Registratie van veeneigendommen te zijn geweest de uiterste begrenzingen van het veen te omschrijven. Na de opsomming van die grenzen wordt vermeld dat „gesworen landmeters" Dekema bijstaan in zijn werk. Hun namen worden niet vermeld; evenmin weten we iets over hun opleiding. De Franeker universiteit bestond evenals de andere universiteiten in dat jaar nog niet. Het blijkt dat de landmeters bij de Smidtshage begonnen met het controleren van de breedte van ieders part veen, dus vanaf het oosten in westelijke richting. Wanneer Dekema en de veengenoten in het terrein ver schijnen, kan een eerste conclusie worden getrokken: bevonden dattet getal van roeden dy een yder feen- genoet aldaer pretendeerde accordeerde". De land meters hebben blijkbaar ,,in roeden" gemeten; hierover zullen in een volgend artikel nog wat bijzonderheden wor den vermeld. De bovengenoemde conclusie spreekt voor zich: de breedten kloppen kennelijk wel. Maar zo schrijft Dekema verder: de maten aan de noordzijde van het veen komen overeen met de breedte aan de zuidzijde van het veen ,,vuer een quaden vyuytgesondert". De landmeters hebben zich waarschijnlijk beperkt tot het controleren van breedten aan de noord- en zuidzijde van het veen. Maar kennelijk is er toch iets mis met de even wijdigheid van de grenzen van één der parten van het veen. Het proces-verbaal gaat dan verder met het volgende: ,,Dat die paelen int midden van dieselve feenen (in) oude re tijden voir een scheydinge geset ende geslagen een weynich mosten wijeken ende verset worden, opdat een yder nochtans boeven ende beneden, in 't zuyden ende noirden op zijne oude plaats ende in zijne oude gelegen op te limiten wel moghe blijven". Kortom, een situatie die veel vakgenoten wel bekend voorkomt: de landmeters constateren verschillen, eerder geslagen grenspalen staan niet meer op de juiste plaats, de oorspronkelijke grenssituatie moet worden hersteld. Dat er geschillen en kwesties waren over de ligging van de grenzen, blijkt ook uit de volgende zinsneden: Anders dan dat zommige deur quade raeminge van heur gravers in malcander feenen een weynich te nae gegraven ende heur op metinge ofte raeminge qualicken gelecht hadden die wereken aen d'een of andere zijde, niet houdende heur rechte brete. Die roedtalen moesten wijeken ais bij oculaire inspectie bevonden is". Uit het 16e eeuwse Nederlands kunnen we als conclusie van Dekema lezen dat de gravers in het veen er, wat de grenzen betreft, maar een potje van hebben gemaakt. Uit het proces-verbaal blijkt ook dat Dekema de beschikking had over „seeckere oude register", waarin voor iedere eigenaar de breedte van zijn aandeel veen in roeden werd vermeld. Deze gegevens verstrekt hij aan de landmeters om, zo schrijft hij, ,,de feenen heur competeerende toegemeten doen affdeylen ende bepaelen". Met andere woordende grenzen worden met behulp van de gegevens uit het oude register gereconstrueerd. Kennelijk was er dus vóór 1564 al een soort van eigendomsregistratie van deze venen aanwezig. Nadat de metingen gereed zijn, vindt er klaarblijkelijk nog een tweede verbetering plaats, aldus: ,,die feengenoeten aende noirdzijde heure middelste paelen aisoe nae dese onse leste metinge een weynich moste verschicken ende westelijker geset worden". Tijdens het hele gebeuren blijkt dat Dekema niet eigen machtig en autoritair tewerk gaat, want zo schrijft hij over deze verbetering: ,,Soe heb ick die selve veranderinge sonder heure weten ende consent nijet willen doen". Wij kunnen nog veel van hem leren. Daarna moeten de 22 veengenoten op 27 september 1565 in Leeuwarden voor hem verschijnen; zij verklaren dan te kunnen instemmen met zijn conclusies. Door ondertekening wordt het proces-verbaal een soort akte van grensregeling, die een einde maakt aan een on zekere ligging van de begrenzingen van de verschillende venen. De veengenoten verklaren dan nog ,,dat zij wei tevreden waren ende heur daeraen in toecomende tijden willen reguleren". Tenslotte krijgt mr. Adriaen van Cronenburch, secretaris van de grietenij Tietjerksteradeel, opdracht en volmacht de venen ,,met een gruppei te doen scheyden ende be- graeven, opdat in toecomende tijden gelijcke questie tus- schen de feengenoeten nijet meer zat moghen wijsen". Mr. van Cronenburch zal niet zelf de greppels hebben ge graven. Naast secretaris was hij ook een niet onver dienstelijk portretschilder. De grensregeling is daarmee een feit. Of de problemen voor de „toecomende tijden" daarmee voorbij zijn, is een vraag die we in het volgende artikel hopen te beant woorden. Pieter van Dekema laat het niet bij de grensregeling; hij legt de namen van de eigenaren, de breedten in roeden en de ligging ten opzichte van de belendende eigenaren vast. Als reden noemt hij dat de oude registers niet meer actueel zijn. Kortom, er hebben mutaties plaatsgevon den. Hij schrijft: ,,Ende aisoe die naemen van de feen genoeten in d'oude registers is gespecificeert verandert zijnde, vermits sommige heure feenen verkocht en verwandelt (- geruild) hebben". We treffen dan in het proces-verbaal een beschrijving van 27 delen veen die in handen zijn van 22 eigenaren (fig. 2). Van genoemde omschrijvingen volgen hier twee voor beelden Ten westen van Jelck Meyerts voorseid, heeft het con vent van Aalsum drie ende twintich roeden deurgaende feenen vuyten zuyden naeden noirden aende groenin- gerswette" en ,,Bij westen Aalsum heeft Doeke van Martena veert hi en roeden totter halver feen ende Schelte van Liauckema 't selve veerthien roeden van ten halver feen naeden noir den aen de groeningerswette Uit de beschrijving blijkt dus dat sommige venen door lopen van de zuidgrens tot aan de noordgrens. Andere venen lopen tot aan het midden of vanaf het midden. s De-i -«J, T-rn rft~ 4-~ *~f*f AftiV- as? _s>g-vAft 3—^6- (*•»- 0U"k7.i 0^5. js-vw AVrtpA* 'o-thSi, Fig. 2. Fragment van het proces-verbaal. Wanneer we aannemen dat het genoemde midden ook het landmeetkundig midden is, kan met behulp van de breedten in roeden de volgende becijfering worden ge- 132 NGT GEODESIA 94 - 3

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 20