Het digitale kadaster en de stok achter de deur boog en de cirkelbogen berekend en in kaart gebracht. Dat ontwerpen geschiedt op het beeldscherm. InRail bevat namelijk een grafische component waarmee je ook gemakkelijk korfbogen kunt berekenen. Het voorlopig ontwerp is op decimeternauwkeurigheid, maar wij reke nen het door op centimeters. Dat is vooral van belang om te constateren of aan de verschillende voorwaarden is voldaan. Als het tracé te dicht langs een betonnen muur wordt gelegd, krijgt de trein problemen bij het passeren. Daar komt het vaak op centimeters aan. Onduidelijk blijft waarom dat oude tracé eerst moet worden opgemeten, er zijn toch al goede kaarten van? Onno helpt me uit de droomals er jarenlang duizenden tonnen materiaal over een spoorlijn worden vervoerd, kun je niet verwachten dat die zware ijzeren staven, alle houten of betonnen dwarsliggers ten spijt, nooit iets van hun plaats zijn geraakt. Vooral in bochten is dat goed te merken, weet Onno nog uit de tijd dat hij langs het spoor liep te meten. Soms is het spoor zo verschoven, dat je oren pijn doen als je de trein door de bocht hoort gieren. Bovendien zijn de bestaande kaartgegevens, welke op luchtfoto's zijn gebaseerd, onvoldoende nauwkeurig voor dit precisiewerk. Op een andere verdieping is het bureau Kadaster ge vestigd. Bureauhoofd Ruud Kamp vat de taak van die afdeling in één zin samenwe doen hier al het kadastrale werk ten behoeve van de gehele NS. Uitleggen wat dat dan is, duurt wat langer. Het houdt in: het leveren van informatie over zakelijk gerechtigden, tekeningen maken voor diverse transacties, aangeven waar de eigendomsgrens ligt, vervaardigen van situatie tekeningen, aankoop- en onteigeningsstukken, inclusief grootteberekening. In het kader van de infraprojecten is dat momenteel heel veel werk en het moet altijd vlug klaar. Verder zetten we ook weieens grenzen uit in het terrein of wijzen de aankoopgrens aan. Dat gebeurt niet alleen door de buitendienst, nee, dat doen wij zelf. Dat verklaart ook de aantekening op het mededelingenbord: „Hanneke in Barendrecht". Ze was daar die morgen een grens aan het uitzetten. De planning is altijd heel krap, zegt Ruud. We kopen het liefst minnelijk aan, want je pakt niet zomaar iemand zijn grond af. Toch wordt meestal direct een onteigenings procedure in gang gezet als een soort stok achter de deur, want we moeten er zeker van zijn dat de grond een maal wordt verworven. Ook zetten we veel kadastrale grenzen op allerlei soort kaartmateriaal, zoals bestemmingsplantekeningen die nodig zijn voor de inspraakprocedure. Om ons werk te kunnen doen, beschikken we over twee basisbestanden: de (NS) kadastrale kaart en de (NS) AKR. De kadastrale kaart was tot voor kort een analoge kaart van alle NS-percelen met hun omgeving. De NS-mutaties houden we daarop zelf bij; de mutaties rondom de NS- percelen worden eenmaal per drie jaar bijgewerkt. Dat gaat veranderen omdat het Kadaster alle kaarten stap voor stap digitaal gaat maken en wij stappen daarin mee. Als het Kadaster in het jaar 2000 klaar is, zijn tegelijkertijd ook alle NS-kaarten digitaal. En omdat we een abonne ment nemen op de mutaties, behoeven we ook niet meer analoog bij te werken. De administratie is al volledig geautomatiseerd. Onze AKR bevat een volledige kopie van de kadastrale AKR van alle NS-percelen. Daaraan zijn de nodige „spoorse zaken" toegevoegd. Op de AKR hebben we een ,,was/ wordt" abonnement, zodat we elke maand de gemu teerde situatie op een floppy krijgen. Daarmee muteren we ons bestand. Het is ook een controle op de interne meldingen van grondtransacties, maar ook een controle op het Kadaster, want daar zit nog weieens wat in. We hebben ook allang een netwerkaansluiting op het Kadas ter en kunnen dus direct inzage krijgen in de AKR. Ruud laat een grondplan zien ten behoeve van een onteigening. Het is afgeleid van een digitaal produkt, gemaakt met behulp van een digitale kadastrale kaart. Middels een arcering is aangegeven welke gronden moe ten worden verworven. Het grondplan is een kadastrale vertaling van de plantekening. De ondergrond van de plantekening is de basisbeheerkaart, een topografische kaart die op het Bureau Kartografie is vervaardigd met behulp van luchtfoto's. Daarop is in vette lijnen een plan- ontwerp getekend en met een andere lijn de onteige- ningsgrens. Daar worden de kadastrale grenzen inge tekend met behulp van oude veldwerken of de kadastrale kaart. Als het kaartje bestemd is voor onteigening, gaat het naar het Kadaster, waar het hoofd BJZV er zijn hand tekening onder zet. Gezien het technische karakter van dit geheel denkt Ruud dat de afdeling LLZ van het Kadas ter er ook wel even naar zal kijken. Een toevallig binnenkomende taxateur illustreert de vraag naar een verkoopkaartje. De NS is voornemens een overtollig stukje grond van de hand te doen en wil HARMELEN KADOR UTRECHT Grondplan ten behoeve van grondaankoop. W0HQ02

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 4