De hoofdredacteur komt ook weieens buiten en zorgt dan dat alle redacteuren droog blijven. Geen sinecure Vraag aan Aalders: Het werk van een hoofdredacteur is geen sinecure. Als je terugkijkt op jouw periode ais hoofdredacteur, wat zou je dan ais erg waardevolle ervaring willen omschrijven En zijn er misschien ook minder plezierige ervaringen Aalders: Voor mij staat zonder meer voorop de prettige samenwerking met de assistente en de andere redacteu ren. Ze hebben ook zo veel eigen initiatief, dat het me ge makkelijk is gemaakt. En eerlijk gezegd hebben weinigen zelfs niet het stichtingsbestuur er een idee van hoe in zeer korte tijd soms beslissingen moeten worden geno men. Je moet dan bijvoorbeeld in een half uur een extra drukproef geheel bekijken, qua tekst en qua opmaak. Een volgens mij ongepaste opmerking werkt dan weieens remmend. In zulke omstandigheden heb je meer aan tips vooraf dan aan kritiek achteraf. Positief was ook dat ik in de eerste jaren samen met het bestuur de begroting van het tijdschrift maakte. En het is ook goed dat de hoofdredacteur ambtshalve in de Com missie van Advies van de Stichting zit. Stel je gerust, ik heb geen program van eisen. Program van eisen Vraag aan Polman Heb je zoiets als een plan van aanpak of program van eisen Polman: Nee, stel je gerust, ik heb geen actieplan of program van eisen. Ik start in de plezierige positie dat het tijdschrift er goed uitziet, en met een ervaren redactie team. Als er veranderingen moeten komen, zal ik die samen met de redactie uitwerken. Het eerste uitgangs punt is: er ligt nu een goed tijdschrift, het tweede uit gangspunt moet zijn: hou je lezers in de gaten. Je kent je achterban goed en hou daar dus rekening mee. Daar naast: ga met je tijd mee en probeer ook de ontwikke lingen in het vakgebied te volgen, want daar heeft men wat aan. In de naastliggende vakgebieden zijn ontwikke lingen gaande waarin de geodeten ook een rol spelen. Zorg dat je de rol van de geodeten in die aanpalende gebieden via je tijdschrift ook belicht. Begeven we ons dan niet op het terrein van andere tijd schriften Polman: Of er nu tijdschriften voor zijn of niet, je moet als geodeet ook ruimten verkennen die de geodeet zou kunnen bezetten. Dat heeft niets met samenwerking te maken, dat is de volgende stap pas (en de volgende vraag). Je moet ruimten verkennen die de geodeet zou kunnen bezetten. Samenwerking Vraag aan Aalders: Er wordt tegenwoordig veel gesproken over samenwer king met andere verenigingen (NVF en NVK). Er zijn naast NGTGeodesia en het Kartografisch Tijdschrift (KT) ook nog tijdschriften als Geodetical info Magazine (GIM) en Vl-matrix met daarin de VVI-Nieuwsbrief. Welke posi tieve verwachtingen heb je van samenwerking? Aalders: Een hoofdredacteur moet samen met het bestuur voor beleid zorgen, en moet zich onder meer richten op samenwerking. Een resultaat daarvan was het extra augustusnummer voor de lezers. (Het Engelstalige fotogrammetrienummer.) Dat was puur te danken aan samenwerking met de NVF. Wat mij betreft moet je ook geld overhebben voor samenwerking. Dat is merkwaardi gerwijs door het NGL nu niet gebeurd. Ik had wel jaarlijks de NVF-lezingen willen publiceren. Samenwerken geldt ook voor kartografen en mensen die bezig zijn met remote sensing. Respecteer dat het geen geodeten zijn. Streef niet naar integratie, maar naar samenwerken in de overlap van de vakgebieden. We zijn in dit tijdschrift en in het KT gestart met samenvattingen van eikaars artikelen. We zonden deze herfst aan de persoonlijke abonnees eenmaal het andere tijdschrift mee. Benader het stap voor stap. Uit de recente enquête blijkt dat vooral geodeten weinig respect hebben voor kartografen. Zij zeggen keihard: integreren! Afgewogen is dat twee combi-commissies aan de besturen van NVK en NGL voorstellen gaan doen. Het is anderen nooit ge lukt. Ik voel me vereerd dat ik dit nu vanuit ons tijdschrift in gang heb mogen zetten. GIM en Vl-matrix zijn commerciële bladen. Dat is wat anders. Deze zullen waarschijnlijk zelf niet willen samen werken. Het volledig Engelstalige GIM is inhoudelijk goed, maar op de internationale markt gericht. NGT Geodesia moet een vaktijdschrift blijven en is dus niet te vergelijken met Vl-matrix. Dat magazine is veel opper vlakkiger. Er zitten ook wel goede dingen in hoOr, mis schien moet NGT Geodesia ook wel een columnist heb ben. Maar daar hebben we het in de redactie al over gehad. 68 NGT GEODESIA 94 - 2

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 4