Trollogica is meer dan trollen, toch?! 120 Welke gevolgen heeft dit toekomstbeeld uiteindelijk voor het ITC? Het mandaat van het ITC ligt op het gebied van onderwijs, onderzoek en advisering. In die drie gebieden zijn de meeste toepassingen van GIS/LIS en remote sensing vertegenwoordigd. Het is voor het ITC een uitdaging om een geo-informatie infrastructuur toe te passen, die in de praktijk kan dienen als een model voor onderwijs, onder zoek en advisering. Daartoe moet het ITC een serie ,,case studies" ontwikkelen, die de bestaande theorieën over IT management en -organisatie evalueren. Die eva luatie is onmisbaar voor modern managementonderwijs in de ontwikkeling van geo-informatica infrastructuren en organisaties. Tenslotte moet het ITC het onderwijs in management, infrastructuren en institutionele aspecten deel laten uitmaken van alle cursussen. Het ITC hoeft natuurlijk niet het wiel opnieuw uit te vinden als we het hebben over onderwijs in managementtheo- rieën en innovaties. Het instituut kan er echter wel toe bijdragen dat die theorieën en innovaties in de context van geo-informatica worden geplaatst. Daarbij moet het ITC vertrouwen op een effectieve samenwerking met de GIS-gebruikersgroep, produktiebedrijven en relevante wetenschapscentra in Nederland en in de rest van de wereld. Het toekomstbeeld dat ik heb beschreven, is persoonlijk. Ik kan me voorstellen dat velen van u zullen denken „Eerst zien, dan geloven". Daarop reageer ik logischer wijs „Eerst geloven, dan zien". Literatuur 1FAO, The Conservation and Rehabilitation of African Lands: An International Scheme, ARC/90/4, FAO Rome, 1990. 2. Barabba, V. P., Through a Glass less darkly. Presidential adress, annual meet American Statistical Assn., 1990. 3. Churchman, C. W., The Design of Inquiry Systems. Basic Books, New York, 1971 4. Kronnenberg, H. van den, Het vinden Inaugurele rede als hoogleraar in het management van technologie-overdracht, Uni versiteit Twente, Enschede, 1992. 5. Walton, R. E., Up and Running. Integrating Information Tech nology and the Organization. Harvard Business School, Cam bridge Mass (USA), 1989. Op de grote, stille weide staat een schoolgebouw. In dit gebouw, het Trolodome, is de opleiding tot trol gehuisvest. Ook wordt er onderzoek gedaan in de trollogica. De opleiding is uniek in Nederland en dat geeft de trollen enige reden tot zelfgenoegzaamheid. Uniek is per definitie de moeite waard, tenslotte! Maar nu is er laatst een groep kabouters op bezoek geweest. En deze kabouters hadden kritiekde oplei ding tot trol is klein en kent het risico van isolatie en inteelt. Meer contacten en meer samenwerking met andere kabouters is geboden De uitspraak van de kabouters is aanleiding voor een gevoel van groot onbehagen onder de trollen. Waar bemoeien die kabouters zich eigenlijk mee! Maar hebben de kabouters gelijk? Alweer enige tijd hanteren de trollen voor hun wer vingsactiviteiten de slogan Trollogica is meer dan trol len. Een pakkende slogan, die volgens de trollen een goed beeld geeft van de positie van een trol in de maatschappij. Lekker extern gericht, toch?! In de loop der jaren zijn binnen de trollogica poten ont wikkeld, die nauwe raakvlakken hebben met andere wetenschappen. Voor sommigen binnen het Trolo dome is versterking van het middengebied echter een belangrijke doelstelling. De poten die meer interdisci plinair bezig zijn, zullen dan natuurlijk aan belang moeten inleveren. In de isolatie ligt de kracht, toch?! De trollistische beroepspraktijk is georganiseerd in de VDBT (vereniging van dwergkabouter-bedrijven in de Trollogica): de „echte" trollen zijn daar te vinden. Trollen die elders terechtkomen, voelen zich vaak geen trol meer en worden niet meer als trol gezien. Net goed toch?! Buitenstaanders worden bij voorkeur geweerdbij ad vertenties voor personeel gaat de trol voor, inmiddels zijn directeur, opleidingsadviseur en stage-organisa- tor trol; er wordt echter aan gewerkt meer trollen in de ondersteunende functies te krijgen. Die hebben ten minste een goed beeld wat er voor Trollogica nodig is, toch Keuzevakken bij andere scholen zijn bij de onlangs doorgevoerde wijziging van de basisstudie direct om zeep geholpener moet immers meer ruimte voor trol listische vakken zijn. Troilogica is tenslotte niet een voudig, toch?! De gebouw-ligging is nu ook niet bepaald een vorm van integratie. Sinds enkele jaren woont een groep puntmutskaboutertjes in het Trolodome. Sommigen pleiten ervoor dat deze groep zo snel mogelijk uit het gebouw moet verdwijnen. Dan keert de rust weer te rug, gelukkig toch Gevolg van de ligging is dat er al vele trollen met elkaar een relatie zijn aangegaan. In Troddelpinie, het informatieblad van de trollen, staat al een aantal jaren een vaste relatie-roddelrubriek. Er zijn echter (nog) geen kinderen van trolkoppels aan de opleiding tot trol begonnen. Jammer toch?! Waar praatten die kabouters eigenlijk over, toch?! (Uit: Geopinie 1993/1994, no. 5) NGT GEODESIA 94 - 3

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 8