Elf meter, een axioma Een pand is in eigendom bij de gemeente. Deze heeft het verhuurd aan een brouwerij, die het op haar beurt heeft onder verhuurd aan een horeca-ondernemer. Deze ondernemer heeft het gebruik van het pand middels een indeplaatsstelling over gedaan aan een speelautomatenexploitant. Deze speelauto matenexploitant heeft de ruimte op zijn beurt onderverhuurd aan een exploitant die zich voornamelijk bezighoudt met de handel in drugs. De exploitant treedt ook in de plaats van de oorspronkelijke gebruiker ten aanzien van de overlastvergun- ning. Vervolgens laat de exploitant na een gebruik van twee maanden het huurcontract middels een indeplaatsstelling over schrijven op de naam van een andere exploitant. Deze exploi tant laat de overlastvergunning overschrijven op de naam van een persoon die nooit in het bedrijf aanwezig is. Kortom, er ontstaat een onoverzichtelijke situatie. de gemeente beperkt. In het laatste jaar is een groot ge deelte van de huurcontracten door middel van een „inde plaatsstelling" overgegaan op personen die weinig voor hebben met een gezonde ontwikkeling van het plein. Actieve aanpak Om toch tot resultaten te komen, is in aansluiting op de gedachte van stedelijke herverkaveling de afgelopen jaren binnen Seinpost Adviesbureau een aanpak ont wikkeld, die aansluit bij de in de praktijk geconstateerde problemen. Zij berust op een geconcentreerde aandacht en een gecombineerde inzet van publiekrechtelijke en privaatrechtelijke instrumenten. De afstemming van ver schillende instrumenten staat daarbij centraal. Daarnaast spelen privaatrechtelijke onderhandelingen met de ex ploitant, de verhuurder, de eigenaar en de brouwerij c.q. speelautomatenexploitant een belangrijke rol. De belan gen van al deze partijen lopen uiteen en deze zullen eerst tot elkaar moeten worden gebracht om te kunnen komen tot wijzigingen in een overlastgevende situatie. Van be lang daarbij is dat een aanpak wordt gedekt door een strikte beleidskeuze van de gemeente („achterdeur dicht"). Dat zo'n aanpak succes kan hebben, is gebleken uit de resultaten die de laatste twee jaar zijn bereikt in onder meer de Witte de Withstraat in Rotterdam. Enkele jaren geleden tierden hier prostitutie, handel in drugs en exploi tatie van illegale gokhuizen welig. In aansluiting op het in 1991 uitgebrachte advies [5] is een projectgroep gefor meerd, waarin gemandateerde ambtenaren van de be trokken diensten zitting hebben. Deze begeleidingsgroep heeft een direct adviesrecht gekregen richting Burge meester en Wethouders en kan als zodanig sterk sturend optreden. Elke aanvraag voor een vergunning (van bouw vergunning tot overlastvergunning) die betrekking heeft op een pand in de Witte de Withstraat, wordt door de begeleidingsgroep getoetst op onder meer de gewenste ontwikkeling van de straat, de horecavorm en het pu bliekstrekkende karakter daarvan. Verder worden diverse financiële instrumenten ingezet, variërend van geldelijke tegemoetkomingen, achtergestelde leningen en bijdra gen om daadwerkelijk horecabedrijven te kunnen aan kopen. Belangrijk hierbij is de aanwezigheid van een onafhankelijke projectleider. Na twee jaren onderhande len met alle betrokken partijen (eigenaren, brouwerijen, speelautomatenexploitanten, enz.), inplaatsen en uit plaatsen van bedrijven, fleurt de straat langzaam op en kan het eindelijk de culturele dwarsverbinding tussen Museumkwartier en Waterstad worden, die de gemeente al lange tijd voorstaat. Conclusie Met behulp van het bestaande instrumentarium kan in beperkte mate horeca-overlast worden voorkomen. Voor het concreet bestrijden van horeca-overlast in situaties waar in het verleden niets is geregeld, schiet het be staande instrumentarium evenwel tekort. Een praktische aanpak is in dit laatste geval dan ook veelal de meest aangewezen weg. Centraal daarbij staat het begeleiden van het planmatig aanbrengen van veranderingen in de wijze van exploitatie en de relatie tussen rechthebbenden en pand. Omdat zo'n aanpak aansluit bij de gedachte van stedelijke herverkaveling, lijkt de geodeet door zijn spe cifieke kennis op dat gebied, een rol te kunnen spelen bij het proces van het aanpakken van overlastgevende horecabedrijven. De combinatie van een juridische basis en een praktische kijk op problemen is in onze ogen daar bij zeker één van de sterke punten van de planologisch- juridisch geschoolde geodeet. Literatuur 1Hazel, R. van den, P. A. G. Lohmann, De horeca, een probleem Seinpost Adviesbureau BV, 's-Gravenhage, juli 1992. 2. Lohmann, P. A. G., Stedelijke Herverkaveling eine neue Methodik für die Lösung von Problemen in Stadtischen Ge- bieten. Forum, Zeitschrift des Bundes der öffentlich bestellten Vermessungsingenieure, 1993 no. 1, p. 42 - 52. 3. Rietdijk, MAanpak horeca-overlast; een mogelijkheid gewogen. Seinpost Adviesbureau BV, 's-Gravenhage, februari 1993. 4. Rietdijk, M., Lust en (over)tast van de horeca; een instrumentele benadering. Faculteit der Geodesie TU Delft, augustus 1993. 5. Seinpost Adviesbureau BV, Plan van aanpak, Witte de Withstraat Rotterdam, april 1991. „Jij bent geboren op het diepste puntje van Neder land" zei z'n moeder. „Wat is het diepste puntje?" „Elf meter onder de zeespiegel. De Prins Alexander- polder ligt elf meter onder de zeespiegel". Niet ieder kind was geboren op het diepste puntje van Nederland, elf meter onder de zeespiegel. Hij voelde zich tevreden. Wat was het diepste puntje? Wat was de zeespiegel? Wat was ónder de zeespiegel? Vragen moeders en vaders zich weieens af wat hun kinderen begrijpen van de honderden dingen, zaken, bekend makingen waarmee ze worden overstelpt, en ook: hoe ze het hebben begrepen als ze dat op hun manier hebben gedaan? Geboren onder de zeespiegel, in de polder, op het diepste puntje van Nederland. Vier jaar was Arnold toen hij van deze feiten op de hoogte werd gesteld. Ze hoorden tot de axioma's van z'n leven. Niets om je in te verdiepen. (Uit: H. J. A. Hofland, Het diepste punt van Nederland, roman geschreven in opdracht van de Rotterdamse Kunststichting, Amster dam 1993) 124 NGT GEODESIA 94 - 3

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 12