transporteren van energie. De hoogtemetingen worden ook gebruikt om nauwlettend de zeespiegelrijzing te vol gen en getijdemodellen te verbeteren. Niet onvermeld mag blijven dat er aan de groep Aard gericht Ruimteonderzoek, een samenwerkingsverband tussen de Faculteit der Lucht- en Ruimtevaarttechniek en de Faculteit der Geodesie, een Group Achievement Award door de NASA is toegekend voor hun aandeel in het verwerken van gegevens van de TOPEX/POSEIDON- missie. Tenslotte kwam Schumann aan het woord. Hij hield een vrij technische voordracht over het ontwikkelen en testen van de ERS-1. Deze satelliet bestaat uit verschillende delen. Als eerste kunnen we onderscheiden het bestu ringssysteem van de satelliet. Dit systeem is dubbel aan wezig omdat er zekerheid moet zijn dat de satellietmissie niet beëindigd is, als het systeem uitvalt. Als tweede kun nen we de meetinstrumenten (sensoren) onderscheiden. Deze meetinstrumenten worden maar één keer op de satelliet gemonteerd. Het testen van de ERS-1 satelliet gebeurde op drie niveaus. Als eerste valt te onderscheiden het platform niveau. Dit houdt in dat alle elementen afzonderlijk wor den getest op werking. Als tweede wordt onderscheiden het payload-niveau. Hierbij worden verschillende compo nenten aan elkaar gekoppeld en getest op de werking. Als laatste kent men het satelliet-niveau, waarbij de totale satelliet wordt getest. Enkele voorbeelden waarop wordt getest, zijn het door branden van de elektronika, het uitklappen van de zonne panelen en het bekijken van de invloed van gesimuleerde trillingen, zonnestraling en magneetvelden op de sa telliet. Afsluitend werd een video getoond over de ERS-1 satel lietmissie, waarin het belang van deze missie nog eens werd benadrukt. Hierna bedankte Nelis de sprekers voor hun heldere uit eenzettingen van de toepasbaarheid van wetenschappe lijk onderzoek in de praktijk, en was er na een bezoek aan het Space Expo Centre de mogelijkheid om onder het genot van een drankje na te praten over deze geslaagde middag. Richard Bun Raoul Quadvlieg i|A» NAJAARSEXCURSIE VVL 1993 Na de algemene ledenvergadering in de Gene- raai Winkelman-kazerne te Nunspeet, vond op 10 december 1993 de najaarsexcursie plaats bij de 101 Artillerie Ondersteuningsbatterij van de Koninklijke Land macht. Bijna 10% van het aantal VVI-leden was aanwezig op deze dag. Zo warm als het tijdens de voorjaarsexcursie in 's-Grave- land was, zo koud was het in de vergaderzaal van de kazerne. Bij een temperatuur van 3° boven nul, géén ver warming, winterjassen aan en tot op de botten ver kleumd, begon Elnt (1e luitenant) Nap, die ons reeds eerder welkom had geheten in de Batterij-bar, zijn inlei ding over de taak, de organisatie en de werkwijze van het TMD (Terrein Meet Dienst)-peloton. Luitenant Nap (niet te verwarren met NAP) ving zijn ver haal aan met zich te verontschuldigen over de nogal lage temperatuur in het gebouw. Oorzaak: verbouwing. Anno 1993 kan dat kennelijk nog! Wij, landmeters, waren dat wel gewend, aldus Nap. Hij stelde tegelijkertijd de Owi's NGT GEODESIA 94 - 2 (Opperwachtmeesters) De Wild (ook al zo'n merknaam!) en Hoogstra voor, die ons de hele dag terzijde zouden staan voor tekst en uitleg. Nap deed uit de doeken, dat ook bij de Koninklijke Land macht flink bezuinigd moet worden. Bij het personeel wordt flink ingekrompen, de dienstplicht zal zelfs hele maal worden afgeschaft; daardoor zal de taakstelling compleet worden veranderd. Vroeger kwam de vijand uit 't oosten (de drie wijzen ook), dat is niet meer. Dus, vervolgde Nap, kunnen we nu volstaan met een veel kleiner, multifunctioneel leger, het geen in 1998 gerealiseerd moet zijn. Er zullen veel kazer nes moeten verdwijnen; die ochtend vernam Nap dat de Generaal Winkelman-kazerne eveneens zal worden op geheven. Dat opheffen heeft veel consequenties, onder andere voor de plaatselijke horeca, die een behoorlijke bron van inkomsten heeft door de aanwezigheid van een legeronderdeel. Overzicht afname personeel: 1992 1998 Beroeps onbepaalde tijd 16 000 10 800 Beroeps bepaalde tijd 5 700 14 700 Burgers 11 000 10 700 Dienstplichtigen 31 000 0 Totaal 63 700 36 200 Maar wat zal blijven bestaan, is de 101 Artillerie Onder steuningsbatterij De naam zegt het al, zij ondersteunt de artillerie met gegevens om gericht te kunnen vuren, dus gegevens van het doel waarop wordt geschoten, gege vens van de vuurmond die schiet en de nodige oriënte- ringspunten om de richting te kunnen bepalen. Hiervoor heeft men een terreinmeetpeloton, de landmeters van de Landmacht. Haar taak bestaat uit: verzorgen van het basisterreinmeetnet; directe terreinmeetsteun aan (NAVO)-eenheden; bewaken en publiceren van aanvullende terreinmeet- uitgangsgegevens; inmeten GMD-bases (geluidmeetdienst); steun ten behoeve van testen; algemene steuneenheden. Tot slot vertelde luitenant Nap dat in de toekomst altijd twee meetgroepen met elk drie meetauto's, voorzien van reken- en tekengroepen, zullen opereren om in het bui tenland gestationeerde groepen te kunnen aflossen. Hierna kwam Owi De Wild aan het woord. Hij hield zijn pleidooi over UTM-coördinaten (Universal Transverse Mercator) en astronomische oriënteringen (op zon en sterren meten). Hij vertelde over de voorbereidingen met de volgende items: bepalen van de coördinaten van de standplaats; identificeren van de hemellichamen (volgens De Wild zijn er héél véél sterren bepalen van de juiste dag en het juiste tijdstip ten op zichte van GMT (Greenwich Mean Time); bepalen van een benaderde kaarthoek. Ook vertelde hij over de metingen zelf, waarbij de hori zontale en verticale hoek, alsmede het juiste tijdstip wor den gemeten, en over de berekeningen, zoals het bereke nen van de declinatie, de ware hoogte, de lokale uurhoek, het azimuth, de kaartdeclinatie en de kaarthoek naar het terreinpunt. In de toekomst zal de TMD ook overgaan tot auto matische verwerking van de meetgegevens middels het softwareprogramma Digimat. Hiertoe was aan André Wevers van de firma Leica te Rijswijk (leverancier) ver- 93

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 29