Geodeten in de horeca Hoe een geodeet kan „afglijden" naar de wereld van drugs, prostitutie en gokken Stedelijke herverkaveling door ir. P. A. G. Lohmann, projectmanager bij Seinpost Adviesbureau BV, Den Haag en ir. M. Rietdijk, assistent in opleiding bij de Faculteit der Geodesie, TU Delft. SUMMARY Surveyors and the problem of urban land use Illegal activities, like drug traffic, are increasingly taking place in the Netherlands catering industry within the big cities. Those places exert a strong negative influence on their surroundings and often interfere with projected development of the areas. In this article an account is given of the way this problem is handled within practice. Special attention is given to the geodetical aspects. Keywords: Land management, municipalities, applications. Trefwoorden: Grondbeleid, gemeenten, praktijk. Inleiding Een goed functionerende horeca is zowel in economische zin als voor de kwaliteit van het leefmilieu in de stad van groot belang. In het algemeen veroorzaakt horeca weinig overlast en draagt zij bij aan een versterking van de ruimtelijk-economische structuur. Het komt echter steeds vaker voor (zoals op het Deliplein) dat er horecabedrijven zijn waar activiteiten als drugs, prostitutie en de exploita tie van speelautomaten een belangrijke rol spelen. Deze bedrijven veroorzaken meestal veel overlast en dragen door hun negatieve uitstraling bij aan een verloedering van de woon- en werkomgeving. Hiermee is overlast gevende horeca een nieuwe factor die bepalend is voor de achteruitgang van winkelgebieden naast de factoren Lezing door ir. P. A. G. Lohmann gehouden op het symposium „Ontwikkelingen in de Nederlandse geodetische markt", georga niseerd door de Nederlandse Vereniging voor Geodesie op 27 april 1993 te Haarlem. Dit artikel is tot stand gekomen toen ir. M. Rietdijk als afstudeer der werkzaam was bij Seinpost Adviesbureau BV. NGT GEODESIA 94 - 3 die dit in de afgelopen decennia veroorzaakten (verande rende bevolkingssamenstelling, afname van het aantal inwoners in een wijk en veranderend koopgedrag). In het geval van overlastgevende horecabedrijven wordt de achteruitgang in belangrijke mate veroorzaakt doordat het juridisch niet mogelijk blijkt te zijn invloed uit te oefe nen op de verschillende bedrijfsvormen die een horeca bedrijf kan aannemen. Hierdoor kan bij overname van een horecabedrijf de bedrijfsvoering volledig worden gewijzigd, zonder dat enige beïnvloeding mogelijk is. In toch al onder zware druk staande winkelgebieden kan dit leiden tot het definitief inzetten van de verloedering. Dit laatste probleem staat centraal in dit artikel. Enerzijds zal worden aangegeven wat de beperkingen van het huidige juridische instrumentarium zijn en ander zijds welke mogelijkheden worden geboden door een (op de horeca gerichte) actieve aanpak gebaseerd op de methodiek van stedelijke herverkaveling. Hoewel de herverkavelingsactiviteiten in het landelijk gebied het meest bekend zijn, is in de afgelopen jaren middels een aantal proefprojecten duidelijk geworden dat ook binnen de stad herverkaveling een belangrijke rol kan spelen bij het verbeteren van verouderde winkelconcen traties en bedrijfsterreinen. In dat verband spreken we van stedelijke herverkaveling. Omdat een wettelijke rege ling voor de stedelijke herverkaveling (zoals voor de land inrichting) vooralsnog ontbreekt, vinden de ontwikkelin gen op dit gebied met name plaats op het terrein van de praktische toepassingen van de denkwijze van stedelijke herverkaveling. De belangrijkste elementen van stedelijke herverkaveling zijn werken vanuit alle betrokken partijen; planmatig ingrijpen in beschikkingsrechten door bij voorbeeld het ruilen van functies; controle op het rechtsverkeer; het op een geconcentreerde wijze inzetten van ver schillende instrumenten en middelen. 121 Het Deliplein is gelegen in de Rotterdamse wijk Katendrecht. Katendrecht was tot begin van de jaren tachtig de rosse buurt van Rotterdam. Het Deliplein fungeerde daarbij als centraal plein in een buurt vol cafés, barretjes en eetgelegenheden. Evenals in Amsterdam bleek een combinatie van horeca en prostitutie goed naast elkaar te kunnen bestaan. Begin jaren tachtig is in het kader van de stadsvernieuwing een begin ge maakt met het verplaatsen van de prostitutie uit de wijk Katen drecht. Het streven was erop gericht de verbetering van de woonomgeving door te trekken naar het Deliplein en het plein te ontwikkelen tot een uitgaansgebied; deze keer evenwel zonder de aanwezigheid van prostitutie. Deze ontwikkeling is echter nooit goed van de grond gekomen. Door het niet voeren van een adequaat beheer ten aanzien van de functionele in vulling van de panden verschuift het karakter van het plein met name de laatste jaren in negatieve richting. Voormalige prostitutie-exploitanten en de drugswereld blijken enorme geld sommen te betalen voor de overname van horecagelegenhe den die zijn gelegen aan het plein. Deze verschuiving komt het horeca-aanbod niet ten goede, met als gevolg dat het Deliplein als uitgaanscentrum binnen Rotterdam intussen een bedenke lijke naam heeft gekregen.

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 9