoeverre zij de precisie verbeteren. Hiervoor worden zowel gesimu leerde als echte waarnemingen gebruikt als testgegevens. In de meeste gevallen verbe tert de precisie inderdaad. EEN DAGJE. De ROB-landmeters en de centimeters van Cunera Theo Scheele De auteur dwaalde tussen een groot aantal merkwaardige vondsten en begeleidde de velddienstmedewerkers op enkele plaatsen in ons land, waaronder de afgravingen op het Kops-plateau in Nijmegen, een oud graf in Amerongen, en de opmeting van een vlied berg in Zeeland. Opvallend was dat de vastlegging en registratie van de oudste zaken plaatsvinden met de meest moderne middelen en methoden. Bepaling van de straal van de aarde ir. G. L. Strang van Hees Bij de voorplaat De geschiedenis wordt blootgelegd door opgravin gen voor archeologische doeleindenvastgoed informatie uit het verre verleden. Agenda 83 Stichting NGL83 NVK84 Opinie84 Berichten85 In memoriam A. H. J. ten Kroode 86 Techniek90 Verslagen 90 Personalia94 Scripties 94 Literatuur95 Redactie-adres Postbus 10390 7301 GJ Apeldoorn tel. (055) 285826 fax (055) 225362 Redactie: ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. Ussel ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft G. M. van Osch, Apeldoorn ing. W. van Pijkeren, Nieuwegein M, J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen J. H. J. M. Vos, Huiesen Inlichtingen/abonnementen administratie: mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 KW Apeldoorn tel, (055) 670771 (ma„ wo„ vr. 9 -12 uur) inzenden kopij: Indienen en publiceren van arti kelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen, bij voorkeur In WP 5.1, uiterlijk de 1e van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing. H. Jongbloed Amaliastein 58 4133 HC Vianen tel. (03473) 70353 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementsprijzen per Jaar: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland f 66,—; bedrijfsabonnees binnenland f 110,—; persoonlijke abonnees buitenland f 110,—; bedrijfs abonnees buitenland f 155,—; persoonlijke abonnees luchtpost f 155,—; bedrijfsabonnees lucht post f 200,—. Studenten aan TU, HU of MTS en 65-plussers f 40,—. Voor abonnementen die na januari ingaan, f 9,— per nog te verschijnen nummer. Losse nummers; f 16,50, exclusief ver zendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzeg ging vóór 1 december van het voorgaande jaar. 1994. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts geoorloofd na schriftelijke toe stemming van redactie en auteur. NGT Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederlands Genootschap voor Geodesie. Secretaris van de stichting: ing. D. van Dijk Hertespoor 27 3772 SE Barneveld tel. (03420) 95356 fax (03420) 95376 privé (03420) 91776 Deelnemende verenigingen - Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) - Vereniging van Landmeet kundigen (WL) - Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) - Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 94-2 65

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 1