n Fragment bestand van Tele Atlas (NLnettO). kaartproduktie als taak voor een nationaal geografisch instituut. Gegevens om topologie aan te brengen, zitten al in de bestanden, maar het aanbrengen zelf moeten ge bruikers in hun applicatiebestanden doen. Het RAVI- kernbestand wordt zijns inziens een subset van het basis bestand TOPIOvector van de Topografische Dienst. Hij waarschuwde ervoor om zelfs maar voor wegen een lijnsegmentenbestand als opstapbestand te zien. Er zijn ook gebruikersgroepen die wegen in een vlakrepresenta- tie nodig hebben. Groot nieuws was zijn aankondiging van een samenwerking tussen de Adviesdienst Verkeer en Vervoer van de Rijkswaterstaat en zijn dienst. Uit het actuele netwerk voor de verkeersongevallenregistratie (het VOR Lokatie Netwerk VLN) en zijn bestand TOPIO wegen groeit het Nationaal Wegenbestand". Zo wordt voldaan aan actuele eisen van defensie en andere af nemers, waaronder eventueel ook Tele Atlas. Volgende spreker was A. C. M. Bastiaansen MBA, direc teur van „Neutral Information Supplier" Tele Atlas. Zijn bedrijf verstevigde het Europese karakter via een „data- pool" met Bosch en ETAK. Het digitale wegennet op zich wordt een onderdeel van een groter informatiesysteem met steeds meer attributen. Goede lijnsegmenten kunnen de besluitvorming verbeteren, zo betoogde hij. De Utrechtse prof. dr. F. J. Ormeling sprak over natio nale atlassen in Europa. Ook daarbij is sprake van over schakeling op digitale technieken: makkelijk te actuali seren en te distribueren diskettes of CD-ROMs. Dat levert nieuwe manieren van bevragen en analyseren op. In Nederland is een deel van de tweede editie van de Natio nale Atlas al digitaal geproduceerd. Voor de derde editie wordt nu gezocht naar een geschikte ontwikkel-omgeving (en naar manieren van vergoeding van door leveranciers te leveren gegevens). Gedacht wordt aan een Publiek Private Samenwerking voor een Nationaal Atlas-informa tiesysteem. Administrateur-Generaal J. D. M. de Smet van het Natio naal Geografisch Instituut van België zorgde voor een internationaal tintje. Om te beginnen gaf hij ,,de volledige gamma van bezigheden" van het Instituut. De ,,struc- turatie" zag hij als belangrijk aandachtspunt voor geo grafische bestanden. Omdat België minder vlak is dan Nederland, gebruikt hij in tegenstelling tot de Topo grafische Dienst in de fotografische uitwerking voor de 1:10 000verticale stereoscopische fotokoppels". Afge zien van uitdunnen zijn de generalisatieproblemen ook in België nog moeilijk te automatiseren. Zijn bestand voor de 1 10 000-kaart heeft een precisie van een meter en kan worden benut voor kaarten tot 1 4000. Zijns inziens is het ook geschikt (en goedkoop) voor het beheer van kabels en leidingen. Curieus was dat in België net als in Nederland een derde van het land in een basisbestand 1:10 000 beschikbaar is. De ochtend werd afgesloten met een paneldiscussie. Om te beginnen sloot S. Kranenborg van de provincie Utrecht aan bij het nieuws over de samenwerking van de Topografische Dienst met de Rijkswaterstaat inzake de digitale wegennetten. Hij vroeg of er sprake is van samenwerking of van concurrentie als het om Tele Atlas gaat. Beide kan", aldus Van der Linde, die voldoende markt zag voor aan de geometrie toe te voegen attribu ten. Bastiaansen herinnerde eraan met de Topografische Dienst in gesprek te zijn over het RAVI-kernbestand. Ook hij sprak van complementariteit. Dr. A. T. van Holten van Wolters-Noordhoff Atlasprodukties vond dat informatie net melk was. Echter: bij melk is het bij wet verboden om over de uiterste verkoopdatum te gaan. Hij wilde van de producenten weten wat hun uiterste verkoopdata zijn. Bastiaansen: ,,E/k jaar februari actualiseren we het be stand voor onze klanten Van der Linde,,Als de consu ment van ons zure melk wil, dan krijgt hij die. Wie betaalt bepaalt. De militaire afnemer wil voortaan jaarlijks een wegenbestand. Dat krijgt hij dus". De Smet vertelde dat in België wordt gestreefd naar continue bijhouding van het bestand met incidentele grafische documenten. Met lokale besturen om te beginnen de grote steden worden overeenkomsten gesloten over digitale aanlevering van mutaties. (,,De eigendom van de eerst federale databank verschuift zo doende ook".) 's Middags waren er twee parallelsessies. In de door schrijver dezes bijgewoonde sprak als eerste ir. L. Heres van Philips Car Systems. Onder de gewijzigde titel Nooit meer de VERKEERde weg" hield hij een lezing over het gebruik van bestanden voor navigatie, verkeersinformatie en verkeersmanagement. Door de vergroting van de automobiliteit kwamen er opstoppingen. Informatievoor ziening wordt nu geacht de mobiliteit meer te bevorderen dan verdere wegenaanleg. Binnen de autonavigatiesyste men worden statische en dynamische systemen onder scheiden. Zo heeft men bij het statische Carin op CD- ROM een kaart en straatnamenregister, terwijl het dyna mische Euroscout met gegevens overgeseind vanaf straatmeubilair actueler is en zo'n register weer-, mist en rij-adviezen in plaats van een kaart geeft. Overigens vond de spreker dat met deze consumentenelektronika ,,moet worden vermeden dat er te veel aandacht op het scherm in plaats van op de weg wordt gericht". lucht foto's AVV VLN Defensie en ndere afneme TOPbestanden TOPIOvector TOPIOwegen Nationaal Wegenbestand EGT Attributen EGT Wegenbestand Tbpografiacha (Manat 140 NGT GEODESIA 94 - 3

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 28