doppen te markeren of met stiften te beschrijven. Euro Plano heeft een uitgebreid assortiment landkaarten en stadsplattegronden die door een speciaal procédé be schrijfbaar en gemakkelijk uitwisbaar zijn. Bovendien worden er magnetische merkdoppen bijgeleverd. Alle kaarten worden voorzien van een stijlvolle aluminium-lijst met een onzichtbaar ophangsysteem. Het Is ook mogelijk om de kaarten zonder hulpmiddelen te bevestigen op iedere metalen ondergrond, zoals kantoormeubilair of scheidingswanden. Euro Plano levert aan de overheid, gemeenten, transport ondernemingen, netwerken van verkoopafdelingen en tal van andere bedrijven. Uiteraard kunnen ook diverse andere produkten worden veredeld, bijvoorbeeld het waterdicht lamineren van druk werk, tekeningen, foto's, brochures, diploma's, enz. Inlichtingen: Euro Plano, telefoon 055 - 333330. 0ROCOMP GEODIMETER SYSTEEM 600 Geotronics AB uit Zweden introduceert een nieuwe serie total stations met diverse uitbreidings mogelijkheden. In januari 1994 werd al een compleet nieuw meetsysteem, het Geodimeter Systeem 600, op de markt gebracht. „Upgradable" is het sleutelwoord voor de omschrijving van dit nieuwe meetsysteem. Een veelvoud aan opties maakt het mogelijk elk instrument in dit systeem aan te passen aan elke specifieke meettoepassing. Het kan, ook lang na aanschaf, worden uitgebreid. Dit geldt zowel voor het instrument als voor de programmatuur. Het interne geheugen kan bijvoorbeeld worden uitgebreid. Ook kun nen een extra numeriek en/of alfanumeriek toetsenbord, een Tracklight, telemetrie-eenheid of een Tracker-unit voor Remote of Robotic Surveying worden toegevoegd. Dit betekent dat elke bezitter van een Geodimeter Systeem 600 total station kan beschikken over een „one man system" op het moment dat hij daartoe besluit. Remote Surveying tweemans meetploeg waarbij regis tratie van meetgegevens bij het prisma plaatsvindt; Robotic Surveying eenmans meetploeg waarbij de be diening en registratie bij het prisma plaatsvinden. Het nieuwe systeem is flexibel. Als de klant begint met een servogestuurde Geodimeter, kan hij dit instrument stap voor stap uitbouwen tot een volautomatisch Robotic meetsysteem op het moment dat het werk daarom vraagt. Servomotoren zijn bijvoorbeeld standaard in elk instru ment uit het Geodimeter Systeem 600. Het vastzetten en weer losmaken van de randen vervalt hiermee. Evenals het telkens terugkerende opnieuw richten van het „einde horizontale rand". Drie nauwkeurigheden zijn leverbaar. Zo heeft klasse 1 een nauwkeurigheid van 2mm 2ppm in de afstand en 0,1 mgon als hoeknauwkeurigheid. Ook voor het meet- bereik zijn er drie mogelijkheden: 1200 m, 1800 m en 2500 m op één prisma. Het meetbereik kan onafhankelijk van de gewenste nauwkeurigheid worden gekozen. Dit modulaire „bouwsysteem" kent veel voordelen ten opzichte van een vaste configuratie. Het toetsenbord dient niet alleen voor de bediening van het instrument en voor de gegevensoverdracht naar een PC, maar maakt

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 30