Interview met oude en nieuwe hoofdredacteur NGT Geodesia door Theo Scheele en Adri den Boer. SUMMARY The old and the new editor in chief of NGT Geodesia An interview with the coming man and the going one. What is the most important message of the going editor to the new one? „Listen to your team". And is the new man going to change a lot of things? No revolution but evolution. Keyword: interview. Trefwoord: interview. Zes jaar verandering en daarna? 1 januari 1994 was een belangrijke dag voor NGT Geode sia, Henri Aalders en Jan Polman. Een hoofdredacteur is voor een tijdschrift erg belangrijk. Hij stuurt, beïnvloedt, verandert, probeert en past aan. En net als hij ziet dat het goed is, moet het weer veranderen, want de tijden zijn veranderd. Ga daar maar aan staan. Henri Aalders was zes jaar lang die manager en hoofd redacteur, op 1 januari 1994 gaf hij de fakkel door aan Jan Polman. Gaf hij er een boodschap bij? Dat wel, maar daarvoor moet je dit interview helemaal lezen. Vergelijking Vraag aan Aalders: Als je het tijdschrift nu vergelijkt met dat van zes jaar ge leden, welke karakterverschillen zou je dan willen geven Aalders: Zo'n vergelijking is interessant. Ik zie vier soor ten verschillen. In de eerste plaats staat er nu veel meer opinie in dan vroeger, deels via piksels en berichten, maar ook bijvoorbeeld door artikelen over de GBKN en de verhouding tussen Kadaster en gemeenten. Een tweede verschil is volgens mij de betere leesbaarheid. Daar is de redactie voortdurend mee bezig geweest; een betere opmaak en indeling, een kleurenfoto op de omslag e.d. Leg de inhoudspagina's van toen en nu maar eens naast elkaar. Ook daarin vind je trouwens nu opinie; de intro ducties zijn geen samenvattingen, maar meningen van begeleidende redacteuren. Het derde verschil is dat je meer leest over VIS en GIS. Landmeetkunde is geen Henri Aalders (I.) geeft nog wat ervaring door aan zijn opvolger Jan Polman. apart vak meer, maar een onderdeel van de vast goedinformatievoorziening. Het vierde verschil is Theo Scheele. Daarmee bedoel ik de reportages van de VUT- redacteur. Dat was een idee van mijn voorganger Maar ten Moolenaar in zijn afscheidsinterview (NGT Geodesia 1988, p. 2). Die reportages worden veel gelezen en geven vooral praktijkervaring weer. De redactie kon zo actiever worden dan ooit. Want verder maken vooral de auteurs het tijdschrift. Zo kon een grote variatie aan artikelen wor den bereikt, zodat zowel hoger als lager opgeleiden wat van hun gading kunnen vinden. Al met al is het een ander tijdschrift geworden. Maar na een periode van zes jaar moet een ander dat maar eens overnemen. Om er weer een ander tijdschrift van te maken Aalders: Om er een nog beter tijdschrift van te maken! Als nieuwe hoofdredacteur begin je niet met te zeggen „Dat ga ik allemaal veranderen". Inhoud Hoe ziet Jan Polman nu het (gewijzigde) tijdschrift Potman: Het is een vaktijdschrift voor landmeters, dat is eigenlijk een gesloten wereldje. Het tijdschrift dient om dat wereldje te informeren over de ontwikkelingen in het vakgebied. Het wordt gemaakt voor een gespecialiseerd publiek. Er zijn 3500 abonnees en meer dan de helft is lid van één van de verenigingen van het NGL. Daar is het tijdschrift primair op gericht. Toch is het kennelijk ook aantrekkelijk voor een groot aantal mensen buiten die wereld. Als lezer vind ik het totale beeld van NGT Geodesia heel aardig. Het is lezenswaardig en het ziet er aantrekkelijk uit, veel beter dan bijvoorbeeld de Duitstalige tijdschrif ten. Als lezer kijkje overigens niet bewust naar lettertype of opmaak. Aalders: Maar het uiterlijk van een artikel bepaalt vaak onbewust of het wel of niet wordt gelezen. Is het je niet opgevallen dat er tegenwoordig veel minder tekst in kleine lettertjes is gedrukt? Polman: Nee, ik heb het me niet gerealiseerd. Maar ik heb pas twee jaar geleden een leesbril gekregen, dus zal ik gedacht hebben dat het daaraan lag. 66 NGT GEODESIA 94 - 2

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 2