Toegang tot en gebruik van geo-informatie - - - Noodzaak voor IT Een hooggeplaatste Afrikaanse functionaris, die verantwoor delijk is voor het uitvoeren van een milieuprogramma van de Wereldbank in zijn land, verwoordde die problemen als volgt bij nader onderzoek van de fundamentele problemen zijn mij een aantal zaken opgevallen. De introductie van milieu-informatiesystemen (environmental information systems, afgekort EIS) is in ontwikkelingslanden langzaam en moeilijk verlopen. Uit de discussie over die intro ductieproblemen zijn nu echter praktisch uitvoerbare modellen voortgekomen. Ook heb ik gemerkt dat de introductie van technologie in de organisatie niet altijd betekent dat die potentieel krachtige technologie in de praktijk wordt gebruikt. In vele gebieden waar de introductie van remote sensing succesvol is verlopen, hebben de produkten en opbrengst van de technologie niet bijgedragen aan betere besluitvorming. Het besluit om GIS-technologie in deze landen te introduceren, is gebaseerd op de veronderstelling dat het goed geïnformeerd nemen van beslissingen op het gebied van milieu en natuur lijke hulpbronnen leidt tot rationeel beleid. Een beter geïnfor meerd oordeel heeft meer kans om het gewenste doel te berei ken dan een minder goed geïnformeerd oordeel. Na verloop van tijd, als de investeringen in EIS een bepaald niveau hebben bereikt, ontstaan er vragen over de winst op die investeringen. Investeerders/donoren hebben behoefte aan duidelijke aanwijzingen dat (investeren in) informatietechno logie leidt tot betere besluitvorming en vervolgens tot beter beleid en verstandig gebruik van natuurlijke hulpbronnen. Daar ligt dan ook het probleemhoe slagen we erin informatie systemen te betrekken in het besluitvormingsproces Voorbeeld 1. den bereikt, welke institutionele voorwaarden moeten worden geschapen, met welke investeringen dat gepaard moet gaan en hoeveel tijd daarvoor nodig is. De FAO stelt in het eerder genoemde voorbeeld dat het probleem al leen technische kanten kent, hetgeen impliceert dat met de juiste apparatuur op de juiste plaats veel problemen kunnen worden opgelost. Na de euforie in de beginjaren van IT ontstonden er al snel problemen toen men erachter kwam dat het in de praktijk moeilijk was om aan de hoge verwachtingen te voldoen (zie voorbeeld 1). Uit voorbeeld 1 kunnen we afleiden dat: de verwachtingen die bestaan ten aanzien van IT bij de donor-organisaties en het potentieel van GIS- Financiële transactie door middel van de PIN-code machine Bij het betalen is alleen de PIN-code nodig om een procedure op gang te brengen van geautomatiseerde identificatie, verifi catie en autorisatie, en vervolgens de debitering van de indivi duele rekening van de klant en de betaling aan de winkelier door de bank samen met een bijwerking van zijn bankrekening. Speciale organisaties die informatie-nutsbedrijven zouden kun nen worden genoemd, zijn in het leven geroepen om de orde ning van het computersysteem, de programmatuur en appara tuur en de communicatieverbindingen op te zetten, te bewerk stelligen en te onderhouden. Dit houdt ook in het opmaken van een groot aantal protocols voor de deelnemende banken, win kels en nutsbedrijven om alle technische, financiële en juridi sche details te regelen. Op die manier wordt de integriteit van het systeem beschermd en worden de kosten voor de deel nemende banken en winkels gedeeld. Deze ordening van het computersysteem wordt een „bank account server" genoemd. De oprichting ervan is een opmerkelijk resultaat in dit IT- tijdperk (fig. 1). Voorbeeld 2. NGT GEODESIA 94 - 3 technologie om aan die behoeften te voldoen, niet stroken met de praktijk in het veld, waar IT effectief moet worden gebruikt; de invloed van IT op besluitvorming tegenvalt. Dit leidt duidelijk voelbaar tot frustraties voor beide partijen. Waar het in feite op neerkomt, is dat we infrastruc turen moeten ontwikkelen, die de toegang tot en het gebruik van geo-informatie mogelijk maken, en die verantwoordelijk informatiegebruik bevorderen. Het grote aanbod aan gegevens en informatie moet wor den verzameld, gesorteerd, bewaard, geanalyseerd, ver eenvoudigd en gevisualiseerd om in relatie te worden gebracht met de complexiteit van de problemen in onze samenleving. Informatietechnologie biedt hiervoor in potentie de oplossing. Het is echter belangrijk te erken nen dat het vergemakkelijken van de toegang tot en het gebruik van informatietechnologie niet slechts een tech nologisch probleem is, maar ook een politieke en cultu rele beleidstaak, waarbij het management zich bewust moet zijn van de politieke en culturele gevolgen. Het management moet er dus in betrokken worden, want daar is kennis aanwezig over hoe de optimale voorwaarden moeten worden geschapen om aan de vraag naar geo- informatieprodukten en -diensten te voldoen. Om uit te leggen wat ,,de infrastructuur van informatie" precies betekent, wordt verwezen naar voorbeeld 2. Een informatieserver werkt eigenlijk hetzelfde als het voorbeeld van de bankserver. Laten we aannemen dat we een klant hebben, die geografische informatie of een kaart wil. Laten we ook aannemen dat die klant toegang heeft tot een voorziening om uit te zoeken welke informa tie hij nodig heeft, en om vast te stellen of die informatie kwalitatief goed genoeg is om te gebruiken. Vervolgens moet hij die informatie kunnen selecteren, die hij voor zijn doel nodig heeft, en moet duidelijk worden gemaakt dat hij voor die methode moet betalen. We noemen die voor ziening een „geographic information server". De com binatie van leveranciers van geo-informatie en de ver binding met de klant vormt de infrastructuur, zoals sche matisch is weergegeven in fig. 2. Dit model is in principe onafhankelijk van technologie. We kunnen ons gemakke lijk een groep specialisten in geo-informatiediensten voor stellen, die deze service uitvoeren als een intermediair tussen klanten en leveranciers, bijvoorbeeld in de vorm van kaartbibliotheken. In een dergelijke analoge om geving zijn de kaarten zowel bewaar- als tentoonstellings middel van geo-informatie. GEO-DATA SOURCES CLIENTS Tgeoinformation server) Fig. 2. Infrastructuur van geo-informatie. 115 CLIENTS (PIN-CODE) BANK ACCOUNT SERVER BANKS Fig. 1. Infrastructuur van bankrekeningen.

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 3