„Overstromingskaarten zijn bekend" Vraag aan Polman Is het denkbaar dat door meer samenwerking je doel groep te groot en te gemêleerd wordt en dat je dan je eigen doelgroep (de leden) minder goed kunt bedienen Polman: Samenwerking is best, maar je mag natuurlijk de binding met je doelgroep niet uit het oog verliezen, de afstand mag niet te groot worden. Het is geen proces dat je zonder meer over je heen laat komen. Als je de doel groep waarvoor het tijdschrift bedoeld is, uit het oog ver liest, ben je verkeerd bezig! Je uitgangspunt moet zijn, dat je de eigen lezers bindt en dat zijn de leden van de samenwerkende verenigingen. Als je een tijdschrift gaat uitgeven waarin alleen maar GIS staat, is het misschien wel een interessant tijdschrift, maar je vergeet dan dat de doelgroep dat misschien niet wil. Je moet wel proberen het vakgebied zo breed moge lijk te etaleren. Dat betekent dat je op het terrein van an deren komt en dat er een overlap ontstaat. Je moet dan proberen samen te werken en niet elkaar in de wielen rijden. Het doel van samenwerking moet zijn, dat je in de overlap probeert elkaar te versterken. Wat zie je als winst van meer samenwerking? Besparing aan kosten en energie. Maar ook je eigen vak gebied bij anderen bekend maken. Is het interessant daarbij aan België te denken Polman: Jazeker, daar zal een Nederlandstalig tijdschrift best lezers vinden. Het lijkt me een mogelijkheid daarop nog eens de aandacht te richten. Ook in België wordt land gemeten. Aalders: De opleidingsmogelijkheden zijn daar wel ge heel anders dan in Nederland. Ja maar, zegt Polman, ook in België wordt land gemeten, dus moeten er mensen zijn met belangstelling voor geo desie. Scheele: Er ligt bij de redactie nog een uitnodiging van het Belgische Kadaster, want die hebben nog veel te laten zien; ook is er een noodkreet gekomen van de ver eniging van Belgische landmetende ambtenaren die door een wetswijziging brodeloos dreigen te worden omdat het oude KB van Koning Willem I wordt afgeschaft. Ze schij nen nu hun hoop op Beatrix te hebben gevestigd. Polman vindt dat daarin een kans zit om contacten te leggen. Wie weet is er een mogelijkheid een Belgische vereniging als vijfde poot aan het NGL toe te voegen. (Maar dan kan het natuurlijk geen NGL meer heten.) Testament Vraag aan Aalders: Als je helemaal opnieuw zou moeten beginnen, wat zou je dan anders doen Aalders: Het eerste jaar zou ik exact hetzelfde doen. Gewoon meedraaien en kijken hoe alles loopt. Dat raad ik nu Jan Polman ook aan. (Ik was trouwens ooit de op- Als je de doelgroep uit het oog verliest, ben je verkeerd bezig. volger van Jan bij het Kadaster en nu is het andersom!) Na een jaar zou je een aantal uitvoerende taken naar anderen kunnen afstoten, bijvoorbeeld het verzorgen van de berichten en de eindredactie, of het maken van gede tailleerde jaaroverzichten. Maar het redactie-adres moet wel dat van de hoofdredacteur blijven. Management en beleid moet je natuurlijk nooit afstoten. Naast het tijdschrift verzorgt de hoofdredacteur de relatie met het stichtingsbestuur. Daar komen ook steeds nieu we mensen bij ook vrijwilligers en die moeten soms aan oude mondelinge afspraakjes worden herinnerd. Ik denk dat je het als hoofdredacteur toch altijd het drukste hebt. Een advies wat ik anderen altijd geef als ze zeggen dat ze het te druk krijgenalles wat je leuk vindt, moet je blijven doen; je moet die dingen afstoten, die je minder leuk vindt. En nu heb je gekozen te stoppen ais hoofdredacteur? Ik heb zes jaar met veel plezier gewerkt. Bij het interview met mijn voorganger Maarten Moolenaar zei ik het na vijf jaar aan een ander te gunnen. Dat is om praktische rede nen niet gelukt en het werden er zes. Ik ben erg benieuwd hoe de verdere samenwerking met het KT verloopt. En als jullie hulp nodig hebben: jullie weten me te vinden. Slotwoord Na alle ervaringen, goede adviezen en levenswijsheden te hebben aangehoord, mag de nieuwe hoofdredacteur het laatste woord hebben. Polman: Het tijdschrift wordt gemaakt voor en door de leden. Redacteuren zitten er niet per definitie om zelf te schrijven, maar te zorgen voor een gevarieerd aanbod, dus om artikelen te zoeken. Ik wil de lezers dan ook aan moedigen positief te reageren als ze door de redactie worden benaderd om een artikel te schrijven. Verder zal ik graag gebruik maken van de wijze lessen en ervaring van mijn voorganger, maar vooral ook van het redactie team waarmee ik ga samenwerken. De nieuwe sporthal staat onder water. Maar waarom is die sporthal op dat lage gebied gebouwd De lokale bestuurders kunnen het daar niet zo snel over eens worden. „De overstromingskaarten van dit gebied zijn bekend. Het zal wel moeilijk te verkopen zijn, maar misschien moet over de bebouwing van sommige gebieden nog eens worden nagedacht", zegt G. Aalbersberg van Rijkswaterstaat Limburg. (Uit: De Volkskrant van 30 december 1993 over Gennep aan de Maas) NGT GEODESIA 94-2 69

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 5