Geodesie-promotie Geodetische luchtdoop van zes scholieren Theo Scheele, redacteur. Spitsuur in de doka De lucht in door Ze moesten even zoeken bij het Middelburgse station, want ze kenden elkaar niet. Zes scholieren van zes ver schillende scholen in Zeeland, prijswinnaars van de wed strijd ,,Wat doen geodeten?", op zoek naar Kadaster- meetauto's. Vaders, moeders, broertjes en zusjes deden uitgeleide. De tocht ging eerst naar het kantoor van Deltaphot. Want luchtfotografie gebeurt niet alleen in de lucht, daar komt binnen ook nogal wat aan te pas. Dat leerden ze van Laurie, die via de Bosatlas en een paar kleurenopnamen uit de buurt de relatie tussen een lucht foto en een kaart uitlegde. Ze liet zien dat er eerst op een topografische kaart fotostroken worden getekend, dat de foto's elkaar overlappen en dat de breedte van de foto- strook alles te maken heeft met de vlieghoogte. Wat moeilijker werd het om uit te leggen hoe dat met behulp van de nieuwe digitizer geheel automatisch wordt geregeld. Door begin- en eindpunt van een vliegstrook aan te klikken, worden de coördinaten berekend. Door er wat verdere gegevens, zoals schaal, vlieghoogte en cameralens aan toe te voegen, worden automatisch de coördinaten berekend van alle foto's die gemaakt moeten worden. Koppeling met het CCNS-navigatiesysteem zorgt ervoor dat de foto's precies op die plaats worden gemaakt, die vooraf is berekend. Annelies liet de donkere kamer (doka) zien met de kolos sale filmrollen van soms 100 m lang. De scholieren zagen grote cassettes waar de filmrollen in zitten, hoe de film er in het donker wordt uitgehaald en in de ontwikkelmachine gestopt, en hoe de film dan door de grote machine wordt getrokken. Aan de andere kant komt de film er ontwik keld, gefixeerd en gespoeld, kant en klaar uit. Dan sta je daar met een film van 50 a 60 meter in je hand. Allan ontdekt een paar grote tanks naast de ontwikkel machine. Annelies legt uit dat daarmee geheel automa tisch de vloeistoffen in de machine op peil worden gehou den. Loes was benieuwd of de afgewerkte vloeistoffen op het riool werden afgevoerd, maar daarin werd ze gerust gesteld, het wordt netjes gescheiden afgevoerd. Meestal wordt eerst een proefstuk van de film ontwikkeld, hetgeen daar speciaal voor is opgenomen. Daaruit kan worden afgeleid of de hele film wat zwaarder of lichter moet worden afgedrukt. Dat is het voordeel van alles zelf in de hand te hebben, volgens Annelies, die ook nog een uitleg gaf over het kleine aantal vliegdagen in verband met weersgesteldheid, helderheid en gebladerte aan de bomen. Als het een paar dagen achter elkaar mooi weer is, komen er honderden meters film binnen, die ontwik keld moeten worden. Dan is het spitsuur, concludeerde Tim. Ze zagen nog een tweede film-ontwikkelmachine voor diapositieven, en een derde voor zwart/wit foto's. Een indrukwekkend vergrotingstoestel kreeg veel aan dacht, vooral toen Annelies de foto steeds meer uitver grootte, uitlegde hoe de foto daarmee op schaal kan worden gebracht en helemaal toen het onthoekingsprin- cipe werd gedemonstreerd, waardoor een wat scheef opgenomen foto toch precies vlak kan worden afgedrukt. Zelfs het vacuümzuigen was duidelijk. Net als een pak koffie, zei Sjoerd. Jobien was benieuwd hoe duur zo'n foto wel is, maar daarop kreeg zij geen direct antwoord. In ieder geval, zei Annelies, altijd nog goedkoper dan wanneer een land meter het hele terrein moet opmeten. Iedere keer ging er weer een deurtje open en kwam er weer een vergrotingsapparaat tevoorschijn. Het laatste was een hele slimme, die volautomatisch werkt. Je moet er alleen wat gegevens intypen, zoals de grootte van de foto. Hij gaat dan zelf naar een bepaalde hoogte, stelt de lens scherp en stelt ook zelf de belichtingstijd in. In de grote tekenkamer lag een aantal foto's van Middel burg en Vlissingen op tafel. Daarop probeerde iedereen zijn eigen school te vinden. Gooien jullie weieens foto's weg?, vroeg Allan. Maar hij had pech, vandaag niet. Daar waren deze ook beslist te mooi voor. Het was wel interessant binnen, maar ze waren natuurlijk gekomen om te vliegen. Dus vlug naar Midden-Zeeland, waar het nieuwe toestel van Deltaphot, een Cessna 207 turbo, net terugkwam van een fotovlucht in het oosten van het land. Het was de eerste vliegdag van dit jaar, en met dat nieuwe vliegtuig, de nieuwe camera's, de nieuwe apparatuur en het nieuwe navigatiesysteem, was dat best een spannende dag voor Deltaphot. Maar het was goed gegaan. Teco Slagboom liet de camera's zien en vertelde hoe de gyro-stabilisatieringen ervoor zorgen dat de camera pre cies horizontaal ligt als de foto wordt gemaakt. Een muntstuk blijft er rechtop opstaan, ook als het vliegtuig schommelt. Allemaal mochten ze even in de navigatie- kijker naast de camera kijken. De werking van het DGPS- sturingsmechanisme werd uitgelegd; dit is het systeem dat signalen van satellieten ontvangt. Vroeger moesten we met de kaart in de hand steeds bijsturen, wanneer we over een gebied vlogen, zei Teco, een beetje links, rechts, enz. Nu is het mogelijk het vlieg tuig precies op de plaats te krijgen waar de fotostrook begint. Ook tijdens het vliegen wordt het vliegtuig op koers gehouden door het GPS-systeem. Hij wijst de GPS- ontvanger aan en de aansturing van de camera die daar aan is gekoppeld, zodat die precies op het goede moment NGT GEODESIA 94 4 De laatste fase van het foto-ontwikkelproces.

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 24