lezingen. Ook hier wordt geen co-axiale tachymeter gerealiseerd; Riegl (Oostenrijk), een specialist op lasergebied, levert de PMS90, een ombouw met randen met daarin een reflectorloze afstandmeter. Standaard wordt deze uitgevoerd met een zichtbare richtlaser. Op verzoek kan deze door een co-axiale kijker worden vervangen; Zeiss levert sinds eind 1993 de Elta RL, een tachy meter met een ingebouwde co-axiale reflectorloze af standmeter. Door de nauwkeurige randen en de inge bouwde compensator lijkt dit apparaat het best ge schikt voor landmeetkundige toepassingen. Een korte test bevestigt de verwachtingen volgens de folders. Dit apparaat is dan ook op dit moment het meest ge schikt voor landmeetkundige toepassingen. Praktijk proeven zijn er echter nog niet mee gedaan. Alleen Riegl leverde op het moment van keuze (eind 1992) een instrument met een co-axiale kijker. Dit gaf de doorslag voor de keuze van dit instrument. Bij een losse afstandmeter bestaat een verschil tussen de richtlijn van de kijker en die van de afstandmeter, hetgeen leidt tot zeer veel kalibraties. Met behulp van een tweede kijker parallel aan de afstandmeter is correctie mogelijk. Het meten vergt echter veel ervaring. Op grond van deze gegevens heeft de MD besloten om een PMS90 van Riegl aan te schaffen voor het doen van nader onderzoek. Het apparaat is afgeleverd met een co-axiale kijker. De randaflezingen hebben een resolutie van 0,02 gon. Dit is veel minder dan de tachymeters van andere merken. Nauwkeurigheidstest Om de waarde van de coördinaten te onderzoeken met de Riegl PMS90, is in opdracht van de MD door twee af studeerders van de Hogeschool Utrecht, afdeling Land meten, een onderzoek verricht naar de precisie hiervan. Allereerst werd op grond van de specificaties de ver wachte nauwkeurigheid bepaald. Vervolgens werd op een testlocatie een veld punten uitgezet, die met een nauwkeurige tachymeter en een waterpasinstrument in X, Y en Z werd bepaald. Deze punten werden verschillen de keren ingemeten met de Riegl PMS90. Uit de metingen blijkt dat de tachymeter goed aan de ver wachtingen voldoet bij afstanden tot 40 m. Hierna treedt sterk het effect op van het meten onder scherpe hoeken. Boven 40 m komen afwijkingen tot 40 cm onregelmatig voor. Bij een hogere standplaats blijkt dit sterk te kunnen worden verbeterd. Bij gebruik van richtborden of ander richtmateriaal treedt dit niet op. Gemeten profiel Afstand in meters Fig. 8. Gewenst profiel Fig. 9. De bepaling van de hoogte is afhankelijk van de nauw keurigheid van de lengtemeting en de hoekmeting. De in vloed van de lengtemeting is bij korte afstand het grootst. Door de standaardafwijking van 1 cm kan de hoogte niet beter worden bepaald. Vrij snel neemt de invloed van de bepaling van de verticale hoek toe. Dit resulteert in een theoretische standaardafwijking van de hoogtebepa ling tussen 10 en 35 m van minder dan 5 mm. Dit wordt bevestigd door praktijkmetingen (fig. 8). Refracties krij gen boven afstanden van 50 tot 75 m een steeds grotere rol bij hoogtebepalingen. Op grond van de proef blijkt de aangeschafte Riegl in principe geschikt te zijn voor detailmetingen met afstan den tot 40 m. De coördinaten kunnen worden bepaald met een standaardafwijking van ongeveer 2 tot 5 cm. Het apparaat kan ook worden ingezet voor detailmetingen langs de weg. Het is absoluut niet geschikt voor grond slagmetingen. Voor de oriëntering moeten richtmerken worden gebruikt. Toepassingen Reflectorloze tachymetrie wordt binnen de landmeet kunde nog niet zoveel gebruikt, hoewel de techniek toch al zo'n drie jaar beschikbaar is. De meeste toepassingen liggen wegens de daar veelvuldig voorkomende ge vaarlijke omstandigheden op dit moment in industriële omgeving en op snelwegen. Behalve toepassingen die al min of meer in gebruik zijn, zijn er nog veel meer moge lijkheden voor de reflectorloze tachymeters. Door de komst van apparaten zoals de Zeiss Elta RL, die beter aansluiten aan de landmeetkundige eisen, nemen de mogelijkheden toe. Tunnelmetingen Apparaten zoals de Riegl PMS90 zijn ontwikkeld voor het opmeten van tunnels met name in bergachtige gebieden. Vooral bij tunnels die door middel van explosies worden gemaakt, is het van belang om te weten hoe de opening er uitziet ten opzichte van het gewenste profiel (fig. 9). Destijds ontwikkelde de firma Amberg de „profiler" op 218 NGT GEODESIA 94 - 5

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 10