Marktoverzicht registrerende tachy meters door W. Kamphorst, technisch medewerker bij het Geodetisch Adviesbureau van de directie Informatie- en Geodetische Technologie van het Kadaster in Apeldoorn. SUMMARY Market overview on electronic tacheometers A renewed comparative overview of surveying instruments which are currently available on the market is presented. The article is in continuation of two previously presented overviews. Keywords: surveying, instruments, overview. Trefwoorden: landmeetkunde, instrumenten, overzicht. Voor u ligt alweer het derde, geactualiseerde, marktover zicht op het gebied van tachymeters. Sinds het laatste overzicht in het artikel in mei 1991 in dit tijdschrift hebben zich de nodige wijzigingen voorgedaan, die mijns inziens een nieuwe publikatie rechtvaardigen. Sommige instru menten zijn inmiddels voorzien van meer en betere land meetkundige programma's, andere tachymeters bieden de gebruiker de mogelijkheid eigen invoerprogramma's te plaatsen in het instrument. Een greep uit de wijzigingen en vernieuwingen van de afgelopen jaren In het overzicht van 1991 werd melding gemaakt van een nieuwe ontwikkeling, het zogenaamde ,,one man system" van Geodimeter. Dit Geodimeter 4000-systeem is in de afgelopen tijd verbeterd. Daarnaast brengt Geodi meter instrumenten op de markt, die de gebruiker naar behoefte zelf kan samenstellen. Bij het ter perse gaan van dit overzicht werd bekend dat Geotronics nieuwe in strumenten gaat uitbrengen, de Geodimeter 600-serie. Deze kunnen voor wat betreft bijna alle onderdelen worden samengesteld zoals de gebruiker dit wenst. In latere fasen kan de gebruiker het systeem uitbreiden of bepaalde onderdelen vervangen door andere. Bijzonder is bijvoorbeeld ook, dat het toetsenbord kan worden los gekoppeld van het instrument en als apart veldboek kan worden gebruikt. Meer informatie kunt u bij de leverancier Rocomp verkrijgen (zie ook het bericht elders in dit nummer). Zeiss heeft sinds kort in zijn leveringspakket een Elta RL opgenomen, waarbij het mogelijk is afstanden te meten zonder gebruik van een reflector. Leica levert instrumenten, waarin de gebruiker zelf zijn eigen invoerprogramma kan laden. Nikon bracht een volledig nieuw ontwikkeld instrument uit, de DTM-700 serie. Deze MS-DOS compatible „veld- computer" biedt zeer veel mogelijkheden aan landmeet kundige programma's en heeft ook mogelijkheden eigen invoerprogramma's in het instrument te plaatsen. Regis tratie van meetgegevens gebeurt op in de tachymeter te plaatsen PCMCIA-cards. In de computerwereld lijkt dit een standaard te gaan worden. PCMCIA staat voor Per sonal Computer Memory Card International Association. Misschien moeten we de zaak wel omdraaien; kortom, de Nikon DTM-700 is een veldcomputer die ook nog rich tingen en afstanden kan meten. Mogelijk wordt hiermee een nieuwe trend gezet naar meer standaardisering, ook in de gegevensopslag, bij tachymeters. Een andere ontwikkeling die zijdelings met dit marktover zicht te maken heeft, is het op de landmeetkundige markt verschijnen van zogenaamde PEN-computers. Dit is een computer mét een grafisch beeldscherm, maar zónder een toetsenbord. Iedere interactie met de computer vindt plaats via het beeldscherm met een speciale „elektroni sche" pen. In de landmeetkunde kunnen PEN-computers worden ingezet als een grafisch „veldboek". Als de com puter is geladen met een kartografisch bestand van het betreffende terreingebied, kunnen mits gekoppeld aan een tachymeter de metingen direct in het kaartbestand worden verwerkt. De ontwikkeling is echter nog vrij nieuw. Onder andere Leica heeft het grafische pakket PenMap in huis, dat draait op een Grid-computer. In het hierna volgende overzicht is getracht een zo vol ledig en actueel mogelijk beeld te geven van de thans beschikbare tachymeters (peildatum januari 1994). De vermelde technische specificaties geven informatie over de nauwkeurigheid van het instrument, het bereik van de afstandmeter en de verdere mogelijkheden van de onder scheiden instrumenten. In die gevallen dat de tachymeters uiterlijk gelijk zijn en alleen verschillen in sommige technische specificaties en prijs, treft u van de betreffende instrumenten slechts één foto aan. Tenslotte wil ik de betrokken bedrijven wederom be danken voor hun medewerking bij het tot stand komen van dit overzicht. NGT GEODESIA 94 - 4 169

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 9